Akneli Cilt Makyajı Nasıl Olur?

Akneli Cilt Makyajı Nasıl Olu
27 Şubat 2017 tarihinde eklendi

Akneli Cilt Makyajı Nasıl Olur?

Akne yağ bezlerinin tıkanması sonucu oluşan siyah noktalardır. Özellikle 15-20 yaş arasında görülür, genelde yüz bölgesinde oluşur. Genetik yatkınlık, stres ve yağlı kozmetik ürünleri akneye neden olur. Peki, ‘akneli cildin makyajı nasıl olur?’ diye merak edenlere bu makalemizde yardımcı olacağız.

    Akneli cilt temizleme

 • Öncelikle cildinizde akne sorununuz varsa ve makyaj yapmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken cildinizi temizlemektir. Cildinizi hafif bir temizleyiciyle temizleyin. Ilık su ile durulayın ve temiz pamuklu havlu ile yumuşak biçimde kurutun. Havlunuzun temiz olmasına özen gösterin çünkü temiz havlu bakterilerin yayılmasını önler.
 • Daha sonra yapmanız gereken akne tedavisidir. Akneyi tedavi ederseniz cildinizin tahriş olmasını engellersiniz. Akneler için tedavi yöntemi peeling ve akne kremidir. Haftada iki gün yapılan peeling cildinizin yenilenmesine yardımcı olur. Akne tedavinizi yaptıktan sonra bir kaç dakika bekleyin.
 • Günlük hayatta dışarı çıkarken güneşten korunmak için nemlendirici kullanın. 15 faktör ve üzeri korumalar ciltte leke oluşumunu engeller ve cildinizin erken yaşlanmasını önler.
 • Makyaja başlamadan önce son adım makyaj primeridir diğer adıyla makyaj bazıdır. Makyaj primeri cildinizi makyaja hazırlayan bir üründür. Cildinizdeki sıkılığı arttırabilir, fondöten ve allığın pürüzsüz olmasını sağlar. Primeri burun yanlarına sürün ve dışa doğru dağıtın. Makyaj bazı makyajınızın kalıcılığını arttırır.

    Akneli cilt makyajı • Akneli cilt makyajına kapatıcıyla başlamanızı tavsiye ederim. Akne, sivilce izi, çil ve lekeleri kapatmak için kapatıcı kullanın. Kapatıcıyı sürdükten sonra 10 saniye bekleyin. Daha koyu lekeler için yeşil kapatıcı kullanabilirsiniz.
 • Kapatıcıdan sonraki adım fondötendir. Eğer yüz pudrası kullanacaksanız fondötene gerek yoktur. Fondöten kullanacaksanız cildin hava alması için fondöteni hafif uygulayın, kalın sürmeyin. Böylece gözenekleriniz nefes alır.
 • Akneli cilt makyajımıza yüz pudrası, göz farı ve ruj ile devam edebilirsiniz. İstediğiniz ve yüzünüze uygun tonlarda seçim yaptıktan sonra makyajı uygulayın.
 • Akneli, sivilceli ve yağlı ciltler daha çabuk tahriş olurlar. Akşam uyumadan önce makyajınızı mutlaka temizleyin. Makyajlı cilt sivilce ve akne oluşumunu arttırır. Makyajınızı temizledikten sonra kırışıklık önleyen gece kremi yüzünüzü iyileştirir ve cildiniz daha sağlıklı kalır.
 • Eğer yağlı, akne ve sivilce oluşumuna yatkın bir cildiniz varsa nonkomedojenik (yağ içermeyen) ürünler kullanmaya özen gösterin. Akneniz varken sık sık makyaj yapmamaya özen gösterin.

    Akneli cilt makyajında dikkat edilmesi gerekenler

 • Makyaj yaparken temiz fırça kullanın. Makyaj fırçanızı en az haftada iki kere temizleyin. Fırçalarınızı temizlemek için antibakteriyel bir sabun kullanın.
 • Makyajınızı uygularken yumuşak vuruşlar yapın ve bastırmayın. Bastırmak cildinizin tahriş olmasına, yara ve sivilce çıkmasına neden olabilir.
 • Akne, sivilce ve izleri kapatırken matlaştırıcı özellikte ürünler kullanabilirsiniz. Parlak ve ışıltılı ürünler sivilceleri daha çok belli eder, bu yüzden mat ürünleri kullanmak daha kapatıcı olacaktır.

Yağlı bir cilde sahipseniz, cildinizde akne ve sivilceler oluşuyorsa bu önerilerimizi uygulamanızı tavsiye ederim.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git