Ayaklar İçin Dinlendirici Kürler

ayaklar-icin-dinlendirici-kurler
25 Ekim 2016 tarihinde eklendi

Ayaklar İçin Dinlendirici Kürler

Ayak sağlığı ve bakımı hiç şüphesiz ki tüm vücut dengemizi etkileyen en önemli unsurlardan biri. “Akılsız başın cezasını ayaklar çeker” atasözünü de benimsemiş bir millet olarak maalesef günümüz şartlarında tüm koşuşturmamızı sırtlayan ve sürekli bir yerlere yetişmeye çalışırken ipi çeken en önemli organlarımızdan biri, ayaklarımız.

Kimi zaman tahmin ettiğimizden de fazla yükümüzü çeken ayaklarımızı hakettikleri şekilde dinlendirmek oldukça önem arz ediyor. Yorgun bir günün ardından belki de öncelikli dinlenme ihtiyacı olan ayaklarımız için yapacağımız belli başlı uygulamalar ile ayak sağlığımızı her daim muhafaza etmemiz mümkün.

Ayaklar için dinlendirici kürler hepimizin evlerimizde kolaylıkla hazırlayabileceğimiz, ulaşılması zor olmayan malzemelerle hazırlayabileceğimiz pratik tariflerden ibaret. Özellikle ayaklara yapılan peeling (deri soyma işlemi) ler ile kısa sürede kesin ve gözle görülür sonuçlar alınabiliyor.

Evde Kolaylıkla Hazırlanabilen Peelingler

Ayaklarımız için evimizde bulunan pek çok malzemeden faydalanarak peeling hazırlayabiliriz. Bunlardan başlıcaları, süt, sirkeli su, deniz tuzu,zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, badem yağı, lavanta yağı..vb şeklinde olup ayakları dinlendirmek ve ihtiyaçları olan bakımı yapmak amacıyla kullanılabilecek en doğal ürünler kategorisinde yer alıyorlar.Özellikle bayanların şikayetçi olduğu bir diğer konu da ayak topuklarındaki çatlaklar. Düzenli olarak pediküre giden bayanlarda bile zaman zaman görülebilen çatlaklar görüntü olarak ve dokunulduğu zaman yarattığı rahatsızlık hissiyle önlem alınmadığı takdirde zaman içerisinde kronik hale gelerek çoraplara ve giyilirken bazı kıyafetlere sürtünme yoluyla zarar verebiliyor. Topuk çatlaklarının önlenmesi veya iyileştirilmesi için piyasada mevcut pek çok krem olduğu gibi yine doğal malzemelerden faydalanarak topuklara yapılacak düzenli masaj ve uygulamalar çatlakların azalmasında ve önlenmesinde önemli rol oynamakta. Bunun için duştan çıktıktan sonra nemli ayaklara sürülecek bal ve zeytinyağı karışımı veya tüm eczanelerden temin edebileceğiniz vazelin sorunun giderilmesine yardımcı olacak.

Sadece ayaklarınızı şımartmak için değil, özellikle uzakdoğu da yaygın olan, insan vücudundaki gerginliği almak amacıyla ayaktaki belli noktalara uygulanarak tüm vücudun gevşemesine yardımcı olma teorisine dayanarak geliştirilmiş olan refleksoloji masajının da düzenli olarak yaptırılması, hem kendinize hem da bütünsel sağlığınıza çok iyi gelecek.

Tüm vücut kütlemizi sırtında taşıma görevine sahip ayaklarımızın karşı karşıya olduğu bir başka tehlike de ayak ve tırnak mantarları. Bu sorunların giderilmesinde uygulanabilen bir takım kürlerle hem mantarın ortadan kaldırılmasına yardımcı olup hem de ayaklarımızın bir miktar daha hafiflemesini ve dinlenmesini sağlamış olursunuz.

En mucizevi kür  : Su

Pek çok farklı malzeme ve metoda değindikten sonra baktığımızda, en temel ihtiyacamız olan şey hemen yanı başımızda aslında. Ayaklar için dinlendirici kürlerin en başında geliyor su. Bazen hiç bir şey ayaklarımızı sıcak bir duşun altına sokmaktan daha fazla işe yaramayabiliyor. Pek çok derde deva olan ve vücudumuzun her anlamda ihtiyaç duyduğu en önemli kaynak olan su ile doldurulmuş bir leğen belki de bütün yükümüzü omuzlayan yorgun ayaklarımıza verebileceğimiz en güzel hediye.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git