Adet Sancılarına Pratik Çözümler

Adet Sancılarına Pratik Çözümler
23 Mayıs 2016 tarihinde eklendi

Adet Sancılarına Pratik Çözümler

Toplumda genel olarak adet sancısı olarak adlandırılan regl sancısı, pek çok kadının kabusudur. Ayın belli günlerinde bu sancılar dolayısıyla adeta hayattan kopan ya da oldukça sıkıntı yaşayan kadınların sayısı bir hayli fazladır. Adet sancılarına pratik çözümler üretmek maksadıyla pek çok alternatif denendiyse de, sonunda yine ağrı kesici ile buluşulur. Oysa ağrı kesiciler, vücuttaki kirli kanın atılması demek olan regl dönemleri için oldukça sakıncalı olabilir. Çünkü reglin kesilmesi durumu gözlenebilir ve bu da vücudun tam olarak temizlenememesi anlamına gelir. Bu durum da rahim bölgesinde çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

Adet Sancısı Neden Oluşur?

Aslında iki tür adet sancısı vardır. İlki, genel olarak görülen, sık rastlanan sancıdır. 1 ila 4 gün arasında sürer, özellikle kasık ve karın bölgesinde yoğun bir ağrı hissedilir. İkincisi, adet sırasında görülen krampların 35-40 yaş aralığında normal dönemlerde de görülmesi durumudur. Buna rahim kısmında bulunan enfeksiyon, oluşan kistler ve rahmin iç dokusunda bir rahatsızlık olması gibi durumlar neden olur. Bazı kadınlarda regl sancısı yanında baş ağrısı, mide bulantısı, ishal ya da kabızlık, karın ağrısı, kusma ve şişlik gibi durumlara da rastlanabilir.

Bu sancılarla baş edebilmenin birkaç yolu vardır. Hemen ilaç almadan önce bu önerilere kulak vermenizde fayda var:  • Kasık bölgesine masaj yapmak, ağrının azalmasında etkili olabilmektedir.
  • Kafein, nikotin ve alkol sancıyı artıracağı için bu dönemlerde özellikle uzak durulmalıdır.
  • Stres her durumda olduğu gibi, regl ağrısında da başroldedir. Stresi en aza indirmelisiniz.
  • Sıcak bir banyo ya da ayaklarınıza koyacağınız sıcak su kesesi ağrıları oldukça hafifletecektir. Karın bölgesine konulması tavsiye edilmez.
  • Hafif tempolu bir yürüyüş yapmak da hafifletici etkiye sahiptir. Kendinizi kalkmaya zorlayın ve en azından evin içinde birkaç tur atın.

Bitkisel Çaylar:

Adet sancılarına pratik çözümlerin başında bitki çayları gelir elbette. Ihlamur, adaçayı, yeşil çay, kuşburnu gibi doğal (sallama değil) demlenmiş bitki çayları sizi oldukça rahatlatacaktır.

Soğan Suyu:

Özellikle kahverengi kabuklu bir adet soğanı dörde bölüp suda kaynatmak ve ılıdıktan sonra içmek, ağrıları dindirmede etkili olacaktır. Adet dönemi öncesinde de tüketebilirsiniz ancak sürekli şekilde kullanmamak gerekir, soğan suyu aynı zamanda doğal bir adet düzenleyicidir.

Civanperçemi Çayı:

Adet başlamadan üç gün önce uygulanmaya başlamalıdır. Bir tutam civanperçemi yarım litre kaynamış suya atılarak ve 3-5 dakika demlenir. Soğuduktan sonra her gün sabah ve akşam olmak üzere bir su bardağı içilir. Her gün taze olarak hazırlanması çok önemlidir. 5-6 ay boyunca her regl döneminde uygulamanız daha iyi sonuç almanızı sağlar.

Tüm bu yöntemleri denedikten sonra, hala aşırı derecede şiddetli adet sancısı yaşamaya devem ettiğiniz takdirde bir jinekoloğa görünmeniz yerinde olacaktır. Çünkü bu durum ciddi rahatsızlık habercisi olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git