Bayramdan Sonra Diyet

bayramdan-sonra-diyet
18 Eylül 2016 tarihinde eklendi

Bayramdan Sonra Diyet

Bayramda genellikle aile ,akraba ve arkadaşlarla bir araya gelinip, güzel sofralarda yemeklerin yenildiği zamanlardır. Bayramların 3 veya 4 gün sürüyor olması da, kısa zamanda yüklü miktarda ve gereksiz kalori alımına sebep olur.

Normal şartlarda bir insanın 1 kilo alması için günlük alması gereken kalori miktarından 7000 kalorilik fazladan gıda tüketmesi gereklidir.

Yetişkin bir erkeğin günlük kalori ihtiyacının yaklaşık 3000 kalori olduğunu düşünürsek, her gün gereken miktarın 1/3’ü kadar fazladan kalori alınması 7 günlük bir sürede kişiye 1 kilo olarak dönecektir. Bir porsiyon tatlının yaklaşık 500 kalori olduğunu düşünürsek, bayramda her gün 3 porsiyon tatlı yenilmesi bu kiloyu almayı çok kolay hale getirir.

Kaldı ki bayram ziyaretlerinde sadece tatlı değil; et, pilav, dolma, sakatat türü yiyecekler de tüketilmekte ve bayram olduğu için kişi genelde kendisine herhangi bir kısıtlama getirmemektedir.

Bu yüzden bayramda edinilen bu fazla tüketim alışkanlığının bayram biter bitmez unutulması ve hemen bayram sonrasında beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Bayramdan sonra diyet için işe dengeli ve kalorisi azaltılmış bir diyetle başlamak en doğrusu olacaktır.

Bayram Sonrası Diyete Başlarken

Bayram süresince azaltılan lifli-posalı sebze meyve tüketimini yeniden artırarak işe başlayabiliriz. Çünkü bayram süresince tükettiğimiz hayvansal gıdalar bağırsak hareketlerinde yavaşlamaya ve kabızlığa sebep olmaktadır.Bunun yanında su tüketimini artırmak ve mümkünse günde en az 2,5 litreye çıkarmak, alacağımız  lifli besinlerin sindirimini kolaylaştıracaktır. İçeceğimiz su miktarını bardak sayısına göre değil litre hesabına göre yaparsak ve su içtiğimiz bardakları büyütürsek psikolojik olarak ta daha rahat su içeceğimiz açıktır.

Gelelim Diyete

Bayramdan sonra diyet yaparken atılacak ikinci adım, bayram süresince yediğimiz ve kilo almamıza sebep olan yiyecekleri diyet boyunca unutmaktır. Özellikle beyaz un ve şekerin yanından bile geçmemeye özen göstermeliyiz. Şekersiz çaylar, reçelsiz kahvaltılar ve esmer unla yapılan ekmekler favorimiz olmalı.

Öğle ve akşam yemeklerinde birer dilim esmer ekmek yanında mutlaka yoğurt tüketilmesi gereklidir. Çünkü yoğurt karbonhidrat, protein ve yağın özel ve mükemmel bir bileşimidir.

Bayramdan sonra diyet yapmaya başlamışsak her öğünde su, çorba, yoğurt ve salatayı sırasıyla tüketmek hem metabolizmayı ana yemeğe hazırlayacak, hem de ana emeği daha az tüketerek daha az kalori almamızı sağlayacaktır.

Bunlardan sonra ana yemeğe geçebiliriz. Ancak ana yemeğimizin de bayramda ağırlıklı olarak tükettiğimiz gıdalardan olmamasına özen göstermeliyiz .Mesela bayramda eti fazla kaçırdıysak sebzeye; sadece sebze veya tatlı tükettiysek yağsız ve derisiz ete yönelmemiz diyetimizin başarılı ve verdiğimiz kiloların kalıcı olmasını sağlayacaktır.

Bayram sonrası diyetinde bu basit kurallara ve sıralamaya uyduğumuzda, keyifle geçirdiğimiz bayramdan bize kalan kiloların moralimizi bozmasına ve kendimizi kötü hissetmemize sebep olmadan çabucak ve sağlıklı bir şekilde gittiğini görecek ve bir sonraki bayramda yine dostlarımızla güzel bayram sofralarına oturmaktan çekinmeyeceğiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git