Altın Çilek Faydaları

altin-cilek-faydalari
29 Kasım 2016 tarihinde eklendi

Altın Çilek Faydaları

Altın çileğin değerli bir besin olması ve bu sebeple, Altın çilek faydalarını anlatmak istiyoruz. Oldukça şifalı olan bu besinin, günümüzde tüketimi artmaktadır. Diğer adıyla yer kirazı olarak da bilinen altın çilek, egzotik meyveler sınıfında bulunmaktadır. Güney Amerika’da yetiştirilen bu besin, yaklaşık olarak 5 ile 7 gram ağırlığındadır. Lif yoğunluğunun yüksek olmasıyla ve A, C, B1, B2, B3 vitaminlerini barındırmasıyla insan sağlığı için oldukça değerli bir besindir.

Altın Çileğin Özellikleri

Altın sarısı rengine sahip bu meyve, yuvarlak hatlara sahiptir. Küçük boyutlarda ve oldukça sulu çekirdeklere sahiptir. Taze olarak tüketildiği zaman, dışındaki yüzeyi soymanız gerekmektedir. Kuru bir şekilde tüketildiğinde buna gerek kalmamaktadır. Kek, pasta ve salatalarda kullanılmasının yanı sıra, reçelini de yapılabilmektedir. Mayhoş ve tatlı tadına sahip oldukça lezzetli ve sağlıklı bir besindir. Birçok ülkede yemek olarak da tüketilen bir meyvedir. Dalları çalı şeklinde ve ağacı oldukça küçük olan bu meyve, sulak ve sıcak topraklarda yetişmektedir. Demir ve kalsiyum olarak zengin olmasının yanında, fosfor, potasyum minerallerine de sahiptir.

Hastalıkların Şifası, Altın Çiçeği

Doğal bir şekilde kilo vermek isteyenler için oldukça önemli olan bu meyve, antioksidan oranının yüksek olmasıyla bu sorununuza şifa olacaktır. Sindirim kolaylığı ve metabolizmayı hızlandırmasının yanı sıra kalorisinin düşük miktarda olması, hızlı bir şekilde kilo vermenizi sağlayacaktır. Altın çilek faydalarından birisi de, doğal ve sağlıklı bir zayıflama seçeneği sunmasıdır.Özellikle çocukların, fiziksel ve zihinsel gelişimlerine olan katkısıyla kendisinden söz ettiren bu harika meyve, şeker hastalarına da oldukça faydalıdır. Kalp, kanser benzeri ciddi ve önemli hastalıkları engellemede etkili olması ve diğer hastalıklarda da şifa olmasıyla, ne kadar önemli bir besin kaynağı olduğunu göstermektedir. Ağrı kesici ve idrar sökücü özelliğine sahiptir. Solunum ve kandaki değerleri dengelemesiyle de önemini göstermektedir. 8 alkolid’e sahip olmasından dolayı tıbbi ilaçlarda da kullanılmaktadır. İşitme ve görme duyularında etkili olması ve sinirleri onarıcı özelliğiyle de dikkat çekmektedir.

Altın çilek faydaları arasında, iltihap kurutması, kan dolaşımını dengelemesi, ateş düşücü, iştah açıcı, tümör engelleyici, balgam temizlemesi, böbrek sorunları ve cilt sorunlarında iyileştirici tedavi etkileri bulunmaktadır.

Altın çileğin kozmetik olma özelliğini de eklememiz gerekmektedir. Cildinizi nemlendirir ve pürüzsüzleştirir. Güneşin zararlı ışıklarından koruması ve hücreleri yenilemesiyle ne kadar değerli bir besin olduğunu göstermektedir. Özellikle erkeklerin yaşadığı prostat hastalığını engellemektedir. Yaşlanmayı geciktirmesini de söylersek, hastalıklara büyük bir darbe olacak şahane bir meyvedir.

Anti diyabektik, anti spazmodik, anti viral, anti romatizmal, anti mikrobiyal, anti mikrobakteriyel, analjezik ve anti koagülan özelleriyle kendi başına bir eczane deposu olan bu meyve ve saymakla bitiremediğimiz Altın çilek faydalarının birçok hastalıktaki etkisiyle birlikte, oldukça göz kamaştırmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git