Adım Adım Evde Spor Yapma

Adım Adım Evde Spor Yapma
18 Nisan 2017 tarihinde eklendi

Adım Adım Evde Spor Yapma

Evde vakit geçiren beylerin ve çoğunlukla bayanların ihtiyaç duyduğu şeylerden biri de spor yapmak ve hareket etmektir. Çeşitli nedenlerden dolayı eve tıkılıp kalırız. Bazen hareketsizlikten hareket edemez duruma geliriz bazen de can sıkıntısı ile yemek yiyip oturduğumuz yerden kilo alır duruma geliriz. Evde olmanız demek hareket edemeyeceğiniz ya da spor yapamayacağınız anlamına gelmiyor. Aksine evde oturarak da spor yapabilir, fazla kilolarınızdan kurtulabilir ve ağrısız, genç bir vücut için hareket edebilirsiniz. Eğer sürekli evde olan bir bireyseniz evinizde olan geniş bir alan ve jimnastik lastiği, pilates topu, sandalye gibi spor malzemeleri spor yapabilmeniz için yeterli olacaktır. Hadi o zaman adım adım evde spor yapmaya başlayalım.

Evde Spor Yapmanın 5 Altın Kuralı

  • Evde spor yaparken yağ yakmak istiyor iseniz biraz kalın veya terleten kıyafetler seçiniz. Yağ yakmak için değil de sağlığınız için spor yapacaksanız daha ince kıyafetleri tercih ediniz.
  • Vücudunuzu ısıtmadan spor yapmaya başlamayınız.
  • Yapacağınız sporu düzenli olarak mesela 2 günde bir defa şeklinde tekrar ediniz. Sporunuzu düzenli yapmak sizin için daha etkili ve daha sağlıklı olacaktır.
  • Spor yaparken motive edici ve neşelendirici müzikler dinleyiniz. Eğer mutsuz ve huzursuz olursanız spor yapmak yani hareket etmek istemezsiniz.
  • Spor yaparken 3 dakikadan daha fazla dinlenme molaları vermeyiniz. 3 dakikayı geçik dinlenme molası verdiğiniz de ısınmış olan vücudunuz soğuyacaktır. Bu da terar devam ettiğinizde canınızın yanmasına sebep olacaktır.


Evde Yapılabilecek Egzersizler

Çömelme (Oturma) Hareketi ; Bacaklar, gün içerisinde hareket edebilmeniz için önemli uzuvlardan birisidir. Bu yüzden bacaklarımızın çalışmasını sağlamalıyız. Bacaklarımızı omuz hizasında açıyor. Bacağımız yerini aldıktan sonra ellerimizi önde birleştiriyoruz. Ellerimizi birleştirme sebebimiz oturup kalkarken elimizden kuvvet almaktır. Bacaklarınızı omuz hizasında açıktan sonra bacaklarınızı biraz kırınız ve biraz öne eğiliniz. Bacaklarınız acıyana kadar böyle bekleyiniz. Ayakta  dik durma pozisyonuna geldiğinizde kalçanızda destek alarak 4 defa oturup kalkınız. Herhangi bir rahatsızlığınız yok ise hiçbir yerden tutunmayınız. Bu hareketi 3 dakika aralar ile 4 defa tekrarlayınız. Adım adım evde spor yapma ile fazla kilolarınızdan da kurtulursunuz.

Bel Bölgesi Hareketi ; Bel bölgesi oturup kalkarken, yürürken en çok kullandığımız bölgelerden birisidir. Hareket ettirmemek demek oturup kalkmanızı ve yürümenizi zorlaştırmak demektir. Bu yüzden bel bölgesindeki kasları ve kemikleri çalıştırmak büyük önem taşır. Bel bölgesini çalıştırmak için ayaklarınızı omuz hizasından biraz fazla açınız ve ayakta durunuz. Ellerinizi belinize koyunuz. Ellerinizi belinizden, ayaklarınızı yerden ayırmamaya gayret ediniz. Arkanızda bir varmışçasına ayaklarını yerden ayırmadan beliniz ile birlikte arkaya dönebildiğiniz kadar dönün. Bu hareketi bir sağ bir sol ya da iki sağ iki sol olarak 20’şer defa yapınız. Bu hareketi düzenli olarak her gün uygulayınız. Bu şekilde adım adım evde spor yapma işlemini uygulamış olursunuz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git