Ayak Bakımı

Ayak Bakımı
2 Ocak 2016 tarihinde eklendi

Ayak Bakımı

Günlük hayatın koşuşturmasında, sürekli ayakkabı içinde olan ayaklarımızın bakıma ihtiyacı olduğu konusunda hem fikirizdir. Ayak bakımı, vücudumuzun en önemli parçalarından olan ayaklarımızın sağlığı açısından fazlasıyla önemlidir. Bakımı düzenli yapılmayan ayaklarda, nasır, çatlak, tırnak batması gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Tüm bu sağlık problemlerine ek olarak bakımsız ayakların çirkin bir görüntü oluşturduğunu fark etmişsinizdir. Siz de yumuşacık, bakımlı ve sağlıklı ayaklara sahip olmak istiyorsanız, ayak bakımınızı düzenli olarak yapmaya gayret etmelisiniz. Günün büyük bir çoğunluğunu ayakta geçiriyorsanız, nasır oluşumu kaçınılmazdır. Aynı şekilde pedikürünüze dikkat etmiyorsanız tırnak batması, ayaklarınızı yeteri kadar sık nemlendirmiyorsanız çatlak oluşumu gözlemlenebilir. Tüm bu sorunlardan korunmak için aşağıda sıralayacağımız bakım önerilerini dikkate alınız.Ayak Bakımı Nasıl Olmalı Hangi Ürünler Tercih Edilmeli?

  • Tırnak batması gibi sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız ve ayaklarınızın görüntüsü sizin için önemli ise pedikürünüzü aksatmayınız. Haftada bir kez kendinize ait pedikür aletlerinizle bu işlemi gerçekleştiriniz. Aletlerinizi kullandıktan sonra mutlaka alkol ile dezenfekte ediniz ve kesinlikle çevrenizdeki insanların aletlerinizi kullanmasına izin vermeyiniz. Bildiğiniz gibi ayak mantarı vb. bulaşıcı ayak hastalıkları, bu tarz aletlerle ve hatta terlik yoluyla bile sıçrayabilmektedir.
  • Nasır oluşumunu minimuma indirmek ve var olan nasırlarınızı temizlemek için birkaç püf nokta vardır. Öncelikle gün içinde çok fazla ayakta duruyorsanız, ortopedik ayakkabılar ve pamuklu çoraplar tercih etmeye özen gösteriniz. Var olan nasırlarınızdan duşta nemli ayaklarına topuk taşı uygulaması gerçekleştirerek veya kremlenmiş ayaklarınızı törpüleme işlemiyle nasırlardan arındırabilirsiniz.
  • Ayakta çatlaklar, hem acıtan hem de kötü görüntüye sebep olan bir problemdir. Ayaklarınızın çatlamasını istemiyorsanız, nemlendirme işlemini aksatmayınız. Kozmetik mağazalarının herhangi birinden edinebileceğiniz ayak kremi ile nemlendirme işlemini günaşırı yapınız. Ayak kremi tercihinizi hızlı emilenlerden yana yapmanız, nemlendirme işleminden saniyeler sonra ayakkabınızı giyip evden çıkmanıza olanak sağlar ve size pratiklik kazandırır.
  • Pedikürün hemen arkasından oje sürmek, ayak sağlığınıza negatif etkide bulunur. Bu açıdan ojenizi, pedikür işleminin ertesi günü sürmenizi, ojeyi uygulamadan önce mutlaka koruyucu jel kullanmanızı öneririz.
  • Tüm bunlara ek olarak ayak bakımınız için ayak maskesi de kullanabilirsiniz. Çeşitli ayak maskelerini kozmetik mağazalarının herhangi birinden edinebileceğiniz gibi kullanma talimatına uymadığınız takdirde olumsuz sonuçlar doğurabileceğini unutmayınız. Maskeyi ürünün ambalajında belirtilen süre zarfınca ayağınızda tutmalı, durulama gerektiren bir ürünse süre sonunda mutlaka durulayınız.
  • Ayak tırnaklarımızda sürekli oje bulunması tırnağın nefes almasını engelleyeceği için tırnakta sararma vb. sorunlara yol açabilir. Ojenizi mümkün olduğunca sık değiştirmeli, yeni oje sürmeden önce ayaklarınıza rahatlaması için süre tanımalısınız.
  • Duşta ayak scrubları kullanarak, ayağınızı ölü derilerden arındırabilir, daha canlı ve yenilenmiş, sağlıklı ayaklara sahip olabilirsiniz.

Her ne kadar yaz aylarında açık ayakkabı giydiğimiz için, ayak güzelliğimiz daha önemli olsa da, çeşitli sağlık problemleri ile karşılaşmamak için bu işlemleri yazın da uygulamalıyız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git