Beslenmenin Güzellik Üzerindeki Etkisi

Beslenmenin Güzellik Üzerindeki Etki
28 Haziran 2017 tarihinde eklendi

Beslenmenin Güzellik Üzerindeki Etkisi

Doğada insan tüketimine uygun 50 bine yakın besin maddesi bulunmaktadır. Her insanın sağlıklı olabilmesi için bu besinlerden yeteri kadar tüketmesi gerekir. Beslenmenin vücudumuzdaki önemi doğru orantılı olarak güzellik için de geçerlidir. Bu nedenle doğanın sunmuş olduğu nimetlerden sonuna kadar faydalanılması hem sağlık için hem de güzellik için gereklidir.

Güzellik elbette ki göreceli bir kavramdır. Her insan güzeldir ancak bakımdan uzak kalmış olabilir. Bakımlı olmak makyaj ya da estetik yapmak anlamına gelmez. Bakımlı birey sağlığına önem veren bireydir. Sağlıklı ve dengeli beslenen kişinin cildi, en kaliteli malzemeler ile makyaj yapılmış bir kişinin cildinden daha parlak ve göz alıcıdır.

Güzelleştiren Beslenme Önerileri

Sebze ve meyve tüketimi tabi ki de güzellik için çok önemlidir. Ancak bu sebze ve meyve tüketiminin doğru yapılması da bir o kadar önemlidir. Aynı sebze ya da meyvenin sürekli tüketilmesi yerine farklı renklerde meyve ve sebzelerin tüketilmesi alınacak vitaminin farklılığı açısından önem taşır. Bununla birlikte sebzelerin ne şekilde pişirildiği de besin değeri açısından dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Sebzelerin daima kendi suyunda pişirilerek tüketilmesi daha faydalıdır.

Hayvansal yağlar, sağlığın ve güzelliğin baş düşmanlarıdır. Bu nedenle hayvansal yağ içeren gıdalardan (cips vb.) olabildiğince uzak durulması gerekmektedir.

Şeker ve tuz da hayvansal yağlar kadar olmasa da büyük zararlar vermektedir. Uzak durulması gereken gıdaların başında gelir. Şeker ihtiyacı kuru meyveler tüketilerek sağlıklı bir şekilde giderilebilir.Balık tüketimi güzellik için oldukça gereklidir. Ancak balık pişirilirken kullanılan yöntem çok önemlidir. Yağda kızartılmış bir balık yerine ızgara ya da fırında pişmiş balık tercih edilmelidir. Özellikle somon balığı içerdiği çinko değeri ile sıklıkla önerilmektedir.

Süt ve süt ürünleri de güzelliğe güzellik katan besinlerdendir. Bolca tüketilmesinde zarar bulunmayan bu besinler kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Son olarak güzellik için gerekli olanlar arasında belirtmeden geçilemeyecek bir öneme sahip olan sudur. Su, vücudu sağlıklı bir hale getirdiği gibi cilde de sağlık katar. Bu açıdan güzellikte etkisi büyüktür.

Güzelleştiren Besin Önerileri

Havucun gözler için faydası tabi ki de inkar edilemez. Havuç için inkar edilemeyecek bir diğer gerçek ise içerdiği A vitamini ile cilde sağladığı fayda. A vitamini deposu havuç tüketildiğinde cilde kalkan etkisi gösterir ve cilt kanserine kadar bir çok hastalığa karşı sildi korur.

Yeşil çay toksin atımını sağlaması ile cildi güzelleştiren besinlerden bir tanesidir.

Kereviz bolca K vitamini içeren bir besindir. K vitamini kan basıncını ve kan dolaşımını düzenleyen bir vitamindir. Kan dolaşımının cilt üzerindeki etkisi düşünüldüğünde, kereviz tüketimi cilt için paha biçilemez sonuçlar kazandırır.

İçerdiği B6 vitamini ile güzellik kaynağı olan kırmızı biber de tüketilmesi gereken başlıca besinlerdendir. B6 vitamini, ciltte var olan kırışıklıkları yok ederken, cilde parlaklık ta kazandırmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git