Bakımlı Ayaklar İçin

Bakımlı Ayaklar İçin
5 Haziran 2016 tarihinde eklendi

Bakımlı Ayaklar İçin

Ayaklar vücudumuzun en önemli organlarındandır gerekli bakım gösterilmediğinde ayaklarda ağrı, yürümede zorluk, yorgunluk hissi yaratır. Ayrıca bedensel güzelliğin en önemli noktalarından biri de el ve ayak bakımıdır. Sürekli ayakkabı ve çorap içerisinde kalan, terleyen ayaklar ciddi bir bakıma ihtiyaç duyar. Sadece yaz aylarında değil kış aylarında da ayaklara sürekli bakım yapılmalı ve sağlığı korunmalıdır. Yumuşak ve güzel ayaklara sahip olmak sandığınız kadar zor değil uygulayabileceğiniz bu basit yöntemlerle hem kişisel hijyeninizi sağlayacak hem de bakımlı ayaklara sahip olacaksınız. Peki, bakımlı ayaklar için neler yapılmalı? • Bakımlı ayaklar için vazgeçilmez ve en önemli şey pedikürdür. Düzenli aralıklarla yaptırdığınız veya yapacağınız pedikür ayaklarınızı ölü deriden kurtaracak, hava almasını sağlayacak ve tırnaklarınızı güçlendirecektir. Eğer pedikürü bu işi yapan yerlerde yapmak yerine evde yapmayı tercih ederseniz şu adımları takip edin. Öncelikle ayaklarınızı sabunlu suda yarım saat bekletin ardından ponza yardımıyla ayaklarınızdaki ölü deriden kurtulun. Daha sonra tırnak etlerinizi törpüyle geri itin ya da bir tırnak makası yardımıyla kesin. Tırnaklarını törpüyle şekillendirin daha sonra güçlendirici bir oje uygulayın. Son olarak da peeling kremi sürün.
 • Ayaklarınızın sağlıklı ve bakımlı olması için doğru ayakkabı seçmelisiniz. Ayağınızı sıkan ya da ayağınıza küçük ayakkabıları tercih etmeyin.
 • Ayak tırnaklarınızı düz yerine yuvarlak kesin bu hem batmaları engelleyecek hem de daha estetik bir görünüm kazandıracaktır.
 • Ayaklarınızı her gün ılık sabunlu su ile yıkayın ve bir havlu yardımıyla iyice kurulayın ardından nemlendirici krem uygulayın. Ancak bu uygulayacağınız krem parmak aralarınıza kaçmamalıdır aksi halde mantara sebebiyet verebilirsiniz.
 • Her banyoda ayağınızdaki ölü deriden ponza taşı yardımı ile kurtulun.
 • Banyodan sonra ayaklarınıza E vitamini içeren nemlendiriciler sürün.
 • Banyodan sonra ayaklarınıza lavanta yağı da uygulayabilirsiniz. Bu yağ ayaklarınızı yumuşacık yapacaktır.
 • Her gece ayağınıza dizinizden başlayarak masaj yapın bu uygulama kan dolaşımınızı hızlandıracak aynı zamanda ayağınızda oluşan ağrıları da yok edecektir.
 • Ayaklar için birçok bakım maskesi bulunmakta hoşunuza gidecek bir ayak maskesi bulun ve bunu ayaklarınıza uygulayın.
 • İşten, okuldan yorgun geldiğinizde ayaklarınıza uygulayacağınız soğuk tazyikli su ayaklarınızı rahatlatacaktır.
 • Güneşe çıkarken ayağınızı açık bırakan bir ayakkabı giydiyseniz mutlaka açıkta kalan kısımlara güneş kremi uygulayın.
 • Kapalı bir ayakkabı giyiyorsanız mutlaka terletmeyen çorapları seçin.
 • Bir ayakkabıyı iki gün üst üste giymeyin.

Ayaklarınızın bakımını ve hijyenini bu şekilde sağladıktan sonra yazın bol bol gözler önünde olan ayaklarınızın güzel görünmesi için son olarak oje uygulayın. Ojelerinizin soyulmamasına özen gösterin. Unutmayın soyulan ojeler ayaklarınızı olduğundan çirkin ve bakımsız gösterecektir. Uygulayacağınız ojenin rengini ten renginize uygun olan renklerden seçin. Ayrıca ojenin altına uygulayacağınız tırnak güçlendiriciler tırnağınızı sağlıklı tutacaktır. Oje uygulanan tırnaklarınızı arada ojesiz bırakarak havalandırmayı unutmayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git