Bakımlı ve Sağlıklı Bir Cilt İçin İpuçları

Bakımlı ve Sağlıklı Bir Cilt İçin İpuçları
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi

Bakımlı ve Sağlıklı Bir Cilt İçin İpuçları

Cildimiz, tüm vücudumuzu sarıp sarmalayan bir kalkan gibidir. Vücudumuzu tüm dış etkenlerden koruyan cildimiz için gerekli bakımları yapmak ve onu sağlıklı tutmak oldukça önemlidir. Kışın soğuk hava, yaz aylarında ise güneşin etkileri cildimizi oldukça yormaktadır. Bu nedenle özellikle bahar ayları, cilt bakımı yapmak için en özel zamanlardır. Elbette bu yalnızca bahar aylarında cildimize bakmamız gerektiği anlamına gelmez. Hiçbir şey yapamasak bile her gün cildimizi nemlendirerek, nem dengesini korumamız şarttır. Ancak cildimizin nemlendirici ürünleri tam olarak emebilmesi ve sağlıklı bir sonuç elde edilebilmesi için cildimizin ölü hücrelerden arınması gerekmektedir. Bu nedenle hangi türde bakım yapılacak olursa olsun cildin ölü deriden kurtulması sağlamamız gerekir. Bu aşamada peeling oldukça etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda evde uygulanabilecek basit bir yöntem ile de ölü derilerden kurtulmak mümkündür.

Cildi Ölü Derilerden Arındırmak İçin Evde Uygulanabilecek Yöntemler

Cildin ölü derilerden arındırılmasında şekerin mucizevi bir etkisi vardır. Cildin yalnızca yüzden ibaret olmadığını göz önünde bulundurarak tüm vücuda uygulanması gerektiği unutulmamalıdır. Uygulama yöntemi ise oldukça basittir. Öncelikle vücut ıslatılır ve ıslak vücuda toz şeker peeling uygulanırcasına dairesel hareketler ile yedirilir. Fazla bastırılarak tahrişe neden olmamaya dikkat edilmeli ve işlem en fazla 5 dakika süre tekrarlanmalıdır. İşlem tamamlandıktan sonra ılık su ile yıkanıp kurulanan vücut, hafif bir nemlendirici ürün ile nemlendirilir. İşte bu kadar kolay. Bir gün sonra cildinize baktığınızda ölü derilerden kurtulduğunu ve tazelendiğini görebileceksiniz. Bu yöntem haftada en fazla 2 kez uygulanmalıdır ve cildin tahriş edilmemesine dikkat edilmelidir.Ölü derilerden kurtulmuş bir cilt bakım ile parlamaya hazır demektir. Cildin sağlığını korumak adına bir kaç yöntemden bahsedelim.

Cilt Sağlığını Korumak Adına Yapılması Gerekenler

Temizlik elbette cilt için çok önemlidir. Ancak uzun süre duşta kalmak ya da çok sıcak su ile duş almak vücudu kötü etkileyen faktörlerdendir. Çünkü yüksek ısı ve su ile uzun süreli temas ciltteki nem oranını bozar ve cilt kuruluğuna yol açar.

İnsan vücudunun neredeyse %70’ i sudan oluşmaktadır. Bu gerçek göz önüne alındığında her organımızın olduğu gibi cildimizin de suya ne kadar ihtiyaç duyduğunu anlamamız zor değil. Sağlıklı bir cilt için en önemli gerekliliklerin başında gelen su her birey tarafından bolca tüketilmelidir.

Sağlıklı beslenmek de sağlıklı bir cildin en önemli etkenleri arasında yer almaktadır. Özellikle vitamin alımı sağlıklı bir cilde sahip olmak için şarttır. Bu nedenle mevsiminde meyve ve sebzelerin tüketilmesi oldukça önemlidir.

Alkol ve sigara kullanımı cildi kötü yönde etkileyen faktörlerdir. Bu nedenle sağlıklı bir cilt sahibi olmak için alkol ve tütün ürünlerini hayatımızdan çıkarmamız gerekmektedir.

Kimyasal ürünler, hem cildimize hem de tüm vücudumuza zarar vermektedir. Ciltten emilen ürünler, direkt olarak vücuda alınmaktadır bu nedenle sadece yüzümüze sürülen bir ürün bile vücudumuzun başka bölgelerine de yayılmaktadır. Bu nedenle evde hazırlanan doğal bakım maskeleri ile cilt bakımı yapmak daha doğru bir tercihtir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git