Bitkisel Yolla Cilt Morarmalarını Yok Etme

Bitkisel Yolla Cilt Morarmalarını Yok Etme
15 Mayıs 2016 tarihinde eklendi

Bitkisel Yolla Cilt Morarmalarını Yok Etme

Hematom ya da tıbbi adıyla kontüzyon olarak bilinen morluklar, genel olarak sert bir zemine sert bir şekilde çarpma sonucu meydana gelir. Darbenin derecesine ve cildin hassasiyetine göre mor, kırmızı renk değişimleri olabilir. Asıl olarak morlukların nedeni et ezilmesidir. İlk yardım olarak yapılacak ilk tedavi soğuk kompres uygulamak olacaktır. Soğuk kompres darbe sonucu oluşacak şişmeyi önler, ağrıyı azaltır.

Morlukların geçmesi için ayrıca heparin içeren kremler de kullanabilirsiniz. Elbette ki kremler de anında etki göstermez,  iyileşme süreci iki üç haftayı kapsar.

Morarmaların sebepleri nelerdir?

Yalnızca darbe sonucu değil; yaş ilerlemesi sonucunda damarların hassasiyet kazanması da bu duruma sebebiyet verebilir. Bunun yanında bazı kan hastalıklarınde kendiliğinden morarmalar sıkça görülebilir. Eğer açık bir yara ve morluk mevcutsa mikrop kapmaması çok önemlidir. İyileşme sürecini uzatabileceği gibi, doku kaybı ya da telafisi olmayan bazı durumlara yol açabilir. Yaralanmalarda azami dikkat göstermelisiniz.

Elbette ki yaralanmalar ve morlukların tedavisi için pek çok ilaç ve krem geliştirilmiştir. Fakat her zaman buna gerek kalmayabilir. Çünkü yalnızca medikal çareler değil, bitkisel tedaviler de mevcuttur. Bitkisel yolla cilt morarmalarını yok etmek amacıyla çeşitli alternatif yöntemler ortaya çıkmıştır. Morluklara iyi gelen bazı bitkilerden bahsedebiliriz.

Peki, bu bitkiler hangileri?

Maydanoz:

Taze maydanozu kaynatarak elde ettiğiniz maydanoz suyunu iki katman halinde moraran bölgeye sürerek kuruduktan sonra yıkayabilirsiniz.

Lahana:İçeriğindeki bileşenler yeni hücre oluşumunu destekler niteliktedir.

Yaban Mersini:

İçerisinde bulunan C vitamini hücre yenilenmesinde etkilidir.

Lavanta Yağı:

Daha çok ağrıyı hafifletmek için kullanılan bu yöntemde birkaç damla lavanta yağı suya karıştırılarak bir bez yardımıyla morluk olan bölgeye uygulanır.

Zeytin:

Çekirdeklerini çıkartıp zeytinleri ezerek oluşturacağınız lapa ile morarmış bölgeyi sararak tedaviyi hızlandırabilirsiniz. Zeytinyağı da süreci hızlandırmada etkilidir.

Bunların yanında kekik, bal, hatmi çiçeği ve nohut gibi bazı besinler de morlukların tedavisinde kullanılabilecek besinlerdir. Ayrıca sarımsak tüketmek de morluğu içten tedavi edecektir.

Bitkisel yolla cilt morarmalarını yok etme yöntemleri elbette bu kadarla sınırlı değildir. Bazı bölgelerde morluğun üzerine et dövülerek bağlanması ya da bölgeye biberiye yağı sürmek de alternatif tedavi yöntemlerindendir.

Morarmalar karşısında uygulanabilecek bazı noktalardan da bahsetmek gerekiyor. Morluk üzerine fazla bastırmadan masaj yapılmalı, bölge hareket ettirilmemeli ve yeterince dinlenmesi sağlanmalıdır. Ayrıca protein içeren besinler tüketmek de iyileşmeye oldukça yardımcı olacaktır. Taze besinler tüketmek, sağlıklı beslenmek, düzenli yaşam da gelişim sürecine etki eden faktörlerdir.

Tüm bunlara rağmen morluklarda herhangi bir iyileşme süreci gözlenmiyorsa, morluk gittikçe şişiyor ya da iki hafta sonrasında hala aynı duruyorsa hekime muayene olmanızı öneririz. Çünkü göz ardı edilen bu tür rahatsızlıklar, ileri yaşlarda önüne geçilemez sorunlara yol açabilir. Unutmayın, sağlığınız önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git