Ayak Bakımında Kullanılan Yağlar

ayak-bakiminda-kullanilan-yaglar
7 Ekim 2016 tarihinde eklendi

Ayak Bakımında Kullanılan Yağlar

Bütün vücudumuzu, bütün ağırlığımız taşıyan ayaklar için bakım çok önemlidir. Gün boyu en büyük işi yapan uzuvlarımızdan biridir ayaklarımız. Bu yüzden bakıma oldukça ihtiyaçları vardır. Ayak için çeşitli bakımlar uygulanmaktadır. Bunların başında yağlar ve kremler gelmektedir. Bu bakımlar ayakları rahatlatarak yorgunluğu almakta ve derinin nefes almasını sağlamaktadır.

Gün içerisinde dışarıda olduğumuz zamanlarda ayakkabılara hapsolan ayaklarımız oldukça yorulmaktadır. Bu yorulma, çalışma temposuna veya dışarıda bulunma süresine bağlı olarak değişir. Günün büyük bir kesimini ayakta geçiren bireyler çok daha yorulmakta ve ayakkabılarının içinde ayakları hava alamamaktadır. Bu sayede ayakta nasır, mantar ve benzeri bakteriler oluşmaktadır. Aynı zamanda çeşitli ayakkabı seçimleri ayakların olumsuz etkilenmesine de yol açmaktadır. Rahat olmayan ayakkabılar ayakta yara, şişlik ve su toplaması yapmaktadır. Özellikle bayanların topuklu ayakkabı tercihleri ayakta bazı modifikasyonlara da yol açmaktadır. Sağlık açısından ayakkabı seçimine dikkat edilerek kullanışlı ve ortopedik ayakkabılar tercih edilmedir.

Ayak bakımı sağlık ve hijyen açısından oldukça önemlidir. Ayak parmak tırnakları düzenli bir şekilde ve düz olarak kesilmelidir. Düz kesilmez ise batık oluşmaktadır. Ayak tırnağı bakımına dikkat edilmeli ojeler kısa bir süre tırnakta bekletilmelidir. Aksi takdirde tırnaklar hava alamayacaklardır. Büyük veya küçük numaralı ayakkabılar tercih edilmemelidir. Çorap seçimine dikkat edilmedir. Ayakkabılar çıkarıldıktan sonra ayaklar anti-bakteriyel sabunla yıkanmalı ve sonrasında kremlenmelidir. Duş sonrasında topuktaki ölü deriler temizlenmelidir.Ayak bakımında kullanılan yağlar oldukça çeşitlidir. Yağların neye iyi geldiği araştırılıp kullanılırsa daha olumlu sonuç alınacağı ortadadır. Ayak bakımında kullanılan yağlar ayağı rahatlatmak ve yorgunluğu almak amacıyla uygulanmaktadır. Derinin hava almasını sağlayarak, gözeneklerin açılmasını sağlarlar. Birçok yağın vücutta rahatlatıcı etkisi olduğu uzmanlar tarafından tespit edilmiştir. Aynı zamanda araştırmacılar vücuttaki her sinirin ayaktan geçtiğini tespit etmişlerdir. Bu bağlamda ayağa masaj yapılması ya da ayağın rahatlatılması tüm vücudun yorgunluğunu birazda olsa almaktadır. Ayak bakımında kullanılan yağlardan bahsedecek olursak,

  • Lavanta yağı, duş sonrasında masaj yapılarak kullanıldığında hem yorgunluğu atar hem de yumuşacık ayaklara kavuşmayı sağlar.
  • Susam yağı, kullanıldığında ayaktaki ağrımayı ve terlemeyi alacaktır.
  • Melisa yağı, kullanıldığında hafif uyuşturma etkisi olması dolayısı ile ayaktaki ağrıyı ve yorgunluğu almaktadır.
  • Nane yağı ve susam yağı karışımı, kullanıldığında kuru ciltler için çözüm oluşturmaktadır.
  • Zeytinyağı, kullanıldığında ayakları rahatlatacak ve yumuşacık yapacaktır.

Bu şekilde çeşitli yağlar kullanılarak ayak bakımı yapılmış olur. Kullanılan yağlar genellikle rahatlatıcı içeriklidir. Gün boyu ayakların yorulması, havasız kalması vücudun dengesini bozmakta ve halsiz bırakmaktadır. Masaj yapıldığında ve bakım yapıldığında ayaklarla birlikte vücutta rahatlamaktadır. Ayak bakımı aksatılmamalıdır. Aksatıldığı takdirde ayakta nasır ve mantar oluşumu gözlenir bu da acı ve ağrı veren bir durum oluşturmaktadır. Bu yüzden dikkat etmek önemlidir.

Etiketler:

Ayak Bakımında Kullanılan Yağlar Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Sedef diyor ki:

    Tüm gün topuklu ayakkabıya veya babetlere maruz kalıyoruz her akşam mutlaka ayak bakımım için kulladığım bir ürünü söylemek istiyorum zigavus ısolde ayak bakım kremi.

Sayfa başına git