Ayakların Kışın Bakımı Nasıl Olmalı

ayaklarin-kisin-bakimi-nasil-olmali
13 Ocak 2017 tarihinde eklendi

Ayakların Kışın Bakımı Nasıl Olmalı

Ellerimize ve yüzümüze gereken özeni gösteririz ama görünmeyen yerlerimiz ayaklarımıza özen göstermeyi her zaman ihmal ederiz. Görünen yere gösterdiğimiz önemin biraz da ayaklara gösterilmesi gerekir çünkü bütün vücudun zahmetini ayaklar çeker ve bakımlı kadın ayağından belli olur. Kış aylarında özellikle bakıma ihtiyacı olan ayaklar genelde çıplak dolaşılmadığı için önemsenmez ve topukta çatlaklar görülür. Ayak bakımının önemini anlamanız için ayaklarınıza bakın ve bu ara ne kadar ilgisiz kaldığını görün. Ellerimiz, yüzümüz kadar bakıma ihtiyacı olan Ayakların Kış Bakımı Nasıl Olmalı diyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Ayak Bakımında Neler Yapılır?

Ayaklarında aynı yüzümüz ve ellerimiz gibi ölü derilerden kurtulmaya ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Peeling uygulamasını ayaklara da yapmalı ve nemlendiricilerin ayaklara da uygulanması gerekir. Peeling uygulamasını haftada bir kez yapmanız ölü derileri atmaya yardımcı olacaktır. Ayaklara sadece duşta değil özellikle bir kap içinde ayakları bekletmeli ve suyun içine birkaç damla esansiyel yağ damlatılmalıdır. Esansiyel yağların nemlendirici etkisi vardır ve ayakların da aynı eller gibi nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Suyun içine ayrıca nane yağı, çay ağacı yağı, biberiye yağı kullanılmalıdır. Ağrıyan ayaklara iyi gelen bu şifalı yağlar aynı zamanda mantar hastalıklarına karşı da iyileşme sağlar. Ayaklardaki dolaşım canlanır ve dinlenmiş ve hastalıklardan rahatlamış bir ayak ancak ayak banyosuyla sağlanır. Ayaklarınızda yumuşaklık sağlamak istiyorsanız çok kuruyan bölgelere özen göstermek gerekir. Gece yatarken ayaklarınıza vücut yağı uygulayın ve nemlendirici sürün ve pamuklu çorapla uyuyun bu işlemi her gün yapmasanız bile haftada bir yaparak ayaklarınızı çatlaklardan ve kuruluklardan korumaya özen gösterin. Ayak tırnaklarının da bakıma ihtiyacı olduğunu unutmayın nemlendiricileri tırnaklarınıza da uygulayın ve düzenli aralıklarla tırnaklarınızı kesin. Tırnak keserken özen gösterin ve rastgele kesmeyin. Kütikülleri geri iterek düz bir şekilde kesimini yapın ve size iyi gelecekse onlara oje sürün. Nemlendirici tırnaklarınıza da uygulayın.Kışın Nasıl Ayakkabı ve Çoraplar Kullanılmalı?

Kışın kullanılacak ayakkabıların rahat tabanı olan ve ayağa bol ve dar gelmeyecek şekilde kışın giyilecek çorap kalınlığı düşünülerek ayakkabı seçiminizi yapın. Ayağı zorlayan ve yıpratan ayakkabılardan uzak durun. Fazla ayakkabı içinde kalmamasına özen gösterin. Çorap olarak doğal yünlü çorapları tercih etmeniz gerekir. Ayaklarınızı sıcak tutmaya çalışın ve ayaklarınız su alıyorsa ıslak çoraplarla durmayın ve hemen değiştirin. Sentetik çoraplar kullanmamalı ve sıcak tutacak çoraplar seçilmelidir. Ayaklarınızı banyodan banyoya değil her gün yıkayın. Her gün ayak yıkamak mantar hastalıklarını ve diğer  ayak sorunlarını önleyecektir. Bir çorabı birkaç gün değil her gün değiştirilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Ayakların Kışın Bakımı Nasıl Olmalıdır diyorsanız ayaklarınızın temizliğine önem verirseniz oda cildiniz gibi sağlıklı olacaktır. İngiliz tuzu ve hafif derecede sıcak su içinde ayaklarınızı bekletin ve ayağın rahatlamasını ve enfeksiyonlara karşı dirençli olmasını sağlayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git