Banyo Tuzu Nedir, Faydaları Nelerdir ve Nasıl Kullanılmalıdır?

Banyo Tuzu Nedir, Faydaları Nelerdir ve Nasıl Kullanılmalıdır
24 Haziran 2017 tarihinde eklendi

Banyo Tuzu Nedir, Faydaları Nelerdir ve Nasıl Kullanılmalıdır?

Her ne kadar Türk Hamam kültüründe banyo tuzu bulunmasa da uzun bir günün ardından keyif yaparak dinlenmek isteyenlerin kullanmayı sevdiği bir üründür. Tuz geçmişten günümüze tedavi amaçlı kullanıldığı gibi negatif enerjilerden kurtulmak içinde kullanılan bir maddedir. Normal bilindik tuzlardan biraz daha farklı bir yapıya sahip olan banyo tuzu, magnezyum ve sülfattan oluşan kristal yapıdaki bir kaya tuzu türüdür. Banyo tuzunu banyo suyunuza attığınızda banyo keyfiniz ve rahatlatma etkisini çok daha arttırmış olacaksınız. Bu banyo tuzu ilave edilmiş su sayesinde cildinizi rahatlatırken kendi gerginliğinizi de azaltacaksınız. Banyo tuzları aromalarına göre çeşitlenmektedir ve etkileri de artmaktadır.

Banyo Tuzu Kullanmanın Faydaları

Banyo tuzunu kullandığınız takdirde kan dolaşımınız daha da hızlanacaktır. Böylece vücudunuzda ki gerginlikler azalacak ve sırt, boyun, bacak ağrılarınız hafifleyecek, kas gerginlikleriniz yumuşayacaktır. Ayaklarınızı yıkadığınız suya eklediğinizde ayaklarınızı dinlendirecek, ağrılarınızı dindirecek ve enerjinizi arttıracaktır. Banyo tuzu cilt bakımı ve temizliği içinde çok etkilidir. Cilt yüzeyinde biriken kir, yağ ve ölü derilerden kurtulmamızı sağlayarak, cildin nefes almasını kolaylaştırır. Gözenekleri açılan cilt daha esnek olacağı gibi daha sağlıklı ve parlak bir görünüme sahip olur. Bu özelliklerinin haricinde bazı cilt rahatsızlıklarının tedavisinde de yardımcı olur. Örneğin; egzama, sedef, küçük deri döküntüleri, böcek ısırıkları, nasır. Kaliteli banyo tuzu kullanımında ise vücutta var olan sivilce ve yara izlerinin görünümünü azaltabilirsiniz.Aromalı banyo tuzu çeşitlerinin esansiyel yapısı sayesinde hem vücudunuz hem de yaydığı güzel koku ile ruhunuz dinlenecektir. Keyifli, rahatlatıcı, sakinleştirici bir banyo aromaterapi etkisi yapacaktır. Aromalı banyo tuzlarının yanı sıra bir de daha ince yapıya sahip olan, peeling yaparken kullandığımız banyo tuzu çeşitleri mevcuttur. Nemli bez üzerine dökülerek, ayak, diz ve dirsek gibi vücudun sert bölgelerine uygulanır. İşlem dikkatli ve nazikçe yapılmalıdır. İşlem sonunda peelin yapılan bölge güzelce durulanmalıdır. Böylece sertleşen bu bölgeler ölü derilerden kurtularak yumuşayacaktır.

Kozmetik marketlerde farklı renk, boyut ve kokuda olan birçok banyo tuzu seçeneği ile karşılaşabilirsiniz. Bunlardan hangisinin size uygun olduğunu deneyerek karar verebilirsiniz.

Banyo Tuzu Tarifi

Bu tarif size sadece örnek olması amacı ile verilmiştir. Sizde farklı banyo tuzu seçenekleri ile çeşitli tarifler uygulayabilirsiniz.

Rahatlatıcı Otlar İle Banyo Tuzu Hazırlama

Malzemeler

  • Süt tozu
  • İngiliz Tuzu
  • Rahatlatıcı güzel kokulu otlar: Nane, biberiye, tarçın, lavanta vb

Seçeceğiniz otu havanda döverek toz (2-3 yemek kaşığı) haline getirin. 2 su bardağı İngiliz tuzu ile yarım su bardağı süt tozunu tahta kaşık ile birbirine iyice karıştırın. Bu karışıma dövülmüş olan otu da ekleyin. Cam bir kavanozda muhafaza edebilirsiniz. Banyo yapacağınız zaman dilediğiniz miktarda kullanabilirsiniz.

Not:Eğer kükürt alerjiniz var ise ya da hamile iseniz banyo tuzu kullanmamalısınız. Ayrıca banyo tuzunu her banyo da olacak şekilde sık aralıklar ile kullanmanız durumunda magnezyumun fazla depolanmasından kaynaklanacak olan hipermagnezemiye yol açabilir. Bu nedenle bu uyarıları dikkate alarak, doğru şekilde kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git