Ağız Yarasını Giderecek Bitkisel Yöntemler

Ağız Yarasını Giderecek Bitkisel Yöntemler
5 Temmuz 2016 tarihinde eklendi

Ağız Yarasını Giderecek Bitkisel Yöntemler

Ağız yaraları genellikle aft olarak bilinir. Ağzımızda çeşitli sebeplerle oluşabilen bu aftlar genellikle mikrobiktir. Yenilen yiyeceklerin yeterince hijyenik olmaması,yemek yenilen araç gereçlerin yeterince hijyenik olmaması, aşırı sıcak olarak tüketilen yiyecekler, ya da yiyecek içeceklerin dışında mikrop içeren yüzeylerle temas edilmesi  durumlarında aftlar oluşabilmektedir.Her insan, hayatının bir döneminde bu sorundan dolayı mutlaka muzdarip olmuştur. Bu sorunun geçmesi kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte ortalama 5-6 günü bulmaktadır. Çok uzayıp 10 günü bulması da mümkündür. Burada önemli bir nokta da, ağız içi yaralarının, uçuklarla karıştırılmaması gerektiğidir. Aftlar genellikle ortası beyaz renkte oluşan yaralardır. Önce ağız içinde hafif bir tümsekleşme ile oluşmaya başlar. Hemen ardından tam orasında bir nokta oluşur ve bu nokta hızla açılmaya başlar. Bununla birlikte çok ağrılı bir süreç de başlamış olur.

Oldukça acı ve ızdırap veren bu durumun tıbbi  olarak ilaçla tedavisi mümkün.  Bunun yanında alternatif, bitkisel  yöntemler de mevcut. Peki  Ağız yarasını giderecek bitkisel yöntemler var mı? Bunlar neler? Hadi biraz göz atalım. • Aloe Vera ; içindeki jel yara üzerine direkt uygulandığı takdirde, aloe vera nın cildi ve dokuları çok hızlı onarma özelliği ile çok kısa sürede sonuç alınabilen en etkili yöntemdir.
 • Çok yaygın bilinen bir yöntem ; ağız içinin karbonatlı su ile çalkalanmasıdır. Bu yöntemin acıyı hafiflettiği çok denenerek tecrübe edilmiş bir gerçek.
 • Tıpkı karbonatla yaptığınız gibi tuzlu su hazırlayarak ağzınızı çalkalayabilirsiniz. Tuzlu su, kaşıntı ve yanma hissini de ortadan kaldıracaktır.
 • Sirke; ağız içi yaralarının tedavisinde oldukça etkili bir maddedir. Sirke ile gargara yaparsanız yaranın iyileşme süreci hızlanacaktır.
 • Dut ya da dut şurubu ağız içi yaraları üzerinde etkili olan lezzetli bir maddedir. Yara üzerine direkt uygulanır ve kısa sürede iyileşme gözlenecektir.
 • Maydanoz; taze maydanoz yapraklarını yemek yaralar üzerinde etkili olacaktır. Maydanoz yüksek oranda demir içerir. Bu özelliği ile demir eksikliğinden kaynaklanan ağız yaralarında etkili olacaktır.
 • Kekik; çayı hazırlanarak gargara yapılır.
 • Karanfil; bakteri öldürücü etkisiyle ağız içi yaralarında etkili olur. Emilerek tüketilebilir.
 • Limon; asitik özelliği sebebiyle bakteri öldürücü özelliğiyle etkili bir yöntemdir.
 • Fesleğen; çiğneyerek tüketildiğinde etkili olur.
 • Soğan ; suyu ile gargara yapmak faydalı olacaktır.
 • Erik; kaynatılıp gargara yapıldığı takdirde etkili olacaktır.
 • Papatya; kaynatılıp suyuyla ağzı çalkalanırsa iyileşme süreci hızlanacaktır.

Tüm bu yöntemleri uygularken ilk etapta canınız yanabilir ancak uygulamaya devam ettiğinizde kısa süre sonra yanmanın ve acının kaybolduğunu ve iyileşme sürecinin başladığını hissedeceksiniz. Kısa bir süre sonra ağzınızda rahatlık hissetmeye başlayacaksınız. Burada  belirttiğim  Ağız yarasını giderecek  bitkisel yöntemler,  sorununuzu  gidermede yetersiz kalıyorsa lütfen bir hekime danışınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git