Güneşten Korunma Yolları

Güneşten Korunma Yolları
1 Mayıs 2016 tarihinde eklendi

Güneşten Korunma Yolları

Güneşin en keskin etkisi; çamaşırları yarım saatte kuruttuğu gibi cildinizi de kurutması suyunu buhara çevirmesidir. Dolayısıyla güneşten korunmaya başlamak için yazın normal su ihtiyacınızın iki katı su içmelisiniz, böylece vücudunuzu içten destekleyebilirsiniz. Su milyarlarca yıldır var olan ve tüm canlıların yaşam kaynağı olan başlıca maddedir. İnsan bunun istisnası değildir.

Sadece su içmek günümüzde yeterli olmayacaktır, çünkü tüm beslenme alışkanlığı gittikçe doğalın dışına çıkmakta vücudun tümü gibi deri de doğal koruma kalkanını yitirmektedir. Doğal yaşamın içinde doğal olarak yeri olan insan maalesef tüm beslenme alışkanlıklarını evriminin devam ettiğini düşünmeden olumsuz yönde değiştirdiği için vücuda da artık milyonlarca yıldır hiç değişmemiş olan güneşe karşı tek başına korunamamaktadır.

Su dengesini sağlamak ve beslenme alışkanlıklarımıza dikkat etmenin dışında söylenmesi gereken güneşten korunma yollarını şöyle sıralayabiliriz;

1-Öncelikle gölge tercih edilmeli. Özellikle saat 12.00 ve 15.00 arasında güneşe şapkasız çıkılmamalıdır. Sağlık durumu ve yaş bu konuda göz önünde bulundurulması gereken önemli bir noktadır.

2- İnce ve açık renk giysiler giyilmeli, seçilecek giysi bol olmalı ve sık dokunmuş olmalıdır. Böylece güneş ışınlarından maksimum korunma sağlayabiliriz.

3-Mutlaka yüksek koruma faktörü içeren güneş kremi kullanmak gerekir. Bu konuyla ilgili bitkisel ürünler de tercih edilebilir. Ancak iyi araştırmak gerekir.Ten Rengi, Yaş ve Sağlık Durumuna Göre Güneşten Korunma Yolları

Açık ten rengine sahip kişiler için güneşten korunmak şarttır. Vücutlarındaki pigmentler güneş ışığına karşı diğer ten renklerinden daha hassas olduğu için geri dönüşü uzun ve masraflı olacak deformasyonlar yaşayabilirler.

Kumral kişiler göz ardı etmemek ile birlikte mutlaka koruyucu kullanmalıdır. Her ne kadar kumral bir tene sahip olsanız da güneş sizin için de dikkat edilmesi gereken ışınlar göndermektedir.

Esmer kişiler için doğal yöntemler yeterli olabilir. Vücudun ve derinin nem dengesini korumak doğal bitkiler ve yağlarla desteklemek esmer kişiler için yeterli olacaktır.

İleri yaşlarda ve küçük yaşlarda güneşten korunma yolları daha dikkatli araştırılmalıdır. Özellikle çocuklar iki yaşından önce kesinlikle korumasız güneşe çıkarılmamalıdır. Uzun süre güneş altında kalmamalıdır. Yaşlı insanlarında ten korumasından önce vücut bütünlüğü ve sağlığı doğrudan etkileneceği için mutlaka uygun saatlerde ve mutlaka şapka ile güneşe çıkmalarında fayda vardır.

Özellikle kışın ve ilkbaharın son günlerinin yazın ilk günleri ile birleştiği dönem en tehlikeli dönemdir. Çünkü bir yıla yakın bir zaman vücudunuz kışın gelen yatay ışınlara kendini alıştırdığı için bu denli kuvvetli ve dikey ışınlar etkileyici olacaktır.

Ayrıca antibiyotik, doğum kontrol hapları, epileptik ilaçlar vb. ilaç alanların ve hamile bayanların çok sıcak günlerde güneşten korunma yollarına daha hassas davranmaları yeterli önlemleri almaları ve uyarıları göz ardı etmemeleri tıbbi önem taşımaktadır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git