Adım Adım Ayak Bakımı

Adım Adım Ayak Bakımı
24 Kasım 2015 tarihinde eklendi

Adım Adım Ayak Bakımı

Tüm vücudumuzun ağırlığını ayaklarımızın taşıdığını düşünürsek ayak bakımı bize en gerekli olan şeydir. Yaz aylarında açık ayakkabı giyildiği için sadece yazın bakım yapmaksa çok yanlıştır. Bu bakıma kış aylarında da devam etmek gerekir. Tüm gün ayağın ayakkabı içerisinde kalması, soğuk havalar, bulunan ortam, genetik özellikler gibi faktörler ayak kokusunun olmasını tetikler. Bunların önüne geçmek mümkündür. Harcayacağınız büyük meblağlar yerine evde uygulayacağınız adım adım ayak bakımı da aynı sonucu verecektir. Uygulayacağınız en basit yöntem, her gün işten geldikten sonra ayaklarınızı soğuk suyla yıkayıp rahatlatmaktır. Bunu alışkanlık haline getirseniz hem ayağınızın nefes almasını sağlayacak hem de varsa ayak kokunuzun dağılmasını önleyeceksiniz.

Adım adım ayak bakımında uygulayacağınız diğer basit yöntem ise limon, deniz tuzu ya da iri tuzla yapacağınız uygulamadır. Uygulamaya başlamadan önce iki ayağını alacak şekilde bir kaba dayanabileceğiniz sıcaklıkta sıcak su ile doldurun. Ayaklarınızı içinde yaklaşık olarak 10 ile 20 dakika arası bekletin. Zaten bu süreç sonunda da su hafiften ılımaya başlayacaktır. Limonu iki yarım daire oluşturacak şekilde kesin. İki elinizde birer yarım dilim limon olmak üzere ayağınız sudan çıkarın ve limonla ovmaya başlayın. Yaklaşık 2 dakika kadar ovduktan sonra ovduğunuz ayağınızı suya koyup diğer ayağınıza geçin. Onu da aynı şekilde ovduktan sonra suya tekrar sokun. Eline aldığınız bir avuç tuzu biraz ıslatarak yumuşamasını sağlayın. Yumuşayan tuzla yine sırasıyla iki ayağınızı ovarak peelinginizi tamamlayın. Tüm işlemleri bitirdikten sonra elinizde bulunan herhangi bir nemlendiriciyle nemlendirerek bakımını tamamlayabilirsiniz. Bu işlemi haftada 2 ya da 3 kez tekrarlayabilirsiniz. Topunuzda oluşan çatlaklar kuru cilt sonucu meydana gelmektedir.Adım adım ayak bakımında bunu önlemek için yapacağınız limon ve vazelin karışımını çatlaklarınıza sürün. Daha sonrasında evde bulunan yünlü çoraplarınızdan birini giyerek uyuyun. Sabah uyandığınızda aradaki farkı hissedeceksiniz. Bu işlemden sonra sabah uyandıktan sonra ayaklarınızı yıkamayı unutmayın. Bir topuk taşı edinin ve düzenli olarak her banyoda kullanmaya özen gösterin. Topuk taşını oldukça nazik kullanmanız gerekir aksi takdirde topukta tahrişe sebep olabilirsiniz. Tüm gün ayakkabı içinde kalan ayak ter bezleri ürettiği bakterilerden dolayı ayak kokusu oluşur. Tabi sürekli olarak aynı ayakkabıyı giymek de aynı sonucu doğuracaktır. Bunu ayaklarınızı her gün günde 15 ile 20 dakika civarında hazırladığınız tuzlu suda bekletmek ya da farklı bir yöntem olan sirkeli suda bekletmek size ayak kokusunu gidermede yardımcı olacaktır. Doğal yöntemlerle birlikte ayak bakımı için giydiğiniz ayakkabıya da dikkat etmek gerekir. Tercih ettiğiniz ayakkabının büyük ya da küçük olması ayakkabı vurmasına yol açar. Ve nasırı tetikler. Adım adım ayakkabı bakımına tüm bunlara ek olarak pamuklu çorap tercih etmek ayaklarınızın nefes almasını sağlayacak, sizi rahatlatacaktır.

Etiketler:

Adım Adım Ayak Bakımı Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. ayşegül diyor ki:

    Vazelin ve aspirini ezip hazırlanan karışım da ayak çatlakları için çok iyi geliyor. gece yatmadan sürüp yine yünlü çorap giyip yatıyorsunuz. kolay formül 🙂

Sayfa başına git