Ayak Bakımında Püf Noktalar

Ayak Bakımında Püf Noktalar
16 Ağustos 2016 tarihinde eklendi

Ayak Bakımında Püf Noktalar

Çok koşuyor, çok yoruluyoruz. Vücudumuzun bütün ağırlığı ise ayaklarımızın üstünde. Ayak ağrıları toplumuzda en çok şikayet edilen sağlık problemlerinden biridir. Bu yüzden ayaklarımızın bakımına dikkat etmeli, ayak bakımında püf noktlara kulak vermeliyiz. Yoksa ayaklarımızda nasır, enfeksiyon, batık, koku gibi pek çok problemle karşılaşabiliriz. Ayaklarımız vücudumuzun en önemli organlarından biridir. Bu yüzden ileride yürüme zorlukları, incinme gibi pek çok ciddi problemle karşılaşmamak için onların üstündeki yükü biraz olsun hafifletmeli, onlara gereken temizliği, hijyeni ve bakımı sağlamalıyız. Gün boyu çorap ve ayakkabı içinde havasız kalan ayaklarımızın bakımı yalnızca pedikürle bitmiyor. Biz de sizin için ayak bakımında püf noktaları yazdık.

Ayak Nasırları

Kışın giyilen botlar, kalın, deri ayakkabılar içinde ayaklarımız havasız kalmakta ve enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalmaktadır. Bunun önleyebilmek, nasır ve mantara neden olan bakımsızlığa dur diyebilmek için ayaklarımızı eve her döndüğümüzde yıkamalı, onları uygun bir ayak kremiyle nemlendirmeliyiz. Bunun haricinde onlara düzenli olarak pedikür yaptırmalı, ayaklarımızdaki mantarları ve nasırları ortadan kaldırmalıyız.

Ayak Tırnaklarındaki Batıklar İçin Bakım Tavsiyeleri

Ayak tırnaklarının bakımı oldukça önemlidir. Özellikle yaz aylarında giyilen sandaletler, önü açık ayakkabılar ayaklarımızın bakımlı olup olmadığını gözler önüne sermektedir. Bakımlı bir ayak için düzenli tırnak kesimi şarttır. Ayak tırnaklarımızı düzenli kesmezsek bu tırnaklar ayakkabının da vurmasıyla batık oluşumuna neden olabilir, oldukça büyük ağrılara sebep olabilir. Ayak tırnaklarımızı hafif uzun bırakarak kesmeliyiz. Kesiş biçimimiz ise oval değil daha çok kare olmalı.Ayak Yorgunluğunu Azaltmak İçin Ne Yapmalı?

Ayaklarımızdaki ağır yorgunluğu atmak için onları işten, okuldan, dışarıdan eve geldiğimiz zaman hemen banyoya girerek yıkamalıyız. Bu yıkama işlemini daha çok sıcak sui le yapmanızı tavsiye derim. Sıcak su hem ayaklarınızı yumuşatacak hem de gerilen kasların gevşemesini sağlayacaktır. Aynı zamanda evde ayaklarınızı sıcak su dolu bir kaba, çeşitli güzel kokulu yağlar ve kremler dökerek de rahatlatabilirsiniz.

Ayak Kokusunu Ortadan Kaldırmanın Çözümü

Başından beri diyoruz, ayaklarımız özellikle kış mevsiminde aynı ayakkabının içinde gün boyu durmaktan dolayı havasız kalıyor. Bu havasızlık ayağımızda bazı kokuların oluşmasına da neden olabilir, bu çok doğal ve insanı bir şey. Dahası, bu kokuyu önlemek için bazı tavsiyelerimiz var. Eve geldiğinizde ayaklarınızı önce bir kolonyo ile (içinde alkol bulunan bir maddenin olması ayaklardaki koku bakterilerini yok etmek için önemli) ayaklarınıza uzun uzun masaj yapın, onları gevşetin ve rahatlatın. Daha sonra ayaklarınızı kokusunu beğendiğiniz doğal bir sabun ile tazyikli suda yıkayın. Bunların yanında ayak kokusunu önlemek için ayaklarınızı içerisine bir kaşık bal ve bir kaşık karbonat konulmuş bir suda her gün on dakika bekletirseniz, ayaklarınızdaki koku probleminin kısa zaman içinde yok olmuş olacağını göreceksiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git