Aspirinli Sivilce Maskesi

aspirinli-sivilce-maskesi
1 Mayıs 2015 tarihinde eklendi

Aspirinli Sivilce Maskesi

Aspirin hayatımızda sadece hastalık zamanlarında değil hastalık dışında cilt bakımında da kullanılan ve aspirinli sivilce maskesi olarak uygulandığında özellikle yağlı ve lekeli ciltlerde etkili bir çözüm sunan bir maddedir. Aspirin içerdiği salisilik asit sayesinde akne oluşumunu ve aknelere bağlı ağrı ve kızarıkları azaltmaktadır. Aspirinin içerdiği maddeler enfeksiyon yayılmasını önleyici niteliktedir. Aspirin kurutucu özelliği sayesinde ise ciltten fazla yağ salınmasını engeller. Siyah noktalara karşı iyi bir çözüm önerisi sunmaktadır. Vücutta cilt gözeneklerini temizler ve ciltteki istenmeyen lekelerin giderilmesinde etkili olur. Cildi temizler ve toparlanmasına yardımcı olur. Aspirinli sivilce maskesi uygulanması kolay ve pratik olduğu için kullanım alanı geniştir. Ancak bazı durumlarda uygulanmaması veya kontrollü olarak uygulanması gerekmektedir.

Aspirin Maskesi

Kullanılacak malzemeler:

  • Bal ( 1 çay kaşığı )
  • Aspirin ( 2–4 adet )
  • Ilık su ( 1 çorba kaşığı )

Hazırlanması ve uygulanması: Aspirinli sivilce maskesi için öncelikle aspirinler 1 çorba kaşığı ılık su içerinde tamamen eritilir. Eritilen aspirin içerisine 1 çay kaşığı bal ilave edilir ve güzelce karıştırılır . İyice karıştırıldıktan sonra kullanıma hazır hale gelir. Cilde uygulanmadan önce yüz ve boyun bölgesi güzelce yıkanır. Daha sonra yüzde göz ve ağız çevresi dışındaki tüm yüz bölgesine maske şeklinde uygulanır. Yüzde kızarıklık ve kaşıntı olması normal bir durumdur. Maske yüzde 15–20 dakika bekledikten sonra kuruduğu gözlemlenir ve parmak ile ovalanarak yüzden çıkartılır. Bu işlem gözeneklerin temizlenmesini sağlar ve oluşturduğu peeling etkisi ile de siyah nokta ve lekeler üzerine etkisini gösterir. Eğer sivilceler iltihaplı ise ovalamak yerine ılık su ile yıkanması tavsiye edilir. Bu işlemler ardından uygun tonik ile yüz toniklenir ve hemen sonra nemlendirici sürülmesi gerekir. Bu maske akne oluşumuna yatkın ve yağlı ciltlerde haftada sadece 1 gün uygulanmalıdır. Cildin yağ durumuna göre haftada 2 defaya da çıkartılması uygun olacaktır. Çok hassas ve çok kuru ciltlerde bu maskenin uygulanmaması tavsiyeler arasındadır. Kuru ciltler ise 2 haftada 1 defa uygulamalı ve bekleme süresini normal düzeyde tutmamalı, 10 dakikaya düşürülmelidir.Aspirin Maskesi İle İlgili Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

  • Bu maske hamile bayanlarda ve emzirme dönemi içerisinde olan kişilerde kesinlikle uygulanmamalıdır.
  • Aspirin alerjisi olanların da bu maskeyi uygulamaması gerekmektedir. Alerji durumu bilinmiyorsa cildin ufak bir bölgesinde bu maske denenmeli ve eğer ciltte kızarıklık, şiddetli yangı, şişlik oluşuyorsa bu maske kullanılmamalıdır.
  • Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde bu 16 yaşın altındaki bireylerde kullanılması uygun değildir.
  • Ayrıca açık yara bulunan, kesik, yanık gibi durumlarda ve yeni ağda veya sir ağda yapılmış tene asla uygulanmamalıdır.
  • Eğer ki herhangi bir cilt problemi veya deri hastalığınız var ise de bu maske uygulanmadan önce doktora kesinlikle danışılmalıdır.

Şems Aslan Sivilce Lekeleri İçin Maske başlıklı yazımız için tıklayınız.

Suna Dumankaya Sivilce Maskesi başlıklı yazımız için tıklayınız.

Sivilceler Akneler İçin Maya Maskesi başlıklı yazımız için tıklayınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git