Adım Adım Saç Bakımı

Adım Adım Saç Bakımı
3 Mayıs 2016 tarihinde eklendi

Adım Adım Saç Bakımı

Saçlar da vücudunuzun bir parçası olduğu için vücudunuza gösterdiğiniz özeni göstermeniz gerekmektedir. Kış aylarında ayrı bakım, yaz aylarında ayrı bakım yapmanız önem taşır. Tükettiğiniz yiyecekleriniz yağlı veya protein ve vitamin yönünden eksik ise kışında saçlarınız sizi mutlu etmeyebilir. Yaz aylarında tehlike daha büyük çünkü güneş saçınız ve saç kökleriniz için adeta bir düşman gibidir. Yaz aylarında saçınızın gerildiğini yağa ve neme ihtiyacı olduğunu çok net hissedersiniz. Bunu göz ardı etmemeli hemen müdahale etmelisiniz. Özellikle denize gireceğiniz zaman saçınızı mutlaka doğal bir bitki yağı ile yağlamalı ve deniz sonrasında hemen tatlı su ile durulamalısınız. Bu şekilde saçınızın daha dayanıklı olduğunu fark edeceksiniz.

Saçlarınız eğer kepeklendi ise veya dökülmeye başladı ise veya kırıkları çok arttı ise bir an önce ve adım adım saç bakımına başlamanız gerekmektedir.

1.Sürekli aynı şampuanı kullanmayın. Mümkünse arada doğal şampuanlar ile saçınızı dinlendirin. Hergün saç yıkamamalısınız çünkü bu saçınızda kuruluğa ve kepeklenmeye yol açar. Yıkamadan önce 20 dakika saçınızda bekleteceğiniz bir bitki yağı saç derinizi her zaman rahatlatacaktır. Saçınıza uygulayacağınız şampuan

  1. Yıkadıktan sonra saçınızı hemen kurutmayın. Önce kendi kendine kuruması hassasiyetini bir nebze olsun azaltacaktır. Daha sonra şekillendirmeden önce hafif nemlendirmelisiniz bunu su ile yapabileceğiniz gibi ısıya dayanıklılık sağlayan bir krem de tercih edebilirsiniz. Kullanacağınız şekillendirici veya saç kurutma makinesinin gücü, saçınıza yakın tutmanız ve saçınızda tuttuğunuz süre saçlarınızın sağlığını yakından ilgilendirmektedir.


3.Mutlaka haftanın bir günü saçlarınıza bakım yapın. Bunun için kozmetik ürünler kullanabileceğiniz gibi doğal bitkilerden özellikle de bitki yağlarından yararlanabilirsiniz. Örneğin Fındık, jojoba, soya, ayçiçeği, ceviz, avokado, çörekotu, susam, hindistan cevizi, ısırgan, badem, zeytin, defne, buğday yağları çam terebentini ile karıştırılarak çok etkili bir saç maskesi elde edilebilir.

4.Daha sağlıklı saçlarınızın olmasını istiyorsanız adım adım saç bakımı konusunda özenli davranmalısınız. Tabiî ki her şeyin başında öncelikli olanı kendinizin sağlıklı beslenmenizdir. Saçı daha güçlü yapmak, saç dökülmelerini önlemek için günlük yediğiniz gıdalara dikkat etmelisiniz. Mutlaka omega, B12 vitamini, protein içeren besinler tüketmelisiniz. Ayrıca saçlar ve tırnaklar için en gerekli madde olan keratin bazı av hayvanlarında ve bitkilerde bulunmaktadır. Örneğin antilop, bizon, geyik, sülün, yaban ördeği, tavşan hindi, kaz, ayrıca ton ve somon balığında yüksek miktarda keratin mevcuttur.

Bitkilerde ise havuç, kavun, patates, mango, ıspanak, brokoli, kabak da keratin bulunmaktadır.Saçınız için B5 vitamini ve biotin de çok önemlidir.

5.Saçınız kepekleniyorsa adım adım saç bakımınızı gerçekleştirmek için kepek önleyici şampuanların yanında  %100 doğal baldan faydalanabilirsiniz. Bal ile zeytinyağı karışımı da bu konuda olumlu sonuç yaratacaktır. Hazırladığınız karışımı banyodan 15 -20 dakika önce saçınıza uygulayıp daha sonra durulamanız yeterlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git