Ayaklar İçin Çeşitli Kürler

ayaklar-icin-cesitli-kurler
17 Eylül 2016 tarihinde eklendi

Ayaklar İçin Çeşitli Kürler

Ayaklar vücudumuzun tüm yükünü taşıyan ve uyumadığımız sürece tüm ağırlığımızı üzerine yüklediğimiz organlardır. Bu yüzden hem bakımlı görünmeyi hem de sağlıklı olmayı fazlasıyla hak ediyorlar.

Ayaklarınız için pedikürün yanında evde uygulayabileceğiniz ayaklar için çeşitli kürler de daha sağlıklı ve güzel görünümlü ayaklara kavuşmanızı sağlayacaktır.

Ancak ayaklar için çeşitli kürler hakkında birkaç formül vermeden önce ayaklarımızın günlük temel bakımlarına değinmek istiyoruz.

 • Öncelikle banyo yapmadığımız günlerde de ayakları ılık su ve sabunla yıkamayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Bir havlu yardımı ile kuruttuktan sonra vazelin veya pudra yardımı ile masaj yapabiliriz.
 • Her banyoda ayakların altını topuk törpüsü veya ponza taşı ile temizlemek her zaman temiz topuklar yanında günlük ayak bakımınızın devamı için kolaylık sağlayacaktır.
 • Gün içerisinde güneşe çıkacaksanız ve özellikle üstü açık ayakkabı ya da terlik giyecekseniz, ayaklarınızın üstüne bir miktar güneş koruyucu sürmeniz faydalı olacaktır.
 • Ayakkabı alacağınız zaman mümkün olduğunca öğleden sonra hatta akşamüstü saatlerinde bunu yapmaya çalışın. Çünkü ayaklar günün geç saatlerinde şiştiği için ayakların şiş olduğu zaman alınan ayakkabı daha sonra ayaklarınızı sıkarak sorun çıkarmaz.
 • Uyumadan önce ayaklarınıza yoğun bir bakım kremi sürün. Mevsime göre, krem sürdüğünüz ayaklarınıza bir çorap giymeniz halinde kremin etkisi daha fazla olacaktır.
 • Gün sonunda yorgun ve şiş ayaklarınıza tazyikli soğuk su da iyi gelecektir.
 • Gün içinde şişen ayaklarınızda ayakkabıların yapacağı yaralanmaları önlemek için çantanızda mutlaka yara bandı bulundurun.
 • Tüm bunları yaptığınız halde bir türlü gideremediğiniz topuk çatlaklarınız ve batan tırnaklarınız varsa düzenli olarak pedikür yaptırmanız da gereklidir.


Bakımlı Ve Sağlıklı Ayaklar İçin Birkaç Formül

Ayaklar için çeşitli kürler, evde bulunan malzemelerle yapabileceğiniz ve evinizin konforunda uygulayabileceğiniz pratik ve ekonomik çözümlerdir. Bunlardan birkaçını aşağıda bulabilirsiniz;

1-Sürekli şişen ayaklar için; Suda kaynatılan bir avuç papatya ve limon kabuğunu süzerek soğumaya bırakın. Ayaklarınızı bu suyun içinde yaklaşık yarım saat bekletin. Şişlerin indiğini ve ayak derinizin yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

2-Kuru,çatlamış,sarı görünümlü tırnaklar için; Bir çay kaşığı saf gliserini bir çay kaşığı limon suyu ile karıştırarak her gün tırnaklarınıza sürmek, bir süre sonra pırıl pırıl ve canlı görünümlü tırnaklara kavuşmanızı sağlayacaktır.

3-Okaliptüs Kürü: Kuru, çatlamış ve çirkin görünümlü ayak derinizden kurtulmak için aşağıdaki malzemeleri karıştırarak, koyu renkli cam bir şişede ve ışık almayan bir yerde birkaç gün beklettikten sonra her gece uyumadan önce ayaklarınıza uygulayabilirsiniz.

 • 1 yemek kaşığı badem yağı
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı buğday tohumu yağı
 • 12 damla okaliptüs yağı

4-Soğuk parafin: Ayaklarınıza duşta ayak peelingi uygulayın. Duştan çıktıktan sonra soğuk parafini ayaklarınıza sürerek strech filme sarıp yarım saat bekletin. Daha sonra günlük  bakım kreminizi sürerek ayak bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

5-Jojoba içerikli kremler: Özellikle kuru ve çatlamış topuklar için kurtarıcı özelliği olan jojoba yağı, banyoda törpülenmiş topuklarınıza uygulandığında mucizevi sonuçlar yaratmaktadır.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git