Ayak Sağlığı İçin Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Ayak Sağlığı İçin Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır
25 Haziran 2017 tarihinde eklendi

Ayak Sağlığı İçin Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Ayaklarımız tüm gün vücudumuzun bütün yükünü taşıyan, en çok yorulan organlarımızdandır. Bu neden ile ayak sağlığımıza dikkat etmemiz gerekmektedir. Ayaklarımıza aşırı yük bindiği zaman hem bacak, hem kalça, hem de bel problemleri yaşayabiliriz. Bu sıkıntılar ile karşılaşmamak için ayaklarımızın bakımına özen gösterdiğimiz kadar ayakkabı seçimimize de çok dikkat etmeliyiz. Özellikle kadınlar olarak alışveriş yaparken almaktan hoşlandığımız şey ayakkabıdır. Yalnız bunu yaparken seçtiğimiz ayakkabının rahatlığı, topuk yüksekliği, nefes alır bir yapıya sahip olması, taban özellikleri, üretiminde kullanılan ana malzeme kalitesi en çok dikkat etmemiz gereken faktörlerdir.

Ayakkabı Alışverişinde İdeal Seçim Yaparken Dikkat Etmemiz Gereken Özellikler  • Ayakkabınızı almadan önce ideal topuk boyunu bilmeniz ve seçeceğiniz ayakkabıyı buna göre belirlemeniz gerekmektedir. İdeal topuk boyu ölçüsü 2 cm ile 5 cm arasında olmalı, daha yüksek olan ayakkabılardan uzak durmalıyız.
  • Ana malzemesi ve ayakkabı aksesuarları kaliteli malzemeden yapılmış olmalıdır. Sentetik malzemelerden yapılmış ayakkabıları almamalı, orijinal deriden yapılmış olanlar tercih etmeliyiz.
  • Alacağının ayakkabının numarasını belirlerken her zaman deneyerek karar vermelisiniz. Her ayakkabı kalıbı aynı olmayacağı için numarada aynı olmayacaktır. Ayak numaranızı belirlerken ayak parmaklarınızdan en uzun olanının ayakkabının önüne değmemesi gerekmektedir.Numarayı bu şekilde belirlemelisiniz.
  • Ayakkabının burun kısmı ise parmaklarınızın rahatça hareket edebileceği genişlikte, yuvarlak olmalıdır. Sivri veya küt burunlu ayakkabılar ayak parmaklarımızı sıkıştıracağı için ayak sağlığımızı bozmaktadır.
  • Düz ayakkabı tercih edecekseniz içerisine ayak kavisini destekleyici, yumuşak bir yükseklik koyarak kullanmalısınız.
  • Çalışma hayatınız sürekli ayakta kalmanızı gerektiriyorsa ya da çok hareketli bir hayatınız var ise sizin için en uygun ayakkabı tabanı ergonomik olan bağcıklı yürüyüş ayakkabıları olacaktır.
  • Eğer yüksek topuklu ayakkabılardan vazgeçemiyorsanız o zaman uç kısmı ile topuk kısmı arasında yükseklik farkı olmayan dolgu topuk ayakkabıları tercih etmelisiniz.
  • Alacağınız ayakkabının nefes alır özellikte olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer kullanılan malzeme kaliteli değil ise ayakkabının içerisinde üreyecek olan bakteriler ciddi cilt hastalıklarına neden olacaktır. Başta mantar olmak üzere çeşitli cilt rahatsızlıkları ve ayak kokusuna neden olacağı gibi bu hastalıkların tedavisi de sizi zorlayacaktır.

Topuklu Ayakkabı Severler İçin Öneriler

Eğer siz de topuklu ayakkabılardan vazgeçemiyorsanız seçim yaparken çok daha fazla dikkat etmelisiniz. Gün içerisinde uzun süreli yüksek topuklu ayakkabı kullanmamalıyız. Yüksek topuklardan en çok etkilenecek bölgelerimiz diz ve kalçalarımız olacağı için bunu engellemeliyiz. En basit yöntem olarak ayakkabımızın içerisine yumuşak bir tabanlık koymalıyız. Topuk yapısının kalın, eğiminin az olması da dikkat etmemiz gereken bir başka özelliktir. Günlük kullanacağınız topuklu ayakkabıların bileğinizi kavrayacak şekilde olması, topuk kısmınızı sağlam tutacak şekilde sert malzemeden yapılması gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git