Ayak Ağrısına Çözüm

Ayak Ağrısına Çözüm
25 Mayıs 2016 tarihinde eklendi

Ayak Ağrısına Çözüm

 Ayak sağlığı, vücudumuz için oldukça önemlidir. Bizi ayakta tutan ve tüm gün yükü taşıyan ayaklarımız esasında güzel bir bakımı hak eder. Gün içinde aşırı yorgunluk, uzun süre ayakta kalma, uzun mesafe yürüme gibi sebeplerle ayaklarımız gün içinde ağrı hissi yaşatabilir. Özellikle uzun süreli ayakta kalma durumlarında ağrının yanında varis oluşumu da tetiklenir. Yorucu bir iş gününü ardından eve gelip ayaklarınızı koltuğa uzatıp dinlenmek istersiniz. Fakat bu her zaman mümkün olmaz. Kısa sürede bu ağrıyı geçirmekse elinizdedir.

Ağrıyı Dindirme Yöntemleri:

  • Ayak ağrısına çözüm olarak önerebileceğimiz en basit yöntem, beş dakika kadar soğuk suda, ardından yine beş dakika kadar ayakları sıcak suda bekletmektir. Suya tuz atmak süreci hızlandırmada etkilidir.
  • Bunun yanında buz torbası ile kompres uygulamak da dinlendirici etki yaratacaktır. Buz yerine buzlukta dondurulmuş sebzeler de kullanılabilir. Dairesel hareketlerle yapılacak masaj sonrası rahatlama hissi meydana gelecektir. Çünkü soğuk uygulamalar direk olarak sinir uçlarına nüfuz eder ve şişliklerin azalmasında etkisi büyüktür.
  • Ayak ağrısına çözüm olarak evde yapabileceğiniz kolay uygulamalardan biri de koltuğa ya da yatağa uzanarak ayakları havaya kaldırıp duvara dayamaktır. Yaklaşık 5-10 dakika sonra ayaklara hücum eden kan basıncı azalacak ve ağrı hissi yerini dinginliğe bırakacaktır.

Bitkisel Çözümler:Tüm bu yöntemlerin işe yaramayacağı kadar ağrı hissi var ise bitkisel yöntemleri denemekte fayda var. Bunların birkaçından bahsedelim.

Susam Yağı:

Canlandırıcı ve uyarıcı etkiye sahip olan susam yağı karanfil yağı ile karıştırılıp ağrılı bölgeye uygulanır. Uygulama esnasında masaj yapılması etkiyi artırır. Evde kullanılan ve bilinen en etkili yöntemlerden biri olan bu karışımın daha etkili olması için günde 2 ya da 3 defa uygulanması önerilir.

Hardal Tohumu:

Bu bitki, şişlikleri azaltır ve kan dolaşımını hızlandırarak dinlenme sürecinde rol oynar. Kullanımı ise şu şekildedir: İki yemek kaşığı kadar hardal tohumu ezilir ve yarım kova sıcak suyun içine atılır. Ayakların bu karışımın içinde 15 dakika kadar bekletilmesi yeterli olacaktır.

Sirke:

Ayak ağrısı için olmazsa olmaz besinlerden biridir. Sıcak ya da soğuk suya, sirke eklenerek bir havlu ya da bez ıslatılarak ayaklara sarılır. 5-10 dakika bekletilmesi uygundur.

Okaliptüs:

Bu bitki, aynı zamanda solumun yollarında da etkilidir. Nefes açıcı olmasının yanında gribe de iyi geldiği bilinmektedir. Sıcak suyun içine ekleyeceğiniz birkaç damla okaliptüs yağı yeterli olacaktır. Zaten kokusu ve etkisi oldukça fazladır. Ağrı ve acı hissine birebirdir.

Kırmızıbiber:

Evet, yanlış duymadınız. Yemeklere lezzet vermesi için kullanılan toz kırmızıbiber, ayaklarınıza da şifa oluyor. Yine sıcak suyun içine eklemeniz ve ayaklarınızı bu suda bir süre bekletmeniz yeterli olacaktır.

Ayrıca çay ağacı yağı ve biberiye yağını da çözüm yöntemi olarak kullanabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git