Bitkisel Ayak Bakımı

Bitkisel Ayak Bakımı
7 Kasım 2015 tarihinde eklendi

Ayaklar vücudumuzun en önemli organlarından bir tanesidir. Bütün bedenimizi akşama kadar ayakta tutar. Ayaklarınızın bakımlı olması bir yandan da sağlıklı olduğunuzun bir cevabıdır. Nasıl vücudumuza bakım yapıyorsak ayaklarımıza bakım yapmamız şart. Bunun için yapacağınız kürler ayak güzelliğiniz için Sadece yaz aylarında değil kış aylarında da önem vermeliyiz. Çünkü sürekli çorap içinde ayakkabıda bütün gün oldu için sık hava aldırmamız gerekiyor. Seçmiş olduğumuz ayakkabılar aslında ayak sağlığımızın önemli bir kısmını kapsamaktadır. Ayak bakımında en pratik çözüm evde bitkisel ayak bakımı dır. Evlerinizde kolay ve basit hazırlayacağınız malzemelerle bunu çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Gelelim kolayca uygulayabileceğimiz bitkisel ayak bakımına .

  • 10 damla okaliptüs yağı
  • Yarım tatlı kaşığı buğday tohumu yağı
  • Yarım tatlı kaşığı zeytinyağı
  • 2 tatlı kaşığı badem yağı

Bütün malzemeyi kapalı bir kap içerine doldurup kabın ağzını kapatıp çalkalayın. Bütün malzemenin iyice karıştığından emin olun. Malzemeler karıştıktan sonra ayaklarınıza sürüp sarın. Ve bu şekilde bir saat bekletin. Vaktiniz varsa daha fazlada bekletebilirsiniz Daha sonra ayaklarınızı kurutmayacak bir sabunla güzelce yıkayıp temizleyebilirsiniz. Bu kürü haftada bir gün tekrarlayabilirsiniz.

Bir başka bitkisel ayak bakımı da ,

  • 2 damla biberiye yağı
  • 3 damla portakal yağı
  • 3 damla lavanta yağı
  • Az miktarda sıcak su


Suyu ısıtın. Aman dikkat edin ayaklarınızı yakmayacak sıcaklıkta olmasına. Daha sonra lavanta portakal biberiye yağlarını ilave edip güzelce karıştırın. Ayaklarınızı bu karışıma daldırıp yaklaşık 20 dakika bekletin. Ayaklarınızı şişmesine iyi gelecek bir bakımdır. Ayaklarınız yumuşayıp rahatlayacaktır. Dilerseniz 1 gün ara ile uygulayabilirsiniz. Her hangi bir zararı bulunmaz. Daha çok yararını görürsünüz.

Ayaklarımız her boynada sonra çıkan ölü deriyi ponza taşı yardımı ile temizlerseniz ayaklarınız için oldukça önemli bir kısmı geride bırakmış olursunuz. Ayaklarınızın bir nebzede olsa yorgunluğunu atmak istiyorsanız kovanın içine biraz kaya tuzu ve soğuk su karıştırın ayaklarınızı bu suda bekletin. Ayaklarınızın ne kadar rahatladığınızı göreceksiniz. Bitkisel ayak bakımı olarak karbonatı da tercih edebilirsiniz. Hem maliyet açısından ucuz, hem de her evinizin mutfağında mutlaka bulabileceğiniz bir malzeme. Sıcak suyun içine iki kaşık karbonat koyarak ayaklarınızı bu suda bekletirseniz bakım yapmış olursunuz ve de bütün günün yorgunluğunu çeken ayaklarınızı ödüllendirmiş olursunuz. Yumuşacık ve dinlenmiş ayaklara kavuşursunuz. Kış aylarında özellikle gece yatmadan bolca önce bolca krem sürerek ve yünlü bir çorap giyerek yatarsanız sabah kalktığınızda yumuşak bir ayakla karşılaşırsınız. Genellikle kış aylarında botların içinde çok fazla ayaklarımız kaldığı zaman nemlenecektir. Buda kokuya neden olacaktır. Bu gibi sorunları ortadan kaldırmak için mutlaka bakım şart yoksa iyice içine işleyecektir. Ayak sağlığınızı asla ihmal etmeyin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git