Bitkisel İçerikler ile Ayak Bakımı

Bitkisel İçerikler ile Ayak Bakımı
1 Haziran 2016 tarihinde eklendi

Bitkisel İçerikler ile Ayak Bakımı

Genel olarak vücutta ihmal edilen yerlerin başında ayak gelir. Oysa ayaklarımız da diğer bölgeler kadar önemlidir. Ayaklar uzun süre bakımsız kaldığında topukta çatlamalar ve pullanıp dökülmeler görülebilir. Bu durum sağlığımız açısından risk taşıdığı kadar, görsellik açısından da rahatsız edicidir.

Çeşitli bitkisel ürünlerle bu soruna çözüm bulabileceğiniz gibi, bazı doğal yağlarla da ayak bakımını gerçekleştirebilirsiniz.

 

Ayak Bakımında Doğal Yağların Etkisi:

 

  • Sandal Ağacı Yağı:

Ayaklarda oluşan deformasyonlarda çeşitli bitkisel ürünlere eklenerek kullanılır. Püre haline getirilmiş avokado ya da yoğurt ile karıştırarak ayaklarınıza uygulayabilirsiniz.

 

  • Lavanta Yağı:

Cilt bakımında olduğu kadar ayak bakımında da etkili bir yağ olan lavanta yağını, gece uyumadan önce ayaklarınızı masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bunun yanında, bir kova ılık suyun içine damlatacağınız birkaç damla lavanta yağı, günün sonunda yorulan ayaklarınızı rahatlatmak için etkili olacaktır.

 

  • Portakal Yağı:

Tek başına kullanılmayan yağlardan biri olan portakal yağını, su veya zeytinyağı ekleyerek seyreltebilir ve ayaklarınıza uygulayabilirsiniz. Dilerseniz karışıma bal ve yoğurt da ekleyebilirsiniz.

 

Yağlar dışında, evde kolaylıkla yapabileceğiniz tarifleri de ayak bakımında kullanabilirsiniz. Bir kovaya dolduracağınız ılık suyun içine yarım çay kaşığı toz tarçın, az miktarda süt ve bir miktar da limon suyu ekleyerek karıştırınız. Ayaklarınızı bu karışımın içinde 15 dakika kadar bekletmeniz yeterli olacaktır. Ardından ayaklarınızı sabun ve su ile yıkayıp durulayarak kurutunuz. Dilerseniz bu işlemin hemen ardından nemlendirici bir krem kullanabilirsiniz. Bu karışımı haftada bir uygulamak, ayaklarınızı pürüzsüz hale getirecektir.Bunun dışında, evde ayak bakımı yapmak için üçer damla olmak suretiyle bir kova ılık suyun içine portakal yağı, biberiye yağı ve lavanta yağı ekleyerek 20 dakika ayaklarınızı bu suyun içinde bekletebilirsiniz. Şişkinliklere ve yorgunluğa iyi gelen, ayakları rahatlatan etkili yöntemlerden biridir.

Aynı şekilde bir kova suyun içine üçer damla lavanta yağı, ardıç yağı ve nane yağı ekleyerek ayaklarınızı bu karışımda bekletip rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Kendinize doğal bir ayak kremi yaparak kimyasal ürünlerden tamamen ayrılabilirsiniz. Bunun için bir çay kaşığı zeytinyağı, bir yemek kaşığı badem yağı ve bir ölçek okaliptüs yağını su bazlı nemlendirici ile karıştırıp koyu renkli bir kavanoza koyabilir, su içinde karışımlarla yaptığınız bakım sonrası ayaklarınıza uygulayabilirsiniz.

Ayaklarınız çok sık terliyor ise, bunun önüne yine bitkisel bir karışımla geçmek mümkün. Üç yemek kaşığı susam yağı ve 4-5 damla melisa yağını karıştırarak ayaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Fakat karışım hazırlanırken susam yağı bir miktar ısıtılmalıdır ve melisa yağı daha sonra eklenmelidir. Bu yöntemi haftada iki defa uygulayabilirsiniz.

 

Bunlar haricinde, ayaklarınızın sağlığını bozmayacak ayakkabılar giymeli, düzenli olarak ayaklarınızı temizlemeli ve onlara özen göstermelisiniz. Yazın giyilen kapalı ayakkabıların zararını da göz ardı etmemelisiniz.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git