Bakımlı Bir El ve Temiz Tırnaklar

Bakımlı Bir El ve Temiz Tırnaklar
27 Temmuz 2016 tarihinde eklendi

Bakımlı Bir El ve Temiz Tırnaklar

El ve ayak bakımı nemli bir cilt ve temiz tırnaklar ile oluşturulabilir. Görünüş açısından oldukça etkili olan eller yeni tanıştığınız kişiler üzerinde de önemli olacaktır. Bakımlı eller ile temiz tırnaklar bir bütün olarak algılanmaktadır. Temiz bir tırnak için oje hiçbir zaman zorunlu değildir. Ancak koruyucu veya parlatıcı sürülmüş, düzenli kesilerek törpülenmiş ve temiz tırnaklar karşınızdaki etkilemek için yeterli olacaktır. Evde tırnak bakımı oldukça sağlıklı ve aynı zamanda da keyiflidir. Tırnaklar kesildikten sonra törpülenmeli ve tırnak üstündeki pürüzlerde yok edilmelidir. Gerekli malzemelere sahip olan herkes ihtiyaç duyduğu bakımı evinde ve maliyetsiz bir şekilde gerçekleştirebilir.

  • Tırnak Nasıl Kesilmelidir?

Tırnak kesilmesi için en ideal zaman duş sonrası ellerin doğal olarak nemlendiği süreçtir. Kesme işleminde sonra kullanılacak gül kokulu vazelinler tırnak kenarlarının istenen şekli alabilmesi için zemin hazırlayacaktır. Nemlendirici kremin emilmesinin ardından törpüleme işlemine başlayabilirsiniz. Törpüleme işlemi tırnaklarınızın küt ya da oval olması tercihinize göre değişecektir. Evde el ve tırnak bakımı yaparken doğal zeytinyağlarından da yararlanabilirsiniz.

  • Sık Görülen Tırnak Hastalıkları


En sık yaşanan tırnak sorunu batma olarak karşımıza çıkar. Özellikle ayak tırnaklarında ve yine özellikle başparmaklarda görülen bu sorun oldukça sıkıcı ve can acıtıcıdır. Tırnak batmasından korunmanın en etkili yolu tırnakların küt kesilme alışkanlığının edinilebilmesidir. Buna rağmen batma eğilimi gösteren tırnakların temizlenmesi ve tırnak yapısının düzeltilmesi için pedikür desteği alınması önerilmektedir. Tırnak mantarları ise batmalardan sonra en sık görülen sorunlar arasında sayılabilir. Tırnaklarda renk değişikliği ve kesinti olarak karşımıza çıkan sorun ilaçlı tırnak cilaları ile düzelme eğilimi göstermektedir. Bu sorun bulaşıcıdır ve diğer tırnaklara sıçrama riski de bulunmaktadır. Keratin adı verilen koruyucu protein tırnaklar üzerinde olumlu etki göstermektedir. Ev temizliğinde kullanılan kimyasalların el ve tırnak üzerinde olumsuz etki gösterdiği bu nedenle temizlik yapılırken eldiven takılması gerektiği gözden kaçırılmamalıdır.

Demir, kalsiyum ve B vitamini tırnaklar açısından oldukça önemli vitaminler olarak sayılabilir. Bol su tüketimi vücutla ilgili her konuda önem taşıdığı gibi tırnaklar için de oldukça önemlidir. Uzun tırnakların kırılmaya daha meyilli olduğu unutulmamalıdır. Tırnaklarımızı bir el aleti olarak kullanmamak gerektiği ve kırılgan bir yapıya sahip oldukları da hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir.

Sigara içen kişilerin en büyük sorunları ise nikotinden sararmış parmak araları ve tırnaklarıdır. Oldukça kötü bir görünüm veren bu durum düzenli bakım ile ortadan kaldırılabilir. Sararan bölgenin limon ile her gün en az 10 dakika ovulması başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlayacaktır. Toplumumuzda ve özellikle çocuklarda görülen en yaygın sorun ise tırnak yeme alışkanlığıdır. Özellikle stresli dönemlerde artan bu durum için sorunun psikolojik boyutuna inerek önlem almak en doğru yaklaşım olacaktır. Eczanelerde satılan cilalar da bu konuda kullanılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git