Ayak Bakım Ürünleri Nelerdir?

Ayak Bakım Ürünleri Nelerdir?
30 Ekim 2015 tarihinde eklendi

Ayak Bakım Ürünleri Nelerdir?

Ayaklarımız vücudumuzdaki en önemli organlarımızdan biri. Ayak bakımı sağlığın en önemli göstergesidir. Uyku dışında günün tüm saatlerinde ayaklarımızı kullanırız. Özellikle çalışan insanlar için ayak bakımı büyük önem arz etmektedir. Gün içinde sürekli ayakkabı ve çorap içinde kalarak hiçbir şekilde hava alamayan ayaklarımıza yaz aylarında bakım yapmanız. Ayrıca kış aylarında da bakımlı olmamız gerekir. Özellikle kış aylarında giyilen kalın çoraplar ve botlar ayaklarımızı daha da havasız bırakacaktır.

Ayak bakım ürünleri kullanarak ayaklarımızın hava koşullarına göre hava almasını sağlayabilir, bakımını düzenli olarak yaparak da ayaktan kaynaklanan eklem ağrılarının olasılığını en aza indirgemiş oluruz.

Ayak bakım ürünleri hakkında bilgi vermeden önce dilerseniz sağlıklı bir ayak bakımı nasıl gerçekleşir onun hakkında tüyolar verelim.

Sağlıklı Bir Ayak Bakımı Nasıl Gerçekleşiyor

  • Ayağınıza büyük veya küçük gelen, ayağınızın üst kısmını tam kapatmayan ayakkabıları tercih etmemelisiniz.
  • Yanlış seçilmiş bir ayakkabı nasır vb. oluşumlarla hem canınızı yakacak hem de ayaklarınızın bakımsız bir görünüme sahip olmasına sebebiyet verecektir.
  • Plastik üretimli çizmeleri tercih etmeyin. Ayağın bütün yapısını bozan ve deriye zarar veren bu çizmeler sağlığınız açısından oldukça zararlıdır.
  • Ayaklarınız çok çatlama yapıyorsa, duştan sonra veya haftanın size uygun olan günlerinde ayaklarınıza krem ile masaj yaparak havalanmasını sağlar, kuruyup çatlamasını engelleyebilirsiniz. Masaj, ayaklardaki kan dolaşımını arttırarak sağlıklı bir görünüm kazandırır. Ayrıca vücudumuzda bulunan her organın bir siniri ayak tabanlarımızda olduğu için ayak masajı size rahatlık verecektir.


Ayak Bakım Ürünleri

  • Banyolardan sonra ayak bakım ürünleri kullanabilirsiniz. Mesela kullanacağınız bir krem ile ayağınıza masaj yapabilirsiniz.
  • Her banyoda veya da banyodan sonra ayaklarınızda, özellikle de topuklarınızda oluşan ölü derileri yine ayak bakım ürünleri kullanarak temizleyebilirsiniz. Bunun için ponza kullanabilirsiniz.
  • Eğer ayak bakım ürünleri arasından pedikürü uygulamak isterseniz pedikürünüzü yapan kişinin işinin uzmanı olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Ayaklarınızda günün yoğunluğu veya da bir rahatsızlıktan dolayı koku sorunu oluşabilir. Bu gibi durumlarda uzmanlar tarafından geliştirilen ayak bakım ürünlerini kullanarak ayak kokusunu önleyebilirsiniz. Çeşitli kozmetik markalarının üretmiş olduğu ayak koku önleyici tabletler, spreyler, köpükler, kremler ve tozlar ile ayak kokusu derdinden kurtulabilirsiniz. Tabi bu ayak bakım ürünleri kullanılırken ayaklara da özen gösterilmelidir.
  • Özellikle kışın botlar ve kalın çoraplarla hapsedilen ayaklar havasızlıktan dolayı nasır ve mantar oluşumuna yol açabilir. Eğer ağrısız bir nasır geçiriyorsanız pedikür bakımı ile bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz. Ancak nasırlarınız ağrılı ise en kısa zamanda bir ayak bakım merkezine giderek nasırınızı temizletmelisiniz. Nasır ve mantar oluşumunu engellemek için de çeşitli ayak bakım ürünleri vardır. Nasır koruma yastığı, topuk törpüsü, tırnak solüsyonu, tırnak mantarı kalemi ve nasır kalemi gibi çeşitli ayak bakım ürünleri ile ayaklarınızı eski sağlığına kavuşturabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git