Adım Adım Cilt Bakımı

Adım Adım Cilt Bakımı
22 Mayıs 2016 tarihinde eklendi

Adım Adım Cilt Bakımı

Cildimiz, vücudumuzun bakım isteyen ve ilgilenmemiz gereken en önemli parçasıdır. Bu işlemi gerçekleştirirken temizlemek, bakım yapmak ve sonrasında nemlendirmek ise aşamalarıdır. Cildiniz için hem pratik hem de kolaylıkla uygulayabileceğiniz adım adım cilt bakımı tarifleri ve önerileri için doğru yerdesiniz. İşte adım adım cilt bakımı yöntemleri.

Buhar Banyosu:

Kuşkusuz uygulanabilecek en pratik yöntem, buhar banyosudur. Sadece kafanızı bir havlunun içine saklayarak buhar çıkan sıcak su üzerinde birkaç dakika beklemeniz, gözeneklerinizi açacak ve cildinizi bakıma hazırlayacaktır. Dilerseniz sıcak suyun içine defne yaprağı, kuru nane, karanfil ya da koku ve ferahlık veren bitkisel ürünlerden atarak bu banyoyu daha etkili ve keyifli hale getirmek elinizdedir.

Temizleme:

Gün içinde ciltte biriken kir, ter, yağ gibi kalıntılar gözeneklere dolarak sivilce ve siyah nokta oluşumuna neden olur. Bunu önlemek için temizliğin düzenli ve doğru şekilde yapılması gerekir. Günde en az iki defa yüzümüzü duru su ile yıkamak, yardımcı olacaktır fakat yeterli değildir. Çünkü duru su bu kalıntıları temizlemeyecek, sadece temizlenmeye hazır hale getirecektir. Temizlik aşamasında yapmanız gerekenlerden biri cilt tipinize uygun tonik kullanmaktır. Genellikle tonikler cildin ph seyiyesini dengeleyecek ve cilde duruluk kazandıracak şekilde üretilmiştir. Fakat seçerken tahrişe ve kuruluğa neden olmayacak olanları tercih etmelisiniz. Bazı tonikler aromalı olarak satışa sunulur. Söz gelimi naneli tonik, hem gözenekleri temizleyecek hem de ferahlık hissi sağlayacaktır.Maske Yapma:

Cildinizi gerek nemlendirmek, gerek ölü hücrelerden arındırmak gerekse ferahlatmak için kullanabileceğiniz maskeler, aynı zamanda parlaklık ve canlılık da sağlayacaktır. Elbette temiz cilde uygulanmak kaydıyla. Bunun için hangi maskeler yapılmalıdır?

  • Yumurta akı maskesi, kolay uygulanması ve etkili sonuç vermesi ile bilinir. Yumurta akını bir kaba boşalttıktan sonra pamuk yardımıyla özellikle T bölgesine uygulanır ve uygulanan yer peçete yardımıyla örtülür. 10-15 dakika sonra ciltte gerginlik hissedilir çünkü artık kurumaya başlamıştır. Tamamen kuruduğunda peçeteyi hızlı bir hareketle çekip alabilirsiniz.
  • Bal ve muz karışımı ile oluşturulan bir başka maske, cildinizin nefes almasını sağlayacak ve size tatlı bir pembelik katacaktır.
  • Zengin C vitamini deposu olan limon suyunu da cildinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Hem nemlendirecek hem sivilceleri kurutacak hem de ölü hücreleri temizleyecektir.
  • Salatalığın çekirdeksiz ve yumuşak kısmından bir miktar alarak blender yardımıyla krem haline getirip cilde uygulamak da nemlilik kazandıracaktır. Üstelik en doğal yöntemlerden biri olduğu için tamamen zararsızdır.

Nemlendirme:

Buhar banyosu yaptınız, temizlediniz ve maskelerle arındırdınız. Geriye tek bir adım kalıyor: nemlendirme. Tüm bu işlemlerin ardından nemlendirici kremlerden yardım alabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey, nemlendiricinin yağlı değil su bazlı olmasıdır. Su bazlı nemlendiriciler hem cildin yağ dengesinin korunmasına yardımcıdır, hem de aşırı yağlanmaya engel olacaktır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git