A Vitamininin Cilde Yararı

A Vitamininin Cilde Yararı
4 Ekim 2016 tarihinde eklendi

A Vitamininin Cilde Yararı

A vitamini bütün vücudumuza faydası olduğu gibi cildimizede bir çok yararı vardır.

A vitamini doğal olarak iki farklı şekilde olan yağda eriyen bir maddedir. Biri hayvansal gıda kaynaklarında bulunur, adı retinoldür. Diğeri ise karoten olarak bilinir ve pro vitamindir. Fakat gerektiği zaman Retinole dönüşebilir ve vücudun ihtiyacına göre hareket eder. Hem hayvansal hemde bitkisel gıdalarda bulunabilir. Cildimiz için A vitamini bir mucizedir. Akneli veya güneşten zarar gören cilt, A vitamini sayesinde tedavi edilebilir. Cilt kanserleride A vitamini ile tedavi edilebilir ve gayet sağlıklı başarılı sonuçlar ortaya çıkarabilir. A vitamini cildinizi güneşin zararlı ışınlarından koruyor. Yani genellikle yaz ayları boyunca güneşe mağruz kaldığımız için A vitamini ağırlıklı besinler tüketmemiz cildimizin sağlığı için iyi sonuçlar doğurur.

A Vitamininin Cilde Yararı

  • A vitamini, göz sağlığı için çok önemlidir. Göz bozukluklarını engel olur ve gece körlüğünü engeller.
  • A vitaminini, her gün düzenli oranlarda tüketmek ileride karşılaşabiliceğiniz görme sorunlarına engel olur.
  • Embriyonun gelişmesinde ve büyüme için gereken hücrelerin çoğalımında büyük rol alır.
  • Cilt, saç, kemikler ve dişlerin oluşumu içinde A vitamini gereklidir.
  • Sivilcelerin oluşumunu engeller.
  • A vitaminin cilde yararı arasında enfeksiyonlara karşı cildi korumasıda vardır. Vücudunuz doğal savunma sistemi olan akyuvarlar ve antikor üretimini güçlendirir.


Hazır olarak balık yağı, süt, yumurta ve karaciğerde bulunuyor. Pro vitamin olarak ise biber, kabak,patates, ıspanak, portakal, şeftali, kayısı, kavun, havuç, sarı bezelye, yeşil bezelye ve brokolide bulunuyor ayrıca sarı olan meyvelerde de bulunmaktadır. Bu vitamin pişirilmeye karşı yani ısıya karşı dayanıklıdır. Fakat ultra viyole ışınlarına karşı dayanaklı değildir bu yüzden renkli şişe içerisinde bulunmamalıdır. Ultra viyole radyasyonuna mağruz kalmak vücudumuzdaki A vitamini oranını azaltır. Kremlerde, güneş yağlarında kullanılan A vitamini cildimize çok faydalıdır ve A vitamini oranını dengeler.

A vitamini cildin oluşumunda ve gelişiminde önemli bir role sahiptir. Çok kuru ve hassas ciltlere, burun üstü, kaş çevresi bölgelerinde oluşan kuruluğu kısa zamanda giderir ve harika bir cilde kavuşmanızı sağlar. A vitamini yağ fonksiyonlarını dengeler ve komedon oluşumunu engeller. Olgun ciltlerde sertleşmiş olan cilt dokusunu yumuşatır ve sizleri genç bir cilde kavuşturur. Doğal kolejen oluşumuna destek verir ve ciltte oluşan lekeleri, sivilceleri ve cilt kırışıklıklarını yok eder.

Görüldüğü üzer A vitaminin cilde yararı oldukça fazladır. Göz sağlığından, embriyo gelişimine, güneş ışınlarından, ciltteki kırışıklıklara kadar etkili bir vitamindir. Vücudunuzu güneşten korumak için krem kullabilirsiniz. Göz sağlığı için ise bol bol havuç tüketimi ileride yaşanacak olan göz bozukluklarına erken bir engel olur. Fakat A vitaminini her gün düzenli olarak alınmasında fayda var.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git