Bitkisel Ayak Mantarı Tedavisi Nasıldır?

Bitkisel Ayak Mantarı Tedavisi Nasıldır
3 Temmuz 2016 tarihinde eklendi

Bitkisel Ayak Mantarı Tedavisi Nasıldır?

Ayak mantarı nedir?

Çok yaygın olarak bilinen ayak enfeksiyonlarından  biri olan ayak mantarı, ilk olarak ayak parmakları arasında oluşmaya başlayan bir hastalıktır. Israrlı kaşıntıyla kendini gösterir. Bu kaşıntılar sonrasında tahrişler oluşabilir. Parmak aralarında deri beyazlaması ve oluşan kötü kokuyla kendini ele veren mantar, oldukça rahatsızlık verici bir hastalıktır. Genel sağlığımızı da tehdit edebilecek bir hastalık olması özelliği ile de önemlidir. Ayak mantarı bulaşıcı bir hastalıktır. Bu problemi yaşayan kişilerin giydiği ayakkabı, terlik, çorap gibi eşyaları kullanmanız durumunda size de geçmesi çok yüksek ihtimaldir. Ayrıca genel kullanıma açık yerler, örneğin yüzme havuzları, hamamlar, saunalar bu riskin yüksek olduğu alanlardır. Mantar nemli ıslak ve kirli ortamları sever. Bu nedenle bu gibi yerlerle temastan sonra mutlaka en azından su ve sabunla iyice temizleme yapılmalıdır. Ayrıca giydiğimiz ayakkabı, terlik ya da çoraplarımızın iyi seçilmiş malzemelerden yapılmış olması önemlidir. Sentetik içerikli maddelerden yapılmış eşyalar ayak mantarı riskini arttırır. Hava geçirmediği için nemli bir ortam oluşur. Bu da mantarın en sevdiği ortamdır. Özellikle giydiğimiz çorapların saf pamuktan yapılmış olmasına dikkat etmek gerekir.

Ayak mantarı tedavisi nasıl yapılır?

Ayak mantarı, ilerleyen durumlarda tırnaklara ve tüm ayağa bulaşabilmesi durumundan dolayı mutlaka tedavi edilmelidir. Bu sorunu yaşıyorsanız, mutlaka bitkisel ayak mantarı tedavisi nasıldır? araştırmalı ve uygulamasını yapmalısınız. Burada sizlere birkaç tane bitkisel kür anlatacağım.  • Civan perçemi kürü ; 1 fincan suyu kaynatın. İçine 5 yemek kaşığı civan perçemi koyun. 5 dakika kısık ateşte kaynatın. Kaynatma işlemi bittikten sonra soğutun ve karışımı lapa haline getirin ve mantarlı bölgenin üstüne sürün. Sabaha kadar bu şekilde kalmasını sağlayın. Bu uygulamayı 3 – 4 gün devam ettirin. Faydasını göreceksiniz.
  • Portakal nergisi ya da Aynı sefa bitkisi kürü; Bir avuç portakal nergisini 2 su bardağı suyun içinde 5 – 6 dakika kaynatın. Bunu içinde ılık su olan bir leğene dökün. Ayaklarınızı bu su içinde dinlendirin. Yarım saat bekletirseniz etkili bir sonuç alacaksınız.
  • Kaya Tuzu kürü; 2 litre sıcak suyun içine 250 gr kadar kaya tuzunun kırmızı kısımlarını koyun. Bu yeme tuzu değildir. Banyo tuzu olarak bilinir. İçeriğinde iyileştirici özelliği olan pek çok element vardır. Ayaklarınızın dayanabileceği kadar sıcaklıkta olan bu karışımın içinde ayaklarınızı 30 dakika kadar bekletin. Bu çok etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda topuk çatlaklarında da çok etkili bir yöntemdir.
  • Propolis kürü; Propolis arıların ağaçlardan toplayarak yaptıkları reçinemsi bir maddedir. Propolis yapısı gereği antifungal özelliğe sahiptir. Yani mantarlara karşı oldukça etkilidir. Propolis içerikli doğal bir krem ya da aktardan alacağınız taze propolisi dorudan kalın bir tabaka halinde mantarlı bölgeye sürün. Üstünü temiz pamuklu bir bezle kapatın sabaha kadar bekletin.Bunu birkaç gün uygulayın. Sonuç müthiş olacak.

Ayak mantarı problemi yaşıyorsanız üzülmeyin. Artık bitkisel ayak mantarı tedavisi nasıldır biliyorsunuz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git