Ayaklardaki Soyulmalara Karşı

Ayaklardaki Soyulmalara Karşı
7 Eylül 2017 tarihinde eklendi

Ayaklardaki bir takım soyulmalar oluşabilen olumsuzluklardan biri olarak görülmektedir. Ve ayaklarda gerçekleşen sorunlara da kişiler çözüm aramaktadır. Peki ayak soyulmaları neden oluşmaktadır? Ayak soyulmalarının oluşmasının birden fazla sebebi olabilmektedir. Bu sebeplerden biri de görülebilen mantar ve egzamalar olabilir. Ayaklardaki soyulmalara karşı yani ayaktaki hastalıklardan dolayı oluşan rahatsızlıklara herkes çözüm bulmak istemektedir. Ayaklardaki soyulmalar elbette sadece egzama ve mantardan oluşmaz. Ayaklarda oluşmakta olan kuruluk da bu soyulmalara sebep olur. Herhangi bir sebepten dolayı kuruluk oluşabilir ve bundan dolayı da pul pul dökülmeler ortaya çıkabilir. Elbette yaş ilerledikçe kişilerin karşılaştığı deri dökülmeleri yani soyulmaları daha çok artmaktadır. Derinin koruyucu tabakası inceldiği için soyulmalarla karşılaşılabilir. Bunun dışında ayağın herhangi bir yerinde de soyulma söz konusu olabilir. Ya üstünde ya da altında soyulmalar söz konusu olabilmektedir. Gerçekleşen soyulmaların da elbette birden fazla çözümü de olmaktadır. Hem medikal hem de geleneksel yöntemlerle ayaklarda oluşan soyulmalara çözüm bulmak mümkündür. Önemli olan kişilerin deri sağlığı olarak görülmektedir.

Ayaklardaki Soyulmalara Çözüm Bulmanın Birden Fazla Yolu Bulunur

Egzamalardan Dolayı Oluşan Soyulmalar: Egzamalar sebebiyle ayağın altında soyulmalara rastlamak oldukça mümkündür. Bu soyulmaların engellenmesi amacıyla öncelikle doktora başvurmak gereklidir. Bir takım ilaç kullanımı ayaklardaki soyulmalara karşı savunma sağlanmaktadır.Mantar Dolayısıyla Oluşan Soyulmalar: Mantardan dolayı gerçekleşen soyulmalarda da aynı egzamada olduğu gibi ilaç kullanımı tavsiye edilmektedir.

Kuruluk Sebebiyle Oluşan Ayak Soyulmaları: Ayaklardaki kurumalar sebebiyle deri incelir ve soyulma mümkün hale gelmektedir. Soyulmaların gerçekleşmesi esnasında kesinlikle deri kesilmemeli, soymaya devam edilmemelidir. Çünkü soyulma esnasında enfeksiyon kapma riski ne yazık ki bulunmaktadır. Bu riski azaltmak adına ayak 20 dakika boyunca ılık suda bekletilmelidir. Ardından ıslatılan ayak havlu ile kurulanmalıdır. Bunun dışında yatmadan önce nemlendirici uygulaması yapılarak havlu çorap giyilmesi de tavsiye edilen uygulamalar arasında yer eder. Özellikle de soyulma mantar veya egzama sebebiyle oluşmamışsa bu işlemler büyük bir güvenilirlikle yapılabilir. Ancak mantar söz konusuysa doktora danışmalı krem uygularken de mutlaka eldiven kullanılmalıdır.

Ayaklardaki Soyulmalara Karşı Alınabilecek Önlemler

Ayaklarda çeşitli sebeplerle oluşabilecek olan soyulmalara karşı önlemler alınmalıdır. Aksi takdir de kötü sonuçlar oluşabilir. Ayaklardaki soyulmalara karşı önlem olarak sıcak suyla duş alınması tavsiye edilmez. Bunun dışında düzenli olarak nemlendirici sürülmesi mutlaka gereklidir. Ölü deriden arınmak adına da ponza taşı kullanılması tavsiye edilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git