Bitkisel Ürünlerin Faydaları

Bitkisel Ürünlerin Faydaları
1 Eylül 2017 tarihinde eklendi

Bitkilerin yüze faydaları oldukça fazladır. Özellikle çeşitli meyve ve sebzelerin yüz maskeleri için katkıları ve cilde sağladığı yararlar gözle görülmektedir. Bunlardan birkaçı arasından olan soğanın cilt için sağladığı etki tamamen mucizevi bir etkidir. Düzenli olarak tüketilen soğan hem cilt hem de vücut için tam bir antioksidan etkisi gösterir. Soğanın kokusundan rahatsız olan ve besin olarak almayı tercih etmeyen kişiler için domatesin faydası da oldukça fazladır. Yemeklerin içerisine ve çeşitli salatalara kullanılarak tüketilen bu besin kan dolaşımını arttırarak vücuda daha fazla kan sağlar. İçerisinde bulunan likopen ile domates de aynı soğan gibi antioksidan görevi görmektedir.

C Vitamini Olan Bitkilerin Faydaları

Özellikle kış aylarında tüketimi artan C vitamini depolarından biri olan greyfurt oldukça zengin içeriğe sahiptir. Son zamanlarda zayıflamak için oldukça tercih edilen besinler arasında ilk sırada yerini almaktadır. Günden güne popülerliği artan bu besinin bir tanesinde yaklaşık olarak 80 mg kadarC vitamini vardır. Ayrıca enfeksiyonlara karşı koruyarak soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşıda savaşır. Başka bilinen C vitaminlerinden olan besin ise limondur. Salatalara lezzet vermek için kullanılan limon ayrıca kilo vermek için detoks programlarında yerini almaktadır. Grip ve nezle gibi gribal enfeksiyonlara karşı savaşarak vücuda direnç sağlar. Düzenli olarak tüketilmesi ile birlikte organları temizleyerek daha sağlıklı çalışmasını sağlar.C vitamini değeri oldukça yüksek olup pek bilinmeyen besinlerden biri olan ahududu frambuazı anımsatan bir şekle sahiptir. Tam bir antioksidan olan bu besin içerisinde fazla miktarda C vitamini içermektedir. Ayrıca antioksidan açısından görev gören bu besin kalp ve damar sağlığı içinde yararlı bir hale gelmektedir. Kadınlar için meme kanseri riskini ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra kişilerde görülebilecek başka kanser çeşitlerinin risklerini de ortadan kaldırır. Hem A hem de C vitamini yüksek olan bir besinolan kivinin içerisinde aynı anda E vitamini de bulunmaktadır. Vitamin deposu olarak adlandırılan bu besin cilde faydaları bakımından tüketilmesi gerekmektedir.

Faydalı Besinler

Vitamin açısından zengin olan avokado ülkemizde yaygın olarak kullanılmasa da tüketilmesi gereken yiyecekler arasındadır. Vitaminlerinin yanı sıra besleyici özelliği ile kişilerin saç ve tırnak yapısını besleyerek sağlıklı bir şekilde çıkmasını sağlar. Özellikle beslenme konusunda yetersiz olan ve bu konuda sıkıntı çeken insanların bu besini almaları gerekir. Çocuklar için gelişim sağlayarak büyümelerinde oldukça fazla bir etkiye sahiptir.

Bunun dışında tropikal meyvelerden biri olan mangonun da besin değeri yüksektir. C vitamini bulunan ve antioksidan özellikleri ile direnç sağlamaktadır. Cilt için güzellik sağlayan bu besin ayrıca saçları da besleyerek hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlamaktadır. Bu besini taze olarak tüketmek etkisini ve faydalarını arttırmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git