Besinlerin Cilde Faydaları

Besinlerin Cilde Faydaları
21 Ağustos 2017 tarihinde eklendi

Günlük hayatımızda tükettiğimiz birçok besinin cildimize faydaları bulunmaktadır. Fakat genellikle bu faydalar fark edilmemektedir. Besin oranları yüksek ve içerisinde bolca bulunan vitamin ve mineraller ile düzenli olarak tükettiğimiz besinler hem vücut sağlığımız için hem de cildimiz için oldukça fazla yarar sağlamaktadır. İçerisinde vitamin ve mineral bulunan besinler cilde esneklik kazandırarak kırışıklıkları engellemektedir.

Cilde iyi gelen birçok ebesin aynı zamanda ciltteki zararlı maddeleri de alarak cildin yenilenmesini sağlamaktadır. Doğru olarak kullanılan yağ oranı ile cilt nemli ve yumuşak bir görünüm kazanır. Bu besinlerin dışında en önemli tüketilmesi gereken şey ise sudur. Birçok besinin cilde faydası olduğu gibi bu besinlerden çeşitli maskeler hazırlayarak cilde uygulanabilmektedir. Bu besinler cildin daha aydınlık ve temiz gözükmesi için de en büyük etkendir.

Muz Maskesi

Muzun içeriği bakımından besleyici özellikleri oldukça fazladır. Genellikle kuru ciltli olan kişiler için kullanılması tavsiye edilmektedir. Muz ile yapacağınız çeşitli maskeler ile cildiniz yenilik kazanacaktır. Herhangi bir leke bulunmayan olgunlaşmış muzu alarak ezin. Herhangi bir kullandığınız ve memnun kaldığınız nem maskesinin içine dökerek karıştırın. Daha sonra cildinize uygulayın. 15 dakika kadar beklettikten sonra soğuk su ile yıkayın. Haftada yalnızca bir kez kullanmanız yeterli olacaktır.

Portakal Maskesi

İçerisinde asit bulunan bu besin yağlı ciltlerin sahip olduğu cilt problemlerine karşı oldukça güvenilir bir maske türüdür. Portakalı sıkarak 4 yemek kaşığı kadar nemlendirici kreminizin içine dökün. Sonra bu maskeyi cildinize uygulayarak yaklaşık 10 dakika kadar bekletin. Ardından yıkayın. Bu maskeyi haftada 2 defa kullanabilirsiniz. Düzenli kullanım sonrasında faydasını gözle göreceksiniz.Limon Maskesi

Yağlı ciltler için kullanılması önerilen bir diğer besin ise limondur. Limon da aynı portakal maskesi gibi hazırlanmaktadır. Yalnızca tek farkı limon maskesini yüzünüzde yalnızca 5 dakika bekletilmesi önerilmektedir. Cildinizdeki problemler geçene kadar bu maskeyi haftada 2 kez olacak şekilde uygulayabilirsiniz.

Elma Maskesi

Elma maskesi genellikle karma ya da kuru cilt tipleri için önerilmektedir. Bu besinin kullanım amacı nemlendirmektir. Elma maskesini hazırlamakta oldukça kolaydır. 1 adet yeşil elmayı alarak iyice ezin. Ardından 2 yemek kaşığı kadar nemlendiricinizin içine dökerek karıştırın. Daha sonra cildinize sürerek 20 dakika kadar bekletin ve soğuk su ile durulayın. Bu maskeyi haftada iki kez uygulamanız etkisini görmeniz için yeterlidir.

Salatalık Maskesi

Salatalık maskesinin hem gözenekleri sıkılaştırdığı hem de cildi canlandırdığı bilinmektedir. Bu maskeyi genelde yağlı ciltlerin kullanılması önerilmektedir. Kuru ya da karma cilt tipleri için pek uygun olmayan bu maske yağlı cilt tipleri için oldukça etkilidir. Cildi canlandırmasının yanı sıra parlaklık vererek gözenekleri sıkılaştırmaktadır. Salatalığı çekirdeksiz olan yerinden 2 yemek kaşığı kadar alarak bir kabın içerisine koyun ve ardından iyice ezin. Daha sonra 4 yemek kaşığı kadar nemlendiricinizi bu kabın içerisine dökerek ezdiğiniz salatalık ile iyice karıştırın. Cildinize sürdükten sonra 10 dakika bekletin. Bu maskeyi ayda iki defa kullanmanız yeterlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git