Balın Cilde Faydaları

Balın Cilde Faydaları
24 Mart 2017 tarihinde eklendi

Bal, hem yiyecek olarak hem de kullanım tarzı olarak sağlıklı ve besleyici bir üründür. Bazı ürünler cildi kötü etkilerken, bazıları cildi besleyerek, onarır ve güzelleştirir. Peki, mutfaklardan eksik olmayan, sürekli tüketilen balın cilde faydaları nelerdir? Bal, fazla bilinmese de tamamen cilt dostu bir üründür. Öncelikle komple yüz bölgesine daha sonra bölgesel olarak bir çok etkisi bulunmaktadır. Sadece sağlıklı bir tatlandırıcı değil aynı zamanda doğal bir kozmetik malzemesidir. Arıların bir çok bölgede ki çiçeklerden toplayarak ürettikleri bal, cilt bakımı için tam bir reçete görevi görmektedir. Özellikle evde kendi maskelerini hazırlayarak güzelleşmek isteyen bayanların en çok tercih ettiği ürünlerden biridir. Balın içerisinde bulunan vitamin, doğal şekerler ve aminoasitler vücut tarafından kolaylıkla emilmektedir. Bu sayede cildin parlak ve canlı bir görünümü olur. Egzama, akne gibi cilt sorunlarında ve tahriş olmuş ciltlerde çok olumlu etkileri bulunmaktadır. Bal, nemlendirici, onarıcı, parlaklık ve ışıltı verici , arındırıcı özelliklerine sahip olduğu için farklı farklı yöntemlerle kullanılmaktadır. Öncelikle bal maskelerine ve önerilerine geçmeden önce her gün mutlaka bir kaşık bal yemenizi tavsiye ediyorum. Bu sayede vücudunuz ihtiyaç duyduklarını ilk olarak buradan alacaktır. Daha sonra ek olarak maskeleri de uygulayabilirsiniz.

Evde Hazırlanabilen Kolay Bal Maskeleri  • Sadece balı hiçbir işlem uygulamadan ince bir katman şeklinde yüzünüze sürer ve bekletirseniz, duruladığınızda cildinizin parladığını ve yumuşadığını göreceksiniz.
  • Makyaj kullanıcı etkisi olan balı, bir kaç damla jojoba yağıyla karıştırarak pamuk yardımıyla makyaj kalıntılarını kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Bu sayede makyaj çıkarırken cildinizi tahriş etmezsiniz. Ayrıca tahriş olan bir yeriniz varsa balı uygulayarak durulayabilirsiniz. Bölgenin onarılmaya başlandığını siz de farkedeceksiniz.
  • Gelelim bal maskelerine, bir kaşık bal ile bir yumurtanın akını karıştırarak yüzünüze uygulayın. 10 dakika beklettikten sonra ılık suylar durulayın. Bu maske yüzünüzün yumuşak olmasını sağlayacaktır. Haftada bir kere uygulayabilirsiniz.
  • Balın cilde faydaları saymakla bitmez. Bir çok sorun için kullanabilirsiniz. Bir adet elmayla 4 kaşık balı karıştırarak ciltte bulunan kirleri ve yağları temizleyebilirsiniz. Elmaları ve balı mikserde karıştırın. Macum kıvamı aldıktan sonra yüzünüze sürebilirsiniz. Yaklaşık 10 – 15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü durulayabilirsiniz. İstenilen en iyi etkiyi vermesi için maskeyi tazeyken kullanmakta fayda var.
  • Eğer kuru bir cilde sahipseniz bal, en büyük yardımcınız olacaktır. Bir adet şeftaliyi çatal yardımıyla ezerek püre haline getirin. Daha sonra içine bir yemek kaşığı balı karıştırarak ekleyin. Ve masaj şeklinde cildinize uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra yüzünüzü durulayabilirsiniz. Kuru cilde sahip olanlar bu maskeyi haftada bir uygulayarak cildinin nemlenmesini sağlayabilirler.

Balın cilde faydaları, çok fazladır. Bu nedenle kullanılan maskelerin çoğunda bal eklemesi de yapılabilmektedir. Hem besleyici, onarıcı hem de parlaklık ve nem verici bir yapıya sahip olan bal, tamamen cilt dostudur. Bu nedenle balı sıklıkla tüketmenizde ve maskeler halinde kullanmanızda fayda vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git