Ayaktaki Nasıra Çözüm

Ayaktaki Nasıra Çözüm
1 Ağustos 2017 tarihinde eklendi

Ayaktaki Nasıra Çözüm

Cilt aşırı sürtünmeye maruz kaldığı zaman deri sertleşmeye ve kalınlaşmaya başlar. Bu durum nasır olarak açıklanır. Nasırın çıktığı yerler genellikle ayak tabanı, parmak araları ve ayaküstüdür. Bunun yanı sıra vücudun başka bölgelerinde de çıkabilir. Ayak nasırının oluşmasındaki nedenlerden biri ayağa uygun ayakkabı alınmamasıdır. Ayağa uygun alınmayan ayakkabı sıkmasından ya da bol gelmesinden ayakta sürtünme meydana getirip nasır oluşturur.

Başka nedenlerden biri de yüksek topuklu giymek ve ayağın uzun süre ayakkabıda kalmasıdır. Ayakkabıyı çorapsız giymek, uzun yürüyüşler yapmak, üzerinde baskı oluşturan sporlar yapmakta nasır çıkmasını sağlar. Şeker hastalarında nasır oluşumu da daha sık gözükmektedir. Ayağımızda nasır oluşup oluşmadığını, derinin kalınlaşıp, sertleştiğinden, pürüzlü bir cilt oluşup sert çıkıntılar meydana gelmesinden ve ağrıdan anlayabiliriz. Nasır tedavisi için bitkisel ve evde yapılabilecek doğal çözümleri deneyebilirsiniz. Bu doğal yöntemler sayesinde kısa zamanda ayağınız iyileşecektir.

Ponza Taşı

Ponza taşının nasırı iyileştirmekte etkisi büyüktür. Ponza taşı ölü ve sertleşmiş deriyi ortadan kaldırır ve ağrıyı azaltarak iyileşmesini hızlandırır. Ayaklarınızı sıcak suyun içinde 10 dakika tuttuktan sonra iyice kurutun. Daha sonra sorunlu bölgeye ponza taşını sürün. Bu işlemin sonunda hint yağı sürmek o bölgenin yumuşamasını sağlayacaktır.Karbonat

Karbonat doğal peeling görevi yapmasının yanı sıra ayaktaki nasırında kolay iyileşmesini sağlar. Ölü derinize uyguladığınızda o bölgeyi kurutarak temizler.  Bu işlem enfeksiyon oluşmasını da engeller. Ilık su dolu olan kovanın içine 2-3 yemek kaşığı karbonat dökün. Ayaklarınızı içinde 10-15 dakika bekletin. Nasırlı bölgenin üzerini ponza taşıyla ovun. Bu işlemi günde bir defa yapabilirsiniz.

Limon

Ayaklarınızın üzerindeki nasırı tedavi etmek için kullanacağınız bir başka doğal yöntem limon kullanmaktır. Limonun içindeki asit nedeniyle nasırlı sertleşmiş cildi yumuşatır ve sonunda tamamen iyileştirir. Günde üç defa uygulayabileceğiniz bu yöntem ise nasırlı bölgenin üzerine limon suyu sürüm kurumasını beklemek. Limon ile yapılan bir başka yöntem ise 1 çorba kaşığı limon suyuna 2 adet karanfil atıp 15 dakika bekletmek. Ardından karanfilleri suyun içinde çıkartıp nasırlı bölgeye sürüp, kurumasını bekleyin. Günde birkaç defa uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanım sayesinde nasırın iyileştiğini göreceksiniz.

Aspirin

Aspirin nasırlı bölgedeki sertleşmiş cildi yumuşatmaya yardımcı olur. Buna ek olarak nasırdan kaynaklanan ağrıyı da alarak ayağın hafiflemesini sağlar. Nasır için hazırlayacağınız karışım şu şekildedir. 5-6 adet aspirini toz haline getirin, 1,5 tatlı kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı suyu karıştırın. Macun haline getirerek sorunlu bölgeye sürün ve o bölgeyi bir poşetle örtün. Üzerine sıcak havlu sarıp 10 dakika beklettikten sonra ayağınızı ılık su ile yıkayın. Ölü deriyi temizlemek isterseniz ponza taşını kullanıp, sonrasında nemlendirici sürebilirsiniz. Birkaç boyunda üst üste kullanarak sonuç elde edeceksiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git