Aknelerin Geçmesi İçin Kürler

Aknelerin Geçmesi İçin Kürler
27 Şubat 2017 tarihinde eklendi

Akne cilt üzerinde oluşan bir deri hastalığıdır. Tıkanan gözeneklerin uçları çıkar ve siyah noktalar halinde gözükürler. Bu gözeneklere müdahale edilmezse iltihaplanma olabilir. Genellikle yüz, boyun, omuz ve sırt bölgesinde görülür. İlk aşama akneye tedavi yapmaktır, akneyi tedavi etmek için bitkisel kürler vardır. Bu kürleri evde kolaylıkla yapabilirsiniz.

Aknelerin Geçmesi İçin Yapılan Kürlerin Tarifleri

  • Gül Suyu Maskesi;

Bu kür için gereken malzemeler iki tatlı kaşığı gül suyu ve iki tatlı kaşığı baldır. Hazırlanışı; gül suyu ve bal karıştırılır, cilde sürülür. 15-20 dakika bekletilir. Bu kürü her gün kolaylıkla hazırlayıp uygulayabilirsiniz.

  • Çilek Maskesi;

Çilek içinde doğal bir salisilik asit barındırır, yoğurt ise cilt için çok besleyicidir. Malzemeler, 1/4 su bardağı çilek ile 1/4 su bardağı krema ve yoğurttur. Hazırlanışı; çilek, krema ve yoğurdu blenderdan geçirin ve püre haline getirin. Bu maskeyi tüm yüze uygulayın ve 10-15 dakika sonra yıkayın. Bu tarifi haftada üç gün uygulayabilirsiniz.

  • Aspirin tozu ve Limon suyu Maskesi;

Limon suyu antibakteriyel bir etkiye sahiptir ve cilt tonunu dengeler. Bal cilt için yatıştırıcıdır ve karbonat kürü temizlemek için kullanılır. Malzemeler, 3-6 aspirin, 1 limon, karbonat ve sıcak baldır. Hazırlanışı; Aspirinleri bardak ile ezin ve üzerine bir yemek kaşığı limon suyunu dökün. İçine bir yemek kaşığı sıcak bal koyun ve iyice karıştırın. Kürü tüm yüze sürüp kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra karbonatı ıslak bir beze batırıp yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

  • Karbonat Maskesi;


Evde kolaylıkla yapabileceğiniz bir maskedir. Karbonat ölü hücreleri temizlemeye yardımcı bir maddedir. Hazırlanışı; 2 yemek kaşığı karbonatı bir yemek kaşığı suyla karıştırıp yüzünüze uygulayın. Beş dakika bekletip yüzünüzü temizleyin. Haftada 2 gün yapabileceğiniz bir maskedir.

  • Portakal Maskesi;

Aknenizin geçmesi için kür tariflerimize portakal kürüyle devam ediyoruz. Malzemeler, bir portakal ve bir çay kaşığı kabartma tozudur. Hazırlanışı; Portakalın kabukları rendelenir ve havanda dövülüp krem haline getirilir. Üzerine kabartma tozu konulur ve iyice karıştırılır. Sivilcelerin üzerine sürülür ve 30 dakika bekletilir.

  • Kuru Maya Maskesi;

Malzemeler, 1 tatlı kaşığı kuru maya, 1 aspirin ve 1 çay kaşığı oksijenli sudur. Tüm malzemeleri karıştırın ve haftada her gün sivilceli bölgelerinize sürün. 30 dakika bekleyin ve yıkayın.

  • Soğan Maskesi

Malzemeler, soğan, 2 tatlı kaşığı kükürt ve yarım çay bardağı limon suyudur. Hazırlanışı; soğanı pişirip blenderdan geçirin. Kükürtü limon suyunda eritin ve bu karışımı soğanla karıştırın. Bu kürü sivilcelerinize uygulayın.

Sizlere akne geçmesi için kür tarifleri verdik, bu tarifler evde rahatlıkla hazırlayabilceğiniz ve günlük hayatta evinizde bulunan malzemelerden yapılır. Akne ve sivilce tedavisini yaparak aknenizin ilerlemesini önlersiniz. Cildinizde iz kalmasını engellersiniz. Ancak eğer akneniz ilerlemişse, aknenizde iltihaplanma oluşursa mutlaka bir dermatoloğa görünmenizi ve bu doğrultuda uygulamalarda bulunmanızı tavsiye ederim. Dermatoloğunuz aknenizin çeşidine göre sizin için uygun tedavi yöntemini belirler. Oluşan aknenin sıkılmaması ve cilde yayılmaması çok önemlidir. Bu yüzden siyah nokta görülmeye başlandığından itibaren tedavi uygulanmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git