Ayak Kokusu ve Ayak Mantarı

ayak-kokusu-ve-ayak-mantarı
26 Nisan 2015 tarihinde eklendi

Ayak Kokusu ve Ayak Mantarı 

El bakımı kadar ayak bakımı da çok önemlidir. Ellerimizle birçok şeyi tutarız, yemek yeriz, işlerimizi hallederiz. Ellerimizin temiz ve bakımlı olması sağlıklı olmamızı direk etkiler. Peki ya ayaklarımız?

Ayaklarımız da ellerimiz kadar değerlidir. Bizi her yere taşıyan ayaklarımızdır. Birçok kişinin temizlik testine ayaklarımız takılır. Birisinin ayakları temiz ve bakımlıysa o kişi kendine değer veriyordur. Bunun farkında olmalı ve ayaklarımıza büyük önem göstermeliyiz.

Ayak Kokusu Neden Oluşur?

Spor ayakkabısını çok kullananlarda ve sürekli kapalı ayakkabı giyenlerde ayak kokusu olur ve bu çok rahatsız edici bir durumdur. Ayak kokusunun birçok nedeni var. Bunun sebebi ayaklarımızın özellikle kış aylarında sürekli çorabın içinde olması ve hava almaması. Ayakkabılarımız da kapalı olduğu için ve kapalı ortamda mikroplar daha çabuk çoğaldığı için koku ve bazı sorunlar ortaya çıkar. Ayakkabılarımızın kokması için öncelikle seçtiğimiz ayakkabılara ve çoraplara dikkat etmeliyiz. Pamuklu çorapları tercih etmekte fayda var ve sık sık ayakları havalandırmak gerekir. Nemli bir ortamın olmamasına dikkat etmemiz gerekir. Ayak kokusunu önlemek için satılan birçok kozmetik ürünler mevcut.Ayaklarda Mantar;

Ayaklarımız çok sık görülen rahatsızlıklardan biri de mantarlardır. Mantarlar da kapalı ortamda kalan ayaklarda çok sık görülür. Eğer tedavi edilmezse çok rahatsızlık verici boyuta gelebilir. Tırnaklarımıza sıçrayabilir ve tırnaklarımızın siyahlaşmasına, sertleşmesine neden olabilir. Bu tarz tırnakları düzeltmek de uzun zaman alır. Mantar için satılan birçok ilaç vardır.

Ayak Mantarının Nedenleri başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız.

 

Yazın ise ayaklar çok fazla su ve nem kaybedebilir. Kuruyan cilt kalınlaşır ve kötü bir görüntü oluşturur. Nemlendiriciler kullanarak bu sorundan kurtuluruz.

Yaz Aylarında Cilt Bakımı başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız.

Yaza Özel Cilt Bakım Maskeleri başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git