Ayak Nasırının Tedavisi

Ayak Nasırının Tedavi
28 Nisan 2017 tarihinde eklendi

Ayak Nasırının Tedavisi

Ayaklarda bulunan nasır çok yaygın bir ayak rahatsızlığıdır. Nasır genel olarak erkeklerde görülse de sürekli topuklu ayakkabı ya da sürekli düztaban ayakkabı giyen kadınlarda da rastlanır. Ayak nasırı ayakta oluşan ölü derilerin bir araya toplanıp altında iltihap biriktirmesi ile oluşur. Nasır oluşumunun tek nedeni ayakkabılar değildir. Ayakta oluşan şekil bozuklukları nedeniyle de oluşmaktadır. Ayaktaki şekil bozuklukları ölü derinin bir araya toplanması için ortam yaratır. Bu da nasırın ortaya çıkmasına neden olur. Ayak nasırının ölü deriden ve iltihaplanmadan oluştuğunu belirtmiştik. Bu ölü derinin altında ki sinirler hassas olmasından dolayı ayağınızın üzerinde durdukça ve nasırın üzerine baskı yapıldıkça fazla acı çekmenize neden olabilir. Ayağınızda nasır oluştuğunu ve büyüdüğünü fark ettiğiniz de bir uzmana başvurmanız ayak sağlığınız için önemlidir. Ayak nasırının tedavisine de beraber bakalım.

Ayak Nasırının Tedavileri Nelerdir

  • Ayağınız da nasır var ise bir uzmana başvurmanızı öneririz. Uzmana başvurduğunuz da size vereceği kremler ya da ilaçlar ayağınız da ki nasırın ilerleme seviyesine göre etki edecektir.
  • Ayak nasırının tedavisinden biri de ameliyattır. Fakat bunu kendi başınıza yapamayacağınız için bir uzmana başvurmanız gerekecektir. Nasır probleminin tedavileri uzmanlar tarafından yapıldığı için nasırı kendiniz tedavi etmeniz daha ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Ayak Altında Bulunan Nasırın Belirtileri NelerdirAyağınızın altında bulunan nasırın nedeni ayakkabınızın yapısız olmasıdır demiştik. Ayağınızın altından çıkacak nasırın belirtisini de ilk olarak acı vermesinden anlarsınız. Ayağınızın altında küçük bir tepecik varsa ve üzerine bastıkça ya da dokundukça acıyor ise, ayağınızda nasır oluşmuş demektir. Ayak nasırını anlamanızın bir diğer yolu da ayağınızı eliniz ile hafif hafif bastırarak dokununuz. Eğer ayağınızın altında küçük bir sertlik varsa ayağınızın altında nasır çıktığını bilmelisiniz.

Ayak Nasırına Doğal Tedavi

Ayağın altında bulunan nasır için birçok doğal çözüm yolları vardır. Bunlardan biri de, beyaz sirke ile tedavidir. Beyaz sirkenin içerisinde bulunan mikrop kırma ve iltihabı azaltma özellikleri ayağınız da ki nasır için bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemi de, 1 su bardağı suya yarım su bardağı sirke orantısında ayarlayarak karıştırınız. Bir bez yardımı ile ayağınızın altında nasır bulunan bölgeye bir bez ile uygulayınız. Bu işlemi her gün yatmadan önce uygularsanız, nasırınızın kalınlaştığını fark edeceksiniz. Eğer bu derinin dökülmesini beklemek istemiyor iseniz bir beze bu sirkeli suyu dökünüz ve ayağınıza sarınız. Sabaha kadar bu şekilde uyuyunuz. Uyandığınız da oluşan kalın deriyi ponza taşı ya da topuk törpüsü ile törpüleyiniz.

Sarımsağın bir antibiyotik olduğunu çoğumuz bir yerlerden duymuşuzdur. Antibiyotik özelliği taşıması ile ayağınız da bulunan nasırın iltihabını alması doğrudan ilişkilidir. Sarımsak mikrop kırdığı için nasırlarınıza da oldukça iyi gelecektir. Sarımsağın ayağınız da ki nasıra uygulanışı ise, bir diş sarımsağı ortadan ikiye bölün. Kesik olan kısmı nasırın üzerine iyice uygulayın. 2-3 saat kurumasını bekledikten sonra kuruduğunda topuk törpüsü ile kurumuş ölü deriyi alabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git