Boyalı Saç İçin Bakım

boyali-sac-icin-bakim
11 Ekim 2016 tarihinde eklendi

Boyalı Saç İçin Bakım

Saç, özellikle bayanlar için en önemli olgudur. Erkek bireyler için de önemlidir tabi ki ama bayanlar için güzelliğin simgesi haline gelmiştir. İnsanlar çeşitli şekil ve renkler de saçlara sahiplerdir. Kıvırcık, dalgalı, düz veya kabarık biçimlerde siyah, kahverengi, sarı, kızıl ve daha birçok saç rengi bulunmaktadır. Bu saç özellikleri genetiktir ve aile genetiğine göre saç özelliği ortaya çıkmaktadır.

Farklı biçimlerde çok fazla saç biçimi ve rengi bulunmaktadır. Bayanlar, saç renklerini beğenmediklerinde ya da saçlarında beyaz renkli saç artışı olduğunda saçlarını boyarlar. Bu şekilde istedikleri saç rengine kavuşmuş olurlar. Aynı zamanda saçının biçiminden hoşlanmayan bireyler de saçlarını düz iken kıvırcık, kıvırcık iken düz hale getirtebilirler. Fakat saç rengi ve şekil değişimi yapılırken çeşitli kimyasallar kullanılmaktadır. Bu kimyasallar boya için ayrı, şekil değişimi için ayrıdır. Bu şekilde saça kimyasal uygulanması saçı zayıflatıp yorar ve daha kolay kopmasını yani deforme olmasını sağlar. Deforme olan saçların bakıma ihtiyacı bulunmaktadır. Çünkü kimyasal uygulanan saçlar canlılığını ve nemini kaybederek kuruyarak matlaşmaktadırlar. Dikkatli şekilde bakım uygulandığında istenilen hacme kavuşabilmektedir.

Boyalı saç için bakım saçın hacmini kaybetmemesi ve rengi iyi yansıtabilmesi açısından oldukça önemlidir. Düzenli aralıklarla boyanan saçlarda bozulma, buruşma yani yanma dediğimiz olay gerçekleşecektir. Bu yüzden boyalı saç için bakım kesinlikle aksatılmamalı düzenli şekilde uygulanmalıdır.Boyalı saç için bakımda neler yapılmalıdır?

  • Öncelikle saç şampuanı boyalı saçlar için özel üretilmiş olanlar kullanılmalıdır. Bu şampuanlar daha kullanışlı ve rengin daha geç akmasını sağlamaktadırlar. Birçok markanın böyle içerikte şampuanı vardır. Her şampuan her saçta aynı etkiyi göstermez. O yüzden hangi markanın şampuanı saça iyi geliyorsa o markanın boyalı saçlar için üretilmiş olan şampuanı tercih edilmelidir.
  • Şampuandan sonra saç kremi de tabi ki boyalı saçlar için üretilmiş olanlar kullanılmalıdır. Bu şekilde saça hacim kazandırılırken saç rengi de korunmuş olacaktır.
  • Saçlar yıkandıktan sonra çift fazlı saç spreyleri kullanılırsa saç daha kolay taranacak ve koparak dökülmesi engellenmiş olacaktır.
  • Saçlar yıkandıktan sonra saç uçlarına çeşitli yağların uygulanması saçı besleyerek elektriklenmesini engellemektedir. Aynı zamanda saça hacim kazandırmakta ve saç kırıklarının azalmasını sağlamaktadır.
  • Saçlar yıkanmadan önce saça bakım için çeşitli maskeler uygulanabilir. Bu maskelerin hazır üretilmiş olanları da mevcut olduğu gibi evde bireyler kendileri de yapabilmektedir. En bilinenlerinden zeytinyağı, hint yağı, argan yağı gibi birçok yağ karışımı saça uygulandığında saç beslenir ve sağlıklı olması sağlanır.

Boyalı saç için bakım oldukça önemli olup kolay bir şekilde uygulanmaktadır. Bakım için bu aşamalara dikkat edildiğinde saçın daha canlı, daha dolgun ve daha parlak olduğu görülecektir. Özellikle bitkisel yağlar bu konuda çok etkindir.

Etiketler:

Boyalı Saç İçin Bakım Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. elçin diyor ki:

    saçıma ne yapsam düzelmiyor bir çok ürün denedim hala yıpranık kopuk

Sayfa başına git