Ayakların Günlük Bakımı

Ayakların Günlük Bakımı
14 Kasım 2016 tarihinde eklendi

Ayakların Günlük Bakımı

Herkesin kesinlikle yerine getirmesi gereken ayakların günlük bakımı sağlığımız için oldukça önem taşımaktadır. Kişisel olarak yaşanacak her rahatsızlığın çevremize de etkisi olabilmektedir. Bu nedenle sizlere ayakların günlük bakımı ve yöntemlerini anlatacağız.

Ayak Kokusu İçin Neler Yapılmalı

  • Günlük yaşamınızda yoğun olarak ayakkabı içerisinde duran ayaklarınız ve bunun getirdiği koku için utanmamanız gerekiyor. Her gün düzenli olarak bakımını yaptığınız takdirde hiçbir sorun kalmayacaktır. Bunun için ilk iş eve geldiğinizde ayaklarınıza limon kolonyası yardımıyla masaj yapmalısınız. Ardından anti bakteriyel bir sabun ile 5 dakika kadar ayaklarınızı yıkamalısınız. Daha sonra duş jeli ile bir kez daha yıkayıp, sabunla 5 dakika ayaklarınızı yıkamalısınız. Bunu sürekli hale getirdiğinizde ayak kokularından kurtulacaksınız.

Ayak Ağrısı ve Yorgunluğu İçin Bakım

  • Yorgun ayakların ilacının su olduğunu bilmelisiniz. Sadece 1 dakika kadar tazyikli ve soğuk suda tutacağınız ayaklarınız oldukça rahatlayacaktır. Ağrılar için atkestanesi içeriğine sahip kremler önermekteyiz.

Evde Ayak Bakımı İçin Karbonat Yöntemi

  • Ayak bakımınız için en kolay ve pratik çözüm önerilerinden birisi de evde ayak bakımıdır. Bir kova sıcak suyun içerisine iki veya üç kaşık kadar karbonat dökün ve ayaklarınızı yıkayın. 10 dakika kadar bekledikten sonra oldukça etkili olacaktır.

Ayaklarınızı Yumuşatmak İçin Evde Yapabileceğiniz Doğal Bakım  • Özellikle her duş sonrasında lavanta yağı ile ayaklarınıza masaj yapıp, hem dinlenebilir hem de yorgunluğunuzu atmış olursunuz. Kış ayları olmak üzere en önemli tavsiyelerden birisi de gece uyumadan önce ayaklarınıza süreceğiniz nemlendirici kremlerdir. Ardından pamuklu bir çorap giyerek uyuyun ve uyandığınızda yumuşacık ayaklara sahip olun.

Ayakların Günlük Bakımı

Gün içerisinde gerçekleştireceğiniz ayak bakımlarında, giydiğiniz çoraplar kalın ve ayağa hava aldırmayacak boyutta olursa ter ve ardından oluşacak mantarı doğuracaktır. Bundan dolayı çorap çok fazla kalın olmadan, soğuk havalarda normal kalınlıkta çoraplar tercih edilmesinde fayda vardır.

1 – Ayak tırnaklarını uzadığı anda hemen kesmelisiniz. Doğru kesim şekli düz olmalıdır. Oval şekilde kesilen ayak tırnaklarınız tırnak düşmesine sebep olabilmektedir.

2-  Nemsizlikten dolayı çatlayan ve topukta görülen yarılmalara engel olabilmek için, gün içerisinde 1 ya da 2 kez ayak bakım kremi ile ovalanıp masaj yapılması gerekmektedir.

3- Evde pedikür yaparken yanlış ve doğru olmayan uygulamalardan kaçınmanız gerekir. Tırnaklarınızı aşırı derecede diplerden kesmemelisiniz. Yara ve kanama durumunda ayak tırnağınız mikrop kapabilir ve yangı oluşabilir.

4 – Çatlamış topuklarınız için en önemli olarak ayağınıza süreceğiniz vazelindir. Daha sonra kalın bir çorap giyin ve uyuyun. Uyandığınızda ayaklarınızı asla kurutmayacak sabunla yıkamalısınız. Topuklarınız oldukça yumuşayacaktır. Ayak çatlaklarına en iyi gelebilecek doğal bakım ürünlerini araştırmalı ve denemelisiniz.

5- Özellikle yaz aylarında ayaklarınıza hava aldırabilecek, sandalet tarzında ayakkabılar seçmeniz oldukça faydalı olacaktır. Topuksuz olmasından dolayı sandaletler ayak sağlığınızı koruyabilir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git