Ayran İçmenin Cilt Sağlığına Etkisi

Ayran İçmenin Cilt Sağlığına Etkisi
11 Ağustos 2017 tarihinde eklendi

Ayran İçmenin Cilt Sağlığına Etkisi

Ayranın hem cilt hem de vücut sağlığı için birçok faydası bulunmaktadır. Sağlıklı bir cilt ve vücut için doğru beslenme çok gereklidir. Yenilen ve içilen besinlerin vitamin değerlerine bakılarak içilmeli. Özellikle sıcak havalarda fazla su kaybına maruz kalırız. Bu yüzden yaz aylarında sıvı tüketimine daha çok ağırlık verilmesi gerekiyor. Yaz aylarının içilmesi en gerekli içecekleri arasından sudan başka ikinci sırada ayran gelmektedir. Ayran tansiyonu dengeleyerek bu sıcak yaz aylarında kişiler için sağlıklı olmalarını sağlayacaktır.Ayran içmenin cilt sağlığına etkisi her yaşta görülmektedir.Çocukluktan başlayarak her yaşa gelindiğinde de içilebilmesi ayranın en büyük yarar sağlama özelliklerinden biridir. Ayran içinde bulunan kalsiyum, B2, potasyum, B12 ve fosfor gibi minerallerin bulunmasıyla oldukça faydalıdır. Bu yüzden sıklıkla tüketilmesi yarar sağlar. Özellikle süt içmeyi sevmeyenlerin ve süt içmekten rahatsızlık duyan insanların ayran içmesi önerilmektedir. Sindirimi daha kolay olan ayran içindeki mineral zenginliği açısından süt ile aynıdır diyebiliriz. Kalsiyum açısından eksikliklerin ayran ile tamamlanması oldukça makuldür. Kas ve kemiklerin gelişmesinde yardımcı olarak kandaki bağışık sistemini de güçlendirmektedir.Ayranın Cilde Etkisi

İçerisinde bulunan bol kalsiyum, potasyum, fosfor gibi vitamin ve minerallerin vücut için kemiklerde gelişim sağlanmasına ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi bakımından oldukça yararlıdır. Sindirimi kolay olan ayran, ayrıca sindirim sistemindeki bozukları da giderir. İçerisinde bulunan kalsiyum ile kemiklerin daha güçlü olmasını sağlayarak kemik erimesi gibi sorunlarında görülmemesini sağlar. İçinde bulunan minerallerden olan magnezyum ve potasyum ile tansiyonu dengeler ve düşük tansiyonu olan kişilerin kullanması ile birlikte bu problemi ortadan kaldırır. Bu faydalarının yanı sıra kansere de etkileri büyüktür. Kansere yakalanma riskini düşürerek, ülser ve gastrit problemi olan kişiler için de fayda sağlar. Vücutta bulunan iltihapları da söker. Bunun yanı sıra ayran içmenin cilt sağlığına etkisi de büyüktür. Cilde parlaklık vererek ciltteki nem oranını arttırır. İçinde bulunan kalsiyum ile yüz hatlarını daha güzel belirginleştirir. Yüzde çıkacak olan sivilceleri kurutarak tekrar çıkmasını önler.

Ayran İçmenin Kişilere Sağladığı Yararlar

 Özellikle büyüme çağındaki çocuklara ve yeni ergenlik dönemine girmiş kişiler, kalp ile damar sağlığı konusunda rahatsızlıkları bulunan kişiler, diyabet hastaları ve metobolik rahatsızlıkları olan kişilerin daha fazla tüketmesi gerekmektedir. Ayrıca tansiyonu dengeleme özelliği ile tansiyon hastaları, bununla beraber kolesterol rahatsızlıkları olanlar rahatlıkla ayran içebilir. Ayran içmenin cilt sağlığına etkisi ile vücuttaki birçok problemlere de etkisi olduğundan içmesi önerilen bir içecektir. Ayrıca baş ağrıları çeken kişiler içinde birebirdir. Ayranın rahatlatıcı etkisi ile stres duyduğunuz anlarda içmeniz dâhilinde size sakinlik verecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git