Bronzlaşırken Cildinizi Hasta Etmeyin!

Bronzlaşırken Cildinizi Hasta Etmeyi
29 Haziran 2017 tarihinde eklendi

Bronzlaşırken Cildinizi Hasta Etmeyin!

Yaz aylarının gelmesiyle hepimizde oluşan bir an önce bronz ten rengine ulaşma isteği bize bazen hatalar yaptırabiliyor. Havalar ısınır ısınmaz kendimizi sahillere atıyoruz ve en hızlı şekilde bronzlaşmak adına türlü yağlar sürüp saatlerce güneş ışınına maruz kalıyoruz. Güneşlenmek için seçtiğimiz saat cilt sağlığımız için en dikkat etmemiz gereken etkendir. Güneşin direkt dik olarak etki ettiği ve cilt sağlığımız için en tehlikeli olan öğle saatlerinde asla güneşlenmemeliyiz. Yaz aylarında cildimize direkt etki eden bu güneşin cilt kanseri yapma olasılığı çok yüksektir. Bu nedenle güneşlenmek için seçeceğimiz doğru saatler ve güneş koruma faktörlü yağlar ya da kremler ile hem sağlığımız açısından en faydalı vitaminlerden birisi olan D Vitaminini doğru ve yeterli şekilde almış oluruz, hem de sağlıklı bir şekilde bronzlaşırız.

Bronzlaşırken Kullandığımız Yağlar Masum OlmayabilirBronzlaşma işlemini hızlandırmak adına çoğu zaman hepimizin kullandığı yağlar normalde zararsız olsalar bile güneş ışınları ile birleştiğinde hiç beklemediğiniz tehlikeler doğurabilirler. Güneş yanıklarından cilt kanserine kadar birçok ciddi olumsuz sonuçlar doğurabilecek olan bu yağlar, dikkatle araştırılıp daha sonra kullanılmalıdır. Kalıcı yanık izleri bırakabileceği gibi  daha da ciddi deri hasarları yaratabiliyorlar. Çoğumuz hızlı bronzlaşmak için kakao ve havuç yağlarının işe yaradığını biliriz. Hatta direkt aktarlardan doğal olsun diye kendimiz aldığımız gibi bilinmiş markaların doğal kakao ve havuç yağı adı altında sattıkları yağları da alıyoruz. Doğal bitki özlerinden oluşsa da bu yağlar güneş ışınları ile birleştiğinde tehlikeli bir hal alıp, kalıcı cilt problemleri yaşamamıza neden olabiliyorlar. Cilt yanıklarına neden olan bu yağları sürdükten sonra güneşlenen kişilerde güneşlenme sonrası 3 gün sürebilecek olan kızarıklık, su toplama, şiddetli kaşıntı ve yanma şikayetleri söz konusu olur. Bu yağların yanı sıra yaz aylarında kullanacağınız parfüm, deodorant, kolonya ve makyaj ürünleri de güneş ışınları ile  etkileşime geçerek cilt lekelerine neden olabilmektedirler. Bu nedenle yaz aylarında güneşe çıkarken bu ürünleri kullanmamaya özen göstermeliyiz. Koruyucu özelliği yüksek olan güneşten koruyucu kremler ile cilt sağlığımızı bozmadan keyifli bir yaz geçirmeniz mümkündür. Uzmanların uyarılarını dikkate alarak cilt tipinize en uygun güneş koruma kremi ile, uygun saatlerde güneşli bir yaz geçirebilirsiniz.

Güneş Lekelerinden Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

Yaz aylarında meydana gelen güneş lekeleri genellikle yıllar içerisinde korunmasız bir şekilde güneşe maruz kalmış olan kişilerde daha hızlı oluşmaktadır. Bu lekelerin oluşmaması için yapmamız gereken ilk şey cilt tipimize uygun güneş koruyucu krem kullanmaktır. Koruma faktörü yeterli olduğunda ve gün içerisinde güneşe maruz kaldığınız süre boyunca en az 2 saatte bir yenilediğinizde güneş lekesi oluşma ihtimalini en aza indirgersiniz. Korumalı veya korumasız güneş ışınlarının dik şekilde etki ettiği öğle saatlerinde açık alanlarda gezmemeye de dikkat etmemiz gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git