Ayak Kokusunu Nasıl Önlerim?

Ayak Kokusunu Nasıl Önlerim
16 Nisan 2017 tarihinde eklendi

Ayak Kokusunu Nasıl Önlerim?

Ayak kokusu genellikle sürekli dışarıda olan ve kapalı ayakkabılar giyenlerin yaşadığı bir problemdir. Kötü kokunun sebebi ayağın havasız kalıp terlemesidir. Bu koku cami gibi toplu ortamlarda ayakkabınızı çıkarmak istememenizin en büyük nedenlerinden biridir. Ayak kokuları erkeklerde daha fazla görülse de kadınların çoğu da bu problemi yaşıyor. Ayak kokusu arkadaş ortamlarında kötü olaylar yaşamanıza ve alay konusu olmanıza neden olabilir. Birçok rahatsızlığın ve problemin tedavisi olduğu gibi ayak kokusunun da tedavisi vardır. Tedavileri fiziksel temas yoluyla yapılır. Krem, koku giderici ve ayak parfümü gibi kolay tedavi yöntemleri mevcuttur. Fakat ayak kokusunu kalıcı olarak gidermeye yaramazlar.

Ayak Kokusunu Engellemek İçin Alınacak Önlemler

 • Dar ve havasız ayakkabılar yerine hava alacak ve geniş ayakkabılar kullanmalısınız.
 • Ayakkabılarınızı giymediğiniz zamanlarda havalandırın ve nemli kalmamasını sağlayın.
 • Naylon çoraplar yerine teri emen ve nem tutmayan pamuk çoraplar giymeyi tercih edin.
 • Sürekli aynı ayakkabıyı giymek bakterilerin ömrünü uzatmaya yarar. Bu yüzden sık sık ayakkabılarınızı değiştirin ya da yıkayın.
 • Ayaklarınızı yıkadıktan sonra ve ayakkabınıza eczanelerden alabileceğiniz koku giderici ilaçları düzenli olarak sıkınız.
 • Ayaklarınızı günde en az bir defa olacak şekilde anti-bakteriyel sabunla yıkayınız.

Ayak Kokusuna Karşı Doğal Çözümler • Ayaklarınızı yıkadıktan sonra her gün tuzlu ve sirkeli suda 15 dakika bekletin.
 • Ayakkabılarınızı giymediğiniz zamanlar (geceleri olabilir) içine bir miktar maden suyu döküp havalandırmanız bakterilerin ölmesini sağlayacak ve kokuyu önleyecektir.
 • Siyah çayı demledikten sonra çayın kalan kısmını ayaklarınızın sığacağı bir kaba koyun. Ayaklarınızı bu kapta 15 dakika bekletiniz. Bu işlemi haftada 3 gün uygulamanız ayak kokunuzu önlemeye yarayacaktır.
 • 50 gram adaçayı ve 2 adet rendelenmiş havucu 5 su bardağı su da kaynatın. Kaynattığınız suyu ayaklarınızın sığabileceği bir kaba koyunuz. Kaynattığınız su ayaklarınızın dayanabileceği bir sıcaklıkta koymanız ayaklarınızın rahatlamasını ve gün içerisinde oluşan kokunun giderilmesini sağlar. Bu adaçayı ve havuç içeren suyu istediğiniz sıklıkta uygulayabilirsiniz. Ayak kokusu nasıl geçer?
 • 1 fincan elma sirkesi, 6 su bardağı sıcak su, 2 çay kaşığı kekik yağı ve karışımdaki sirke kokusunu bastırmak için istediğiniz kadar lavanta yağını aktarlardan alınız ve istenilen ölçülerde hazırlayınız. Elma sirkesi ve kekik yağını bir tencerede su ile birlikte kaynatınız. Ayaklarınızı koyabileceğiniz bir kaba kekik yağlı ve elma sirkeli suyu dökünüz. Lavanta yağı dökecekseniz son olarak lavanta yağını da ekleyerek ayaklarınızı bu su da 30 dakika dinlendiriniz. Sudan çıkardıktan sonra ayaklarınızı tekrar yıkamayınız. Bu işlemi haftada 4 – 5 kez uygular iseniz, ayak kokularından kurtulabilirsiniz.
 • 3 yemek kaşığı karbonat ve 6 su bardağı ılık su işimize yarayacaktır. Karbonatı ılık suyun içerisine atıp çözünene kadar karıştırınız ve ayaklarınızı bu suda 25 dakika dinlendiriniz. Bu işlemi isterseniz her gün uygulayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git