Ayak Kokusundan Kurtulun

Ayak Kokusundan Kurtulun
28 Temmuz 2017 tarihinde eklendi

Ayak Kokusundan Kurtulun

Ayak kokusu sadece yetişkinlerde değil zaman zaman çocuklarda da ortaya çıkan fiziksel bir sorundur. Çözümü ise sorunun kaynağına göre değişiklik gösterebilir. Aşırı terleme, kalitesiz ayakkabı kullanımı, yeteri kadar kişisel temizlik yapmama ya da genetik bir sorun gibi faktörlerden kaynaklanabilir. Hangi yaşta ve cinsiyette olursak olalım mutlaka hemen çözüm sağlamamız gereken bir sağlık sorunudur. Ayak terlemesi hem kişiyi rahatsız eden hem de sosyal hayatın da oldukça zor duruma sokan bir konudur da. Başkalarının size bakış açısını da yakından etkiler.

Ayak Kokusu En Çok Neden Olur?

Ayak kokusunun temel sebeplerinden birisi; kişisel bakımın eksik yapılmasıdır. Hijyenden eksik bir ayak elbette terleme sonucu daha çok kokar. Terlemenin artmasında en büyük etken ise hava almayan materyallerden yapılan çorap ve ayakkabılar giymektir. Ayak kokusuna çözüm sağlamak için sentetik çoraplar yerine pamuklu çoraplar tercih etmemiz gerekir. Ayrıca çorabımızı her gün değiştirmek de ayak kokusunu önleyici bir unsurdur. Aşırı terleyen ve uzun süre nemli ortamda bulunan ayak doğal olarak bakteri, mikrop ve mantarların oluşmasına zemin hazırlar. Bu bakteri ve mantarlar arttıkça kötü koku da artar. Bu nedenle terlemeyi önleyici çorap ve ayakkabı seçimi yapmanız gerekir.Ayak Kokusuna Alınacak Önlemler

Ayaklarınızda oluşan kötü kokuları önlemek için ayakkabılarınızı nasıl kullandığınız çok önemlidir. Ayakkabılarınızı mümkün olduğu kadar üst üste kullanmamaya dikkat edin. Kapalı ayakkabılar gün içinde hava almadığından kötü koku oluşumuna sebep olabilir. Bu nedenle gün sonunda ayakkabılarınızı çıkardığınızda havalandırmaya özen gösterin. Sık giymek zorunda olduğunuz ayakkabılarınız için ise günlük değiştirebileceğiniz ince tabanlar kullanmalısınız. Böylelikle kötü koku ayakkabınıza yerleşmez ve bakteri üretmez. Ayaklarınızda oluşan kötü kokuyu önlemek için evde sıcak su ile birlikte kullanabileceğiniz yağlardan da yararlanabilirsiniz. Bir kabın içine ılık su koyup, içine hoş koku verecek lavanta, kayısı gibi herhangi bir aromatik yağdan birkaç damla damlatarak ayaklarınız için güzel bir karışım hazırlamış olursunuz. Bu ayak banyosunu birkaç gün üst üste uygulayarak kötü kokunun giderilmesine katkı sağlamış olursunuz. Karışımın içine bir miktar karbonat da atarak karbonatın arındırıcı ve bakteri öldürücü özelliğinden yararlanabilirsiniz.

Sorun Medikal Kaynaklı Olabilir

Ayak kokusu için genellikle kişisel bakım düzeyini artırmak ve yukarıda saydığımız basit önlemleri almak yeterli gelir. Ancak bazı durumlarda sorun daha büyük ise mutlaka bir doktora gitmeliyiz. Ayağımızda oluşan ve bizim göremeyeceğimiz kadar küçük bakteri ve mantarlar da kokuyu yapabilir. Eğer önemsemez isek ve geçici gözle bakarsak o bakteriler daha da büyüklerini oluşturabilir. Dolayısı ile böyle tıbbi bir soruna medikal bir çözüm gerekeceği için mutlaka uzman doktorumuzun verecek olduğu ilaçları kullanarak tedavi sağlamalıyız. Ayak kokusu önemlidir ve hayatımızı her yönden de olumsuz olarak etkilemektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git