Akneli Ciltteki Sorunlar

Akneli Ciltteki Sorunlar
16 Mart 2016 tarihinde eklendi

Akneli Ciltteki Sorunlar

Akne yüzümüzde ki, yağ bezlerinin iltihaplanması ile yoğun sebum üretimi sonucun da, gözeneklerin kapanarak bir bakterinin varlığıyla ortaya çıkar. Akne ile alakalı yapılan en büyük yanlış ergenlik sivilcesi sanılıp dikkate alınmamasıdır. Cildiniz de, akne olduğunu anladığınız an beklemeden, cildiye ye, başvurmalısınız. Akneli ciltteki sorunlar, genellikle genetiktir.

Akneli Cilt Sorunu Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

 • Akne kalıtsal bir sorun değildir. Tedavisi vardır. Bazı kişiler de, akne görülmez, çünkü genetiğin de, yoktur.
 • Akne kesinlikle sıkılmamalıdır. Sıkıldığın da, aknenin büyümesine yardımcı olmuş olursunuz.
 • Akne oluşumun en büyük etkenleri, genetik, hormonlar, yağ bezlerindeki hücresel bozukluklardır.
 • Akneli cilt sorunu olanlar. Yüzlerini sabah ve akşam olmak üzere iki kez yıkamalıdır. Asit oranı yüksek kozmetik ürünler kullanılmamalıdır.
 • Akne ergenlik sorunu olarak görülmemelidir. Önlem alınmazsa ömür boyu da, sürebilir.
 • Stres akneyi yoğunlaştırabilir.
 • Ağır makyaj ürünleri akne sorununu tetikleyebilir.
 • Cilde kese yapmak akne sorununu arttırabilir.
 • Solaryum’ un akneleri yok ettiğine dair yanlış bir inanç mevcuttur. Aksine solaryum, akne sorununu arttırıp, lekelerin kalıcı olmasına hatta cilt kanserine kadar uzanan hastalıklara yol açabilir.
 • Akne sorunu olan kişiler tedaviye erken başlamalıdır. Geç tedavi görenler de, kalıcı izler giderilememektedir.
 • A vitamini ilaçlarının akneyi arttırdığı görüşleri yıllardır ağızdan ağza dolaşır. A vitamini içerikli ilaçlar sayesin de, akne tedavisin de, % 100 başarı elde edilmektedir.


Akne Tedavisi

Akneli ciltteki sorunlar, tedavi aşamasına girildiğin de, uzun bir süreyi kapsar. Akne tedavisine başlandığın da, yüzünüz de, sivilceler çıkmaya başlayacaktır. Kendiliğinden iyileşen bu sivilceler, 6-8 hafta arasın da, tamamen yok olmaktadırlar. Eğer yok olmazlarsa, tedavi şekli dermatoloji uzmanı tarafından değiştirilmektedir.

Akneli ciltteki sorunlar için dermatoloji uzmanınız size A vitamini ve benzol peroksit içeren, yağ bezlerinin tüm tıkanıklığını gideren ve bakteri oluşumunu önleyici krem, jel, losyonlar reçete edebilir. Bu ilaçlar genellikle, deri döküntülerine ve soyulmaya yol açarlar.

Ağır akneli cilt vakaların da, antibiyotik direk deriye uygulanabilir. Deri altında, kitleler varsa doktorunuz bu kitlelere kortizon enjeksiyonu yapabilir. Antibiyotik kullanımı yağ bezlerinde ki, bakteri sayısını ve deri kızarıklıklarını oldukça azaltacaktır.

Akne İzleri

Maküller ve skarlar olarak iki tip akne çeşidi mevcuttur. Skatrisler, çukur olan izlerdir. Maküller, deriyle aynı hizada olan kırmızı ya da daha koyu renk izlerdir. Sıkılan akneler de, bu izler daha da, koyu renklerde olup tedavisi yapılmadığın da, kalıcı olabilirler. Akne izlerinin tedavisin de, değişik tedavi metodları uygulanmaktadır. Kimyasal peeling, dermaroller tedavi, PRP tedavisi, lazer tedavisi, radyo frekans tedavisi, dolgu enjeksiyonu gibi tedavi yöntemleri akne izlerinin tedavisin de, en çok kullanılan yöntemlerdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git