Çatlak Tedavisi İçin Çeşitli Yöntemler

çatlak tedavisi
8 Haziran 2015 tarihinde eklendi

Çatlak Tedavisi İçin Çeşitli Yöntemler  

Çatlak oluşumları genellikle hızlı kilo alıp verme evrelerinde kendisini gösteren bir cilt hasarıdır. Bunun yanında hamilelik, alkol ve sigara tüketimi, yetersiz sıvı tüketimi, genetik faktörler, yanlış ve düzensiz beslenme, hareketsiz yaşam, alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar da çatlak oluşumunu arttırır. Çatlak oluşumlarının tedavi sürecinde tam ve kesin sonuç alabilmek mümkün değildir.

Ancak doğru yöntem teknikler ile çatlak oluşumlarını en aza indirgeyebilir ya da oluşan çatlak izlerini hafifletebiliriz. Çatlak oluşumuna bağlı izler özellikle daha çok; kalça, basen, baldır, bel, bacak ve göğüs bölgesinde dikkat çeker. Kadınların git gide korkulu rüyası olan bu soruna yönelik tedavi yöntemleri her geçen gün çeşitlilik kazanmakta.Çatlak Oluşumu Tedavisi

 • Evde kendi hazırladığınız, tamamen doğal ve bitkisel yağlar ile masaj yapabilirsiniz. Aloe vera yağı, susam yağı, kayısı yağı, kakao yağı, hint yağı ve badem yağı gibi pek çok yağ cilt tedavilerinde kullanılmakta. Aktarlardan alabileceğiniz bu yağlar ile hazırlayacağınız doğal kür ve krem karışımlarını, çatlak oluşumlu bölgeye haftada bir masaj yardımı ile uygulayın. Belli bir süre beklettikten sonra ılık su yardımı ile bu yağ karışımını çatlak oluşumlu bölgeden iyice temizleyin. Düzenli bir kullanım ile sonuç alabilirsiniz. Her uygulamada cildinizdeki nemi, tazelenmeyi ve yumuşaklığı fark edeceksiniz.
 • Tıbbi yöntemlerden biri olan Altın İğneli Fraksiyonel Radyofrekans ile Çatlak Tedavisi. Deri altı yırtıkları tedavisinde kullanılan bu yöntem oldukça başarılıdır. 21 günlük bir tedavi süreci sonucunda gözle görülen bir tedavi başarısını siz de göreceksiniz. Bu işlemin şöyle bir farkı da var; diğer müdahalelerden farklı olarak işlemler sonunda yanık veya leke gibi izler kalmaz. Bir diğer önemli özelliği de her mevsim uygulanabilir bir tedavi yöntemi olmasıdır. Çatlak oluşumlarına 3-4 hafta aralıklar ile en az 3 seans olacak şekilde uygulanır.
 • Dermaterapi yöntemi de bir diğer çatlak oluşumunu giderici tıbbi işlemdir. Platelet Rich Plasma (PRP) Yöntemi olarak bilinir. Bu yöntem de tam olarak çatlak oluşumuna bağlı izleri yok etmez ancak başarılı bir işlemdir. Hastadan alınan kanın al ve akyuvarları ayrıştırılarak kendi kanından bir serum oluşturulur. Bu serum belli aralıklarla çatlak oluşum izlerine uygulanır.
 • Mezoterapi olarak bilinen bir diğer tıbbi yöntem ile de deri altında eksilen kolajenin doldurulmasına yöneliktir. Bu kolajen, serum ve enjeksiyon işlemi ile çatlak oluşumunun altına enjektör ile yerleştirilir.
 • Glikolik asit ve TCA peelingler kullanılarak yapılan tedavi, özellikle çatlak oluşumlarının başlangıcında, yani küçük çatlaklarda uygulanır. Kimyasal peelingler ile tedavi yöntemleri olarak da adlandırılan bu tedavi yöntemi, ileri çatlak oluşumları üzerinde etkili değildir.
 • Tüm bunların yanı sıra günlük en az 2 litre sıvı tüketimi ve dengeli beslenme çatlak oluşumlarını engeller ve azaltır. Dışarıdan yapılacak müdahalelerden ziyade içten başlayan bir tedavi yöntemi çok daha etkili olacaktır. Vücudun günlük su ihtiyacını karşılamak, vücuda ihtiyacı olan nem ve elastikliği verecektir. Böylece vücut çatlak oluşumunu kendi kendine önleyecektir. Yine aynı şekilde düzenli ve ihtiyacı olan besin, mineral ve vitaminleri vücuda vermeliyiz. Vücudun bu besin, mineral ve vitamin ihtiyacı yerine getirildi taktirde tüm organlar işlevini kolayca yerine getirir. Toksinlerinden arınmış bir vücut, temiz ve sağlıklı bir cildi de beraberinde getirir.

İlgili Konular
Çatlaklara İyi Gelen Kremler
– Çatlak ve Selülit
– Hamilelikte Oluşan Cilt Lekeleri
– Çatlak Tedavisi Nasıl Yapılır

Etiketler:

Çatlak Tedavisi İçin Çeşitli Yöntemler Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. Meltem diyor ki:

  Vücut çatlaklarında yapabileceğiniz en ucuz çatlak tedavisi aslında evde çatlak tedavisi olarak uygulayabileceğiniz kiyasal peeling yöntemleridir. Çünkü klinik ve güzellik merkezleri oldukça yüksek çatlak tedavisi fiyatları istiyorlar.
  Eğer gerekli sabrı gösterirseniz muhtemelen 8 ay içinde kimyasal peeling asitleri (glikolik asit, tca) ve vitamin (a vitamini, c vitamini, e vitamini) gibi maddelerle çatlaklardan kurtulmuş olacaksınız.

 2. Tulay diyor ki:

  Mrh peki ben evde uygulamak oatoyorum tca pleeg benim catlaklarim karnimdakiler biraz derin ama bacaklarimdakiler yuzeyinde ve 8 senelikler hangi marka almaliyim ve leke kalmamasi icin nasil uygulamaliyim beni bilgilendirirseniz ayrintili cok sevinirim aimdiden tsk. Ederim

Sayfa başına git