Adım Adım Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır?

Adım Adım Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır
3 Eylül 2016 tarihinde eklendi

Adım Adım Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır?

Çağımızın getirdiği en büyük sorunlarından biri olan fazla kilo artışı, obezite gibi insanı hem biyolojik hem ruhsal olarak kötü etkileyen etmenlerin neredeyse başıda gelir. Teknolojinin günden güne hayatı kolaylaştırması hareket sıklığımızı azaltıp biz insanları telefon, televizyon, bilgisayar, tablet ekranlarına saatlerimizi feda ettirirken ayakta ve gelişigüzel yenen yiyecekler insan metabolizmasını tahrip etti ve etmeye devam ediyor. Ve insanlar bu karışıklığın içindeyken buna son vermek adına diyet, spor salonları ve bunun gibi çeşitli aktivitelerle boğuşuyor. Peki, adım adım sağlıklı diyet nasıl yapılır sorusunun cevabını verseydik?

Gelelim özellikle yaz sezonunun açılmasına yaklaştığımız zamanlarda piyasaya bomba gibi düşen hatırı sayılır ünlülerin çeşitli diyet listeleri, gündemde 2 ayda 15 kilo verdiren haplar, tozlar, karışımlar… Bunların hepsi sadece ticari amaç güden kısa vadede kilo vermenize yardımcı olduğu sanılsa da uzun vadede kalıcı sağlık sorunlarını beraberinde getiren ayrı ayrı birer tuzaktır.

Sağlıklı Diyet Adımları:

Sağlıklı ve kalıcı kilo vermek neredeyse tüm insanlığın ortak sorunu haline geldiği zamanlardayız. Bu durumda bize düşenlerse hemen hemen herkesin kolayca uygulamaya koyabileceği türden. Gelin hep beraber neler yapabileceğimizi inceleyelim.

-İlk başta vücut kitle endeksimizi doğru bir şekilde hesaplamamız ve ideal kilomuzun ne olacağını tespit etmemiz gerekiyor. Bunu öğrendikten sonra işlerini yoluna koymaya ne yapacağımızı bilerek planlı bir şekilde başlayabiliriz.

-Gün içerisinde öğünlerimizi atlamamaya çalışmalıyız. Ana öğünleri ara öğünlerle desteklemeli ve bu öğünleri belirli bir düzen çerçevesinde yapmalıyız.-Artık yiyeceklerinizi kavurma ve kızartma yollarıyla pişirmeyi bir kenara bırakmalısınız. Onların yerine daha sağlıklı yollardan haşlamayı, ızgara ya da fırında pişirmeyi tercih etmelisiniz.

-Katı yağları, hayvansal yağları, içinde kuyruk yağı bulunan öteki yağları artık çöpe atmanın zamanı gelmedi mi sizce de? Bunun yerine doğanın bize sunduğu ayçiçeği, zeytinyağı, mısır yağı gibi bitkisel ürünleri tercih etmelisiniz.

-Ne yazık ki neredeyse yediğimiz hiçbir meyve ya da sebze katkısız değil. Bu yüzden sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmeye özen gösterebilirsiniz. Günde ara öğünleri meyve ve sebzelerle geçirmeniz kilo kaybında zaman kazandırabilir.

-Yemek zamanlarınızı ayaküstü ya da kısa zamanlara yayıp hızlı bir şekilde geçiştirmeye çalışmayın. Lokmalarınızı iyice çiğneyip yemeği yavaşça yemenin size büyük bir artısı var. Çünkü beynimize tokluk hissi 20 dakika sonra iletilir. Yavaş yemek yemekle daha az yemek mümkün!

-Suyun vücuda kazandırdıklarını anlata anlata bitiremeyiz belki.Ve bu konuda da suya oldukça görev düşüyor. Her gün içilen minumum 2lt su vücuda alınan fazlalıkların uzaklaştırılmasında büyük etken oynar.

-Gelelim spor yapmanın faydalarına. Haftada minumum 3 defa tekrarlanan herhangi bir spor aktivitesi vücudunuzun kilo kaybını hızlandıracak ve kendinizi daha dinç daha huzurlu hissetmenize yardımcı olacak. Hepimizin bu konularda ortak bahanesi zaman yaratamamaktan oluşsa da artık o bahanenin arkasına sığınmaktan vazgeçmeliyiz. Araba, motosiklet anahtarlarını köşeye koymanın zamanı geldi de geçiyor. Bugün iş çıkışı ya da okul çıkışı eve yürüyerek dönmeye ne dersiniz? Ya da her gün otobüsle geçtiğiniz yolları yürüyerek keşfetmeye…

Sağlıklı yaşam dileklerizle…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git