Boğazı Ağrıyan Kişilere Doğadan Gelen Şifa 

Boğazı Ağrıyan Kişilere Doğadan Gelen Şifa 
21 Temmuz 2016 tarihinde eklendi

Boğazı Ağrıyan Kişilere Doğadan Gelen Şifa 

Özellikle kış aylarında görülen boğaz ağrıları klimalı hayata geçilmesi ile birlikte yaz aylarında da kendini göstermektedir. Dış ortamda hava sıcaklığının 35 derece seviyelerinde olması ancak kapalı mekânlarda, market ve alışveriş merkezlerinde bu ısının 20 derece seviyelerinde korunması ile birlikte ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Aynı durum araçlar içinde geçerlidir. Arabaya biner binmez açılan klimalar terli bir vücut ile birleştiği zaman boğaz ağrıları da kaçınılmaz olmaktadır. Havalarda görülen ani ısı değişimlerinin de hastalıklar için davetiye çıkardığı herkes tarafından bilinen bir sorundur.

Tedavi edilmeyen boğaz ağrıları bakteriyel enfeksiyona dönüşebileceği için boğaz ağrısının ciddiye alınması ve tedavi edilmesi için gereken tedbirlerin alınması gerekmektedir. Alınacak küçük önlemler ile boğaz ağrıları başlangıç aşamasında hafifletilebilir ve ardından da tamamen tedavi edilebilir.

  • Boğaz Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Boğaz ağrısının nedenleri arasında enfeksiyonlar sayılırken mikrobik hastalıkları da göz ardı etmemek gerekmektedir. Ellerimiz aracılığıyla ağzımıza giren ve oradan da boğazımıza yerleşen mikroplar farenjit hastalığının yaşanmasına neden olur. Kronik hale de gelebilen bu hastalık için gerekli tedavilerin yapılması ile sorun kısa sürede ortadan kaldırılabilir. Virüsler doğru bir beslenme, yeterli sıvı alımı, dinlenme ve temiz bir hava ile yaklaşık bir hafta içerisinde kendiliğinden geçecektir. Hazırlanan bitkisel çayların ılık bir şekilde tüketilmesi ve gargara olarak da kullanılması ilaçlar için yardımcı tedavi şartlarının oluşmasını sağlayacaktır. Bu dönemde yeterli beslenmek, taze sebze ve meyve tüketimi ve sıvı alımını artırmak dikkat edilmesi gereken konu başlıkları arasında yer almaktadır.  • Boğazı Ağrıyanlara Bitkisel Çözüm Önerileri

Boğaz ağrılarının yaşandığı dönemde en çok dikkat edilmesi gereken konu sigara dumanı olan ortamlardan uzak durulması olacaktır. Tozlu ev ortamları alerjik reaksiyonları tetiklerken virüslerinde yaşaması için ideal zeminin hazırlanmasını sağlarlar. Boğazda yaşanan tahriş ve kuru öksürük yaşanan sıkıntıların artmasına neden olacaktır. Bu dönemde yutulması kolay olan yiyeceklerin tüketilmesi, çorba ve ılık bitkisel çay destekleri ile sürecin hafif atlatılması sağlanmalıdır. Gece yatmadan önce havalandırılan ortamlarda uyumak daha kolay olacaktır. Bir kâseye koyacağınız kaynamış su içine damlatılacak birkaç damla nane yağı burnunuzun açılmasını sağlayacak ve bu durumda ağızdan değil burundan nefes almanızın kolaylaşmasını sağlayacaktır. Elma sirkesi ve tuz ile yapılacak bir gargara sık sık tekrarlanarak rahatlama sağlanabilir. Özellikle yüksek tansiyon hastalarının ise tuz yerine karbonat ilavesi ile gargara hazırlamaları tavsiye edilmektedir.

Bu dönemde alınacak C vitamini takviyeleri ve bağışıklık sistemini güçlendirici ilaç ya da damlalar hastalığın sizi yormadan geçmesini sağlayacak basit öneriler arasında sayılabilir. Boğaz spreyleri ve pastiller tükürük salgısının artmasını sağlayacağı için boğaz kuruluğunun önüne geçecek ve bu durumda özellikle kuru öksürüğün azalmasını sağlayacaktır. Bu dönem boyunca varsa alerjinizi tetikleyecek gıdalardan uzak durmanız ve terlememeye özen göstermeniz şiddetle tavsiye edilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git