Ayak Bakımı İçin Ne Yapılmalı

Ayak Bakımı İçin Ne Yapılmalı
21 Ocak 2016 tarihinde eklendi

Ayak Bakımı İçin Ne Yapılmalı

Ayaklar vücudun en değerli organlarıdır. Gün boyu çorap ve ayakkabı içerisinde ve bir bedenin ağırlığını taşıdıklarından dolayı oldukça fazla yorulmakta, şişmekte, koku ve hatta nasır gibi oluşumların gerçekleşmesine maruz kalmaktalar. Gerek mantar oluşumu gerek diğer sorunlar için düzenli olarak bakım yapak gerekmektedir. Peki ayak bakımı için ne yapılmalı konusuna gelecek olursak her gün su ile yıkamak bile bir bakım terapisi olabilir. Fakat sorunların büyümesi ve içinden çıkılmaz hale gelmesi ile beraber sadece yıkamak da fayda göstermeyebilir. Bu sorunların oluşmaması için dikkat edilmesi gereken konular vardır elbette. Eğer bu kuralları zaten uyguluyor ve hala sorunlarla karşı karşıya kalabiliyorsak farklı bakımlara geçilebilir. İşte ayak sorunu oluşturmamak için yapılması gerekenlere bir bakalım.

Ayak Sorunları ve Öncesinde Ne Yapılmalı:

  • Genelde fazla ayakta kalmaktan dolayı ayak topukları çatlar, kurur ve nasır oluşumu baş gösterir. Nasır oluşmaması için ilkin giyilen ayakkabının tabanının ve topuğunun yumuşak olması gerekir. Eğer iş veya farklı sebeplerden dolayı yumuşak tabanlı ayakkabılar tercih edilemiyorsa, ayakkabı ayaktan çıkarıldığı gibi ılık bir suda 30 dakika kadar bekletilip topuk taşı ile fazla yüklenmeden masaj yapılabilir.
  • Ayak konusunda ikinci önemli bir sorun olan ayak kokusudur. Bu durumlar ayakkabının hava almamasından kaynaklanmaktadır. Hava almayan bir ayakkabı varsa hava alan bir ayakkabı ile değiştirmek gerekmektedir. Eğer bu mümkün değilse her akşam ayaklar yıkanmalı ve her sabah da yeni bir çorap giyilmelidir.
  • Ayakların şişmemesi için ayağa ne bol ne de dar bir ayakkabı tercih edilmelidir. Yani tam ayağa oturan ayakkabılar tercih edilirse daha sağlıklı olacaktır.


Evde ayak bakımı için bir kaç önerimiz daha olacak. Bunlar evde hazırlanabilen ayak bakım kürleridir. İlk önce ayakları yumuşatmak için bir bakım önereceğiz. Her duş sonrası lavanta yağı ile masaj yapılarak uygulanan bu kür, ayak üzerindeki yorgunluğu, ağrıyı ve sertliği atmaya yaramaktadır. Bunun haricinde ayak kokusunu önlemek için tavsiye edeceğimiz bakım ise; ayaklar ayakkabı ve çorapların içinden çıkarıldıktan sonra limon kolonyası ile masaj yapılarak bir süre ovulur. Bu işlem ayakların nefes almasını sağlayacaktır. Daha sonrasında anti bakteriyel bir sabun ile mantar oluşumunu engellemek adına 3- 5 dakika ovularak köpüklenmeli ve ılık su ile yıkanmalı. Tekrarında duş jeli ile bir kez daha ovularak köpürtülen ayaklar yıkanıp durulandıktan sonra bir nemlendirici ile desteklenmeli. Bu işlem 1 ay süre içerisinde her gün tekrarlanılırsa geçmesi olağandır. Son olarak evde ayak bakımında kullanmak için bir tarif daha önereceğiz. Bu tarif de ayakların nefes alıp rahatlamasını sağlayan bir tariftir. Ayak bakımında en pratik yöntemlerden de sayılabilen bu bakım türü bir kova içerisine sıcak su ve içine 3 kaşık karbonat dökülmesi halinde hazırlanmaktadır. Ayaklar bu kovanın içerisinde bir müddet bekleyerek ayak rahatlaması sağlanabilir (ayak ağrısını ve şişliğini önlemek için soğuk bir suya tuz dökülebilir).

Etiketler:

Ayak Bakımı İçin Ne Yapılmalı Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. puki diyor ki:

    zigavus ayak bakım kremini kullanabilirsiniz.topuk çatlaklarına bile tedavi edici özelliğe sahip..

Sayfa başına git