Ayak Bakımında Kullanılan Yöntemler

ayak-bakımı-yöntemleri
29 Ağustos 2016 tarihinde eklendi

Ayak Bakımında Kullanılan Yöntemler

Bedenimizin tüm yükünü sırtlayan organımız olan ayaklarımız her gün kendince bir imtihan içindedir. Yaz ayları hava alabilen ayaklarımız neredeyse 8 ay hapis hayatı yaşar.Çoraplarımız bir yana üstüne giydiğimiz spor ayakkabıları,babetler,çizmeler,botlar müebbet hapis hissi yaşatır dışarıda kaldığımız tüm süre boyunca.Bu kadar ağırlığı taşıyan,bu kadar yükü sırtlanan ayaklarımıza ciddi bir bakım göstermeli,ayak temizliği ve sağlığına ayrıca bir önem göstermeliyiz.Sağlıklı bir insan olmak istiyorsak işe önce ayaklardan başlamalıyız.Peki bu ayak bakımını nasıl gerçekleştirmeliyiz?Hadi bunun cevabını birlikte okuyalım.

Ayak Bakımında Püf Noktalar:

-Ayakkabı seçimi

Aldığımız ayakkabının ayağımıza küçük ya da büyük olamaması gerekir. Bu ayak sağlığı ve ayakta oluşacak herhangi bir rahatsızlığı önlemede en büyük etken kabul edilebilir.

-Tüm kız ve kısmen erkeklerin ortak zevk ile giydiği sokaklarda 10 kişiden 8’nde bulunan plastik yağmur çizmelerini çöpe atarak ayak sağlığınızı yok saymamaya başlayabilirsiniz. Plastik yağmur çizmeleri ayağınızın bütün yapısını bozar.

-Ayak topuklarındaki çatlaklarla nasıl baş edeceğiz peki?

Dışarıya kötü bir görüntü lanse etmesini bir yana bırakın zaman zaman bir çok acıyla baş başa bırakır. Bunun için size tavsiyemiz ılık bir duş sonrası ayağınızı yoğun nemlendirici kremlerle yumuşatmak.

-Eğer bir ponzanız yoksa hemen bugün elde etmek için beklemenizi önermiyoruz.Her banyo sırasında ve banyo ardından ponza yardımıyla ayaklarınızdaki ölü deriyi temizlemekte ayak bakımı için bir başlangıç sayılacaktır.

-PedikürPedikür konusunda işi bir bilene bırakmak en doğrusu olacaktır.Evde kendi başınıza halledebilecek bir durum gibi görünse de ölü deriyle canlı deriyi aynı kefeye koyacağınız anlar olabilir.Eğer dışarıda yaptıracaksınız kendi kişisel ekipmanlarınızı kullanmanızı öneriyoruz.Ayak bakımını yaptırırken ayak sağlığınızından olmanızı istemeyiz.Kuaförlerde ya da güzellik salonlarında ekipmanlar ne kadar steril edilip,steril ortamlarda bekletilse de  kendi ekipmanlarınız olması olası bir riski ortadan kaldırır.

-Yazın nefes alan ayaklarımız kış boyunca hapis hayatı yaşarken ayaklarda çeşitli sebeplerden ötürü nasır,mantar ya da siil oluşumunu beraberinde getiriyor.Peki bu durumda ayak bakımını nasıl gerçekleştirebiliriz?

Pedikür bu bağlamda gerçekten hayat kurtarıcı.En yakın güzellik salonunda bir pedikürle ayaktan alınmalarını sağlayabiliriz.Bunun kalıcı bir çözüm olmadığını söylemek gerekir.Çünkü bu nasırın,mantar ya da siilin yaşına,büyüklüğüne ve cilde tutunma oranına göre değişir.Eğer ağrılı ve acılı duygular yaşatmaya başladılarsa doktora başvurmanızı öneririz.Kalıcı bir şekilde alınmaları sağlanabiliyor.

-Tırnak batıkları

Ayaklarımızdaki tırnak batıkları da çoğu insanın ortak sorunu haline gelmiştir.Batığa bir çok şey neden olurken bunların en başında temiz çoraplar giymek farz gibi bir şeydir.Ayak bakım ve sağlığına dikkat etmenin yanında ayak tırnaklarını düzenli bir şekilde kesmek gerekir.Daha çocukluğumuzda ders kitaplarından  öğretmeye çalıştıkları gibi nasıl el tırnaklarının oval bir şekilde kesilmesi gerekiyorsa ayak tırnaklarımızın da düz bir şekilde kesilmesi gerekir.Gereğinden uzun olan tırnaklar ayakkabı içinde batık oluşumuna neden olacaktır.Eğer bir kadınsanız ve bu yaz ayında açık ayakkabılar tercih ediyorsanız güzel renkte ojelerle ayağınızı daha bakımlı gösterebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git